Завтра — Вербна неділя
“Не я б’ю — верба б’є, за тиждень — Великдень”. Таким словами із року в рік у цей день, принісши із церкви освячені вербові гілочки, українці вітають рідних із святом. А потім ставлять гілочки біля ікони. Вважається, що освячена верба має цілющу силу та обергігає від хвороб, а оселю – від пожеж, біди.
Цьогоріч Вербна неділя – дещо швидше, аніж зазвичай, через ранній Великдень. Це свято має ще назву Вхід Господній в Єрусалим.
Цікаво, що християни відзначають Вербну неділю вже 11 століть. Історія походження свята описана в Біблії. Напередодні Ісус Христос воскресив померлого Лазаря у Віфанії, і звістка про це чудо розлетілася по всіх сусідніх містах.
І коли Ісус вирішив відвідати Єрусалим, місцеві жителі, знаючи про дива Спасителя, зустрічали його зеленими пальмовими гілками та вітальними вигуками: “Осанна!” (“Врятуй нас”), кидаючи йому під ноги пальмові гілки та просячи Господнього благословення. Звідси — ще одна назва свята — Пальмова неділя.
Оскільки у нас пальми не ростуть, то слов’яни обрали для себе символічне дерево – вербу, яка розпускається однією з перших і вже зеленіє до цього дня.
Загалом Вербна неділя вважається сімейним святом. Незважаючи на великий піст, в цей день можна поласувати рибою та вином.
А ще Вербна неділя має багато народних прикмет. Зокрема, вважається, що якщо верба розпустилася на Вербну неділю – рік буде вдалим. А якщо на Вербну неділю йде дощ – варто чекати гарного врожаю. Усі, кого вдарять у цей день гілочкою верби, будуть увесь рік здоровими.
Фото Олексій ІВАНОВА