За два роки всі громади мають працювати. Чи торкнеться ця вимога Гостомеля?

Вся карта України в 2020 році має бути заповнена кордонами об’єднаних громад – з новими можливостями і системою управління. І це буде колосальний ривок у розвитку усієї країни, сказав прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

За словами керівника Уряду, сьогодні завершується етап добровільного об’єднання громад в рамках реформи децентралізації. Перевагами та можливостями реформи користуються вже 70% українців, які живуть в нових умовах.

«Завдання: в 2020 році завершити процес об’єднання, аби всі громади були повноцінними. Аби ми дивилися на карту і Україна була в об’єднаних громадах, в які ми привели ефективну систему управління, фінансові ресурси. Тоді ситуація буде краще. Це буде колосальний ривок. Я дивлюся на це з професійної точки зору», – сказав Володимир Гройсман.

Отже, наступний рік – вирішальний. Але чи не повиснуть в повітрі заяви очільника Кабміну? Центральна виборча комісія може мати іншу думку, вперто не призначаючи перші місцеві вибори в об’єднаних громадах. До того ж, не виключено, впливатимуть на процеси створення і діяльності громад політичний компонент – парламентські вибори, а також бажання олігархічних кланів та бізнесових груп при владі мати в містах, потужних селищах свої опорні майданчики, які сприятимуть в досягненні тих чи інших цілей. Подібну прикру картину спостерігаємо вже декілька років і, як підсумок, громади опиняються ніби у невагомості (живуть і працюють по старому, хоч насправді стали на шлях децентралізації).

Розглянемо для прикладу Гостомельську добровільну об’єднану територіальну громаду, яку ще три роки тому було утворено однією з перших на Київщині. Гостомель об’єднався із селами Горенка та Мощун Києво-Святошинського району, а також з селом Озера Бородянського району.

Організацію роботи зі створення громади та підготовку відповідних документів в обласній адміністрації назвали зразковими, радили усім районам брати приклад з Гостомеля.

Однак ЦВК кілька разів відмовляла дати згоду на проведення виборів у цій громаді, мотивуючи тим, що потрібно мати рішення парламенту щодо зміни меж районів. Таким чином процес розвитку фінансово спроможної, потужної Гостомельської громади було поставлено на гальма.

Як розповідав “Український репортер”, Київська обласна державна адміністрація за підписом Олександра Горгана 15 вересня 2017-го направила на адресу Центральної виборчої комісії дуже важливий документ. Це — звернення щодо призначення перших виборів Гостомельської селищної ради об’єднаної територіальної громади та Гостомельського селищного голови.

А ЦВК і вухом не веде. У неї – відмовки… Називає перепони у проведенні виборів, мовляв, частина території Гостомельської громади (село Озера) належить до Бородянського району. Водночас законодавчі зміни дозволяють проводити вибори навіть у таких випадках. Адже парламент ухвалив Закон №5520 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей добровільного об’єднання територіальних громад, розташованих на територіях суміжних районів”.

Тим не менш громада в юридичному сенсі не діє. Ступор. В адміністративному плані Гостомель усе ще підпорядкований Ірпеню, відтак зароблені селищем кошти (в тому числі й податкові надходження) перетікають до ірпінського “гаманця”.

Страждає і Гостомель від спадку Януковича, методи роботи та стиль цього донецького пахана давно узяли на озброєння деякі місцеві чиновники. Ніби наврочено у цій Київській області.

Від представників влади і раніше чули обіцянки, як поліпшити ситуацію зі створенням об’єднаних громад.

“Київська область є непростою, – сказав одного разу, відповідаючи на запитання “Українського репортера”, віце-прем’єр-міністр-міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко. – Тут є дуже багато точок впливу: політичних, бізнесових…”

“Думаю, що нам, разом з Київською обласною держадміністрацією , Київською обласною радою, потрібно підсилити роботу на цьому напрямку. Ви знаєте, що перспективний план області складався 27 разів, це була найбільша кількість варіантів перспективних планів (в Україні. -Ред.). Думаю, що сьогодні, коли є нове керівництво обласної держадміністрації (це було сказано у 2016 році, коли область очолив Олександр Горган. – Ред.), ми розробимо маршрутну карту, яка дозволить пришвидшити процес реформи…”

На жаль, маршрутної карти ми так і не побачили. Це так поспішали “пришвидшити” реформу.

Довідково. Кабмін інформує, що сьогодні в Україні сформовано 876 спроможних громад, місцеві бюджети зросли на порядок – до майже 234 млрд грн. У власність громад передано 1,5 млн га земель сільськогосподарського призначення.

Новий етап передбачає формування 100 спроможних районів і 1600-1800 спроможних громад, закріплення фінансової самодостатності місцевого самоврядування, формування ефективної системи управління, упорядкування системи державного контролю без дублювання функцій.

Фото Олексія ІВАНОВА

 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *