Воєнний стан: що нас чекає
Воєнний стан – це особливий правовий режим, який передбачає надання спеціальних повноважень державним органам влади, необхідних для відвернення загрози. Він тимчасово обмежує права і свобод громадян, а також законні інтересів юридичних осіб.
Як повідомляє Цензор.НЕТ, відповідно до Закону «Про правовий режим воєнного стану», він може поширюватися на територію всієї країни або працювати тільки в окремих регіонах. Це має бути чітко зазначено в президентському указі про запровадження воєнного стану.
Під час введення воєнного стану можуть запроваджуватися, зокрема, такі заходи:
- комендантська година;
- особливий режим в’їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів;
- перевірка документів у громадян, в разі потреби огляд речей, транспортних засобів, багажу і вантажів, службових приміщень та помешкань;
- заборона проведення мирних зібрань, мітингів, походів і демонстрацій, інших масових заходів.
Також може обмежуватися право власності через примусове відчуження майна у фізичних і юридичних осіб на потреби оборони. Законом передбачена компенсація за таке вилучення, а також повернення майна у разі його збереження при використанні в період воєнного часу.
Дещо обмежуються і трудові права, через введення трудової повинності. Законом передбачається соціальний захист, право на відпочинок і мінімальна заробітна плата. Не можуть обмежуватися в період воєнного стану такі фундаментальні права людини, як право на життя, на повагу до гідності, на свободу та особисту недоторканність, право на рівність перед законом, право на житло.
В умовах воєнного часу забороняється проведення виборів, референдумів, страйків і внесення змін до Конституції.