Як “схематозники” позбавляли Українську армію землі. У центрі уваги – Київщина та Одещина

Земельні ділянки оборони поблизу столиці є особливо цінними, тому вражаючими є масштаби їх протиправного привласнення. Зацікавлені особи для переоформлення ласого шматка за собою не гребують жодними схемами.

Ще в середині минулого століття оборонному відомству було відведено близько 30 га землі в селі Віта-Поштова Київської області під будівництво військової частини.

За часів Української РСР на цій території було зведено казарменно-житловий фонд, кабельні лінії зв’язку та живлення військового містечка. Розбудовано також і військову інфраструктуру для виконання бойових завдань по охороні повітряного простору України.

Проте це не зупинило нечистих на руку посадовців, які все ж, протягом 2016 року, всупереч державним інтересам, протиправно вивели із земель оборони більше 20 га.

Схема такого вилучення була реалізована органами місцевого самоврядування шляхом прийняття до комунальної власності військової землі без згоди Міністерства оборони України та Кабінету Міністрів України. І, як правило, у подальшому їх було передано зацікавленим особам.

При цьому, сільська рада спочатку визнала факт перебування земельної ділянки у віданні Міноборони, а потім відмовляла військовій частині в оформленні раніше наданого права відповідно до вимог сучасного земельного законодавства. З часом 20 га земель оборони місцева влада своїми рішеннями передала у власність приватних осіб, а військовій частині залишила 12 га.

Через такі дії Міноборони не має юридичної можливості, на підставі діючих документів старого зразка про право користування землями, зареєструвати в Державному земельному кадастрі військову територію у повному обсязі.

Тим часом, поки тривають судові спори по поверненню до оборонного відомства незаконно вилучених 20 га, сільська рада вже у 2021 році продовжила розпочате, вилучивши ще частину території військового містечка на користь третіх осіб.

Однак, відразу після реєстрації двох земельних ділянок за фізичними особами, оборонним відомством, у взаємодії з Держгеокадастром, усунуті перешкоди в користуванні територією діючої військової частини шляхом видалення даних про приватну землю з Публічної кадастрової карти України.

Вилучення військової землі на території с. Віта-Поштова може призвести до пошкодження або знищення кабельних ліній живлення, що завдасть збитків державі та призведе до зниження бойової готовності та обороноздатності як системи протиповітряної оборони, так і України в цілому. У зв’язку з цим, за фактами посягання на землі оборони, Державним бюро розслідувань відкрито кримінальне провадження, у якому оборонне відомство, як потерпіла сторона, сприяє повному та неупередженому розслідуванню.

Подібна ситуація склалася і на Одещині. Землі поблизу Чорного моря не менш цінні, ніж столичні території.

У 1980-х роках Міноборони надано у користування землю площею близько 45 га в с. Нерубайське. По вже напрацьованій схемі колег, сільська рада протиправно вилучила близько гектару землі, на якій розміщуються діючі військові частини Повітряних Сил та Командування Сил логістики ЗСУ.

Рішення місцевого органу влади про передачу у власність вищевказаних земель оборони визнані в судовому порядку нечинними, а державні акти скасованими.

Проте приватні особи продовжили користуватись цими землями.

Для усунення порушень майнових прав держави на військові землі Одещини, Міноборони організовано роботу щодо знесення протиправно зареєстрованих ділянок з Публічної кадастрової карти України. І вже в кінці червня 2021 року Держгеокадастром прийнято рішення щодо видалення інформації по 6 земельним ділянкам, які перебували в межах військового містечка на території с. Нерубайське.

Таким чином, поки у Збройних Силах України здійснюється інвентаризація земель, з метою їх реєстрації у встановленому порядку, деякі органи місцевого самоврядування зловживають своїми правами і передають «безоплатно» у власність зацікавленим особам землі діючих військових частин. Міністерством оборони вживаються і будуть вживатися заходи щодо недопущення захоплення військових територій для мінімізації негативного впливу на обороноздатність держави.

Інформація Міністерства оборони України.

Фото: “Український репортер”

На цю тему:

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *