Держава судиться за два гектари у заповіднику “Трахтемирів”, які належать до вотчини магната Ігоря Бакая
Прокуратура Київщини вимагає повернути державі земельну ділянку природно-заповідного фонду в регіональному ландшафтному парку «Трахтемирів».
Миронівським районним судом відкрито провадження у справі про повернення на користь держави земельної ділянки природно-заповідного фонду вартістю більше 25 мільйонів гривень.
Установлено, що на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру в Київській області під виглядом земель сільськогосподарського призначення у приватну власність передано два гектари природно-заповідного фонду на території парку «Трахтемирів», інформує обласна прокуратура.
З відкритих джерел відомо, що 26 лютого 2000 року депутати Черкаської облради проголосували за організацію регіонального ландшафтного парку «Трахтемирів». Ухвала депутатів облради не передбачала регулювання відносин між комерційною структурою та місцевою владою. Не розглядалося питання про співіснування та взаємодію двох об’єктів на одній території — АТЗТ «Трахтемирів» і Державного історико-культурного заповідника «Трахтемирів».
Арбітрами мали бути Українське товариство охорони пам’яток історії та культури, Інститут археології НАН України, Міністерство культури й мистецтв України, Відділ охорони культурної спадщини, Держбуд України, Управління охорони й реставрації пам’ятників містобудування й архітиктури, Студія неординарного проектування Міжнародної Академії Архітектури.
До цих інстанцій зверталися з проханням дати законодавчо-правову оцінку того, як повинен функціонувати новий регіональний парк, створений комерційною структурою, на території вже існуючого державного історико-культурного заповідника. Одержати однозначну відповідь було складно.
Регіональний ландшафтний парк «Трахтемирів» з територією 11 000 гектарів був обнесений парканом і вишками із озброєною охороною. На території села на місці колишнього козацького кладовища був побудований розкішний маєток («мисливський будиночок») з вертолітним майданчиком і басейном, під час будівництва зрівняли з землею могилу видатного козака Мухи.
Такі дії викликали супротив громадськості. 23 червня 2005 року депутати Черкаської облради прийняли протест прокуратури на рішення своїх попередників від 2000 року про надання земельного наділу підприємству «Мисливське господарство „Трахтемирівське“ АТЗТ аграрно-екологічного об’єднання „Трахтемирів“».
З початку свого існування регіональний ландшафтний парк АТЗТ «Трахтемирів» запровадив на своїх територіях систему перепусток, що викликало обурення не тільки мешканців села, але й небайдужих до національної спадщини громадян України, зокрема, організацій «Вільне козацтво Черкащини», (Черкаський, Золотоніський і Канівський козацькі полки), УНА-УНСО та ін.
Для того, аби потрапити на ці території, доводилося побувати в 11 обласних інстанціях для офіційного оформлення перепустки. Зафіксовані відкриті листи-звернення від козацтва (29 серпня 2000 року) та від населення Трахтемирова (2001), де повідомлено про утиски прав людей, примушування їх до виїзду з села.
В наступні роки Регіональний ландшафтний парк розвивався як мисливське господарство закритого типу. Туди була завезена велика кількість тварин з метою проведення полювань «на найвищому рівні». Власник Слоневський відкрито заявляв про те, що в його угіддях відпочиває верхівка української влади.
2014 року, після Євромайдану та втечі колишніх власників маєтку, вхід на територію ландшафтного парку є вільним, паркан навколо колишньогом маєтку також було демонтовано. У березні 2015 року будинок Бакая згорів.
На території села також утворено перший приватний заповідник АТЗТ «Аграрно-екологічне об’єднання Трахтемирів». Перетворення свого часу Трахтемирова у приватний заповідник скоріше являло собою захоплення території у приватну власність.
Відселяючи село, у пустих хатах ламали стіни та печі, після чого за кілька років вони падали самі. Для будівництва ж маєтку нового власника довелось пожертвувати й частиною старовинного козацького цвинтаря.
Як повідомляли у 2016 році “Наші гроші”, “у приватну власність голови АТЗТ «Аграрно-екологічне об’єднання «Трахтемирів» Андрія Слоневського було оформлено 38 ділянок загальною площею 92,06 га, що розташовані на території ландшафтного парку «Трахтемирів» у Черкаській області. Про це свідчать дані Державного реєстру речових прав на майно.
У 2006 році Слоневський отримав держакти на право власності на ділянки площею 85,69 га. У вересні 2013 року він отримав свідоцтво про право власності на ділянку площею 1,75 га. У липні 2015 року – ще на дві ділянки загальною площею 4,62 га.
Всі ділянки знаходяться на території Григорівської сільради (Канівський район, Черкаська обл.). Слоневський отримав їх для ведення особистого селянського господарства. Деякі ділянки частково займають ліси…
У 2013 році засновниками АТЗТ «АЕО «Трахтемирів» стали компанії «Legolas Limited» з острова Мен (73%) і «Limited Liability Agrement of Uppland L.L.C» зі США (24%). За даними програми «Слідство.Інфо», «Legolas Limited» через низку офшорних компаній належить Вадиму Новінському. У його компанії «Смарт-Холдинг» інформацію про входження до «Трахтемирова» підтвердили.
Директором АТЗТ «АЕО «Трахтемирів» залишився Андрій Слоневський. Це – людина екс-голови «Нафтогазу» і Держуправління справами Ігоря Бакая, який після Помаранчевої революції втік до Росії…”
Додамо: на жаль, упродовж багатьох років держава не може поставити остаточну правову крапку у цій резонансній історії.
З Вікіпедії.
Ігор Бакай — колишній український політик та бізнесмен, який звинувачувався у зловживанні владою та незаконній витраті коштів.
Був головою правління НАК «Нафтогаз України» (04.1998 — 04.2000),
головою Держкомітету України з водного господарства (21 липня — 2 жовтня 2003),
керівником Державного управління справами (2 жовтня 2003 — 24 грудня 2004),
так званий «завгосп Кучми».
Після Помаранчевої революції подав у відставку та виїхав до Росії, де у березні 2005 року отримав громадянство.