Вірус “Майдану” звалив Сержа Саргасяна. Через протести прем’єр-міністр Вірменії пішов у відставку
Прем’єр-міністр Вірменії Серж Саргасян оголосив про відставку. З посади йде через масові акції протесту в столиці Єревані. З 14 квітня прихильники опозиції блокують урядовий квартал, протестуючи проти “політичної реінкарнації” Саргасяна.
Він очолював країну з 2008 року, коли був обраний президентом. У березні 2018 року поступився цією посадою дипломату-ветерану Армену Саркісяну. 9 квітня відбулася інавгурація, і тепер, як четвертий президент, Саркісян очолюватиме Вірменію наступні 7 років.
Щоправда, його посада тепер є фактично церемоніальною, а повноваження дуже обрізаними порівняно з попередником. Нещодавно у Вірменії була проведена конституційна реформа, і вона перейшла до парламентської форми правління.
Тепер депутати парламенту – Національних зборів – шляхом таємного голосування обирають і президента, і прем’єр-міністра. Повноваження глави держави суттєво урізали, натомість всю повноту влади концентрує в своїх руках прем’єр.
Очолити уряд з широкими пововаженнями захотів вчорашній президент країни Серж Саргсян. На цю посаду його висунула правляча проросійська Республіканська партія (РПА), головою якої він є. Вона має у парламенті 58 місць зі 105-ти.
Не допустити цього закликав лідер опозиційної фракції “Елк” (“Мій крок”) Нікол Пашинян. Саме він вивів людей у центр Єревана на початку минулого тижня. Незважаючи на народне невдоволення, 17 квітня парламент обрав Саргсяна прем’єр-міністром.
Після цього протести в Єревані та інших містах ставали все більш масовими, до них приєднувалися нові й нові люди.
Вірменські силовики, хоч і затримували найбільш активних демонстрантів і погрожували розгоном “Майдану”, так і не наважились застосувати силу проти людей. Вчора, 22 квітня, до тюрми кинули ідейного натхненника протестів – опозиційного депутата Пашиняна і двох його найближчих соратників. Це лише додало опозиції балів, і на вулиці столиці Вірменії вийшло 100 тисяч людей.
Сьогодні до учасників демонстрації в Єревані приєдналися десятки чоловіків, одягнених у військову форму. Вони служать у миротворчій бригаді збройних сил Вірменії, однак стверджують, що прийшли на мирний протест – без зброї. Ситуація у Вірменії стрімко загострювалась, протистояння влади і опозиції могло перерости у вуличне насильство і навіть революцію.
За таких обставин Серж Саргсян вирішив не ризикувати і залишити посаду прем’єр-міністра. Протестувальників, яких раніше затримала поліція, відпускають, на свободу вже вийшов і лідер опозиційної фракції “Елк” Нікол Пашинян. Його партія представлена у парламенті 9-ма депутатами.
У Вірменії святкують “перемогу народу”, а протестні акції перетворилися на масові гуляння.
На позачерговому засідання Кабінету Міністрів Вірменії було призначено тимчасово виконуючого обов’язки прем’єр-міністра. Поки парламент не обере нового главу уряду, країною керуватиме віце-прем’єр-міністр Карен Карапетян – екс-мер Єревена і колишній топ-менеджер дочірніх компаній “Газпрому”.
Вибори прем’єра у Національних зборах відбудуться через 7 днів, переможе кандидат, який набере просту більшість голосів.