Верховна Рада прийняла суперечливий закон про Конституційний Суд
Сьогодні, 13 липня, Верховна Рада прийняла в другому читанні й у цілому законопроект №6427-д “Про Конституційний Суд”. “За” проголосували 245 народних депутатів. Цей документ вносить зміни до Конституції України у частині правосуддя, визначає порядок організації та діяльності Конституційного Суду. Цей орган отримує право видавати забезпечувальні накази і зупиняти дію будь-яких законодавчих норм, конституційність яких оскаржується.
Законопроект пропонує, щоб до складу КСУ ввійшли 18 суддів: по 6 призначають президент України, Верховна Рада та з’їзд суддів. Судді мають призначатися на 9 років без права бути призначеними повторно. У складі Конституційного Суду діють Велика палата, два сенати та шість колегій.
Судді КСУ, які призначаються президентом, обираються на конкурсній основі. Втім цю конкурсну основу створює… сам голова держави.
Суддею Конституційного Суду може бути громадянин України, який володіє державною мовою, на день призначення досяг сорока років, має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше 15 років. Суддя не може належати до політичних партій чи професійних спілок, брати участь у будь-якій політичній діяльності.
Зарплата суддів КСУ – до 75 прожиткових мінімумів (майже 120 тисяч гривень). Суддя КСУ у відставці отримує довічне грошове утримання в розмірі 50% окладу (майже 60 тисяч гривень).
Згідно з проектом закону, формами звернення до КСУ є конституційне подання, конституційне звернення і конституційна скарга. З конституційною скаргою до КСУ може звернутися будь-яка фізична особа, яка вважає, що застосований в остаточному судовому рішенні в її справі закон України або його окремі положення суперечать Конституції.
Для експертної допомоги за конституційними скаргами в Конституційний Суд тимчасово, до 1 січня 2020 року, вводиться інститут спеціального радника, яким може бути компетентний в цьому питанні іноземець, але не громадянин РФ.
Конституційний Суд України – єдиний орган конституційної юрисдикції в Україні. Завдання КСУ – гарантувати верховенство Конституції України як Основного Закону держави на всій території України. КСУ вирішує питання про відповідність Конституції України законів України та інших актів, здійснює офіційне тлумачення Конституції України.