Парламент посилив захист авторських прав

15 травня, Верховна Рада у другому читанні та в цілому проголосувала за проект закону №7466 “Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав”. Документ підтримали 246 народних депутатів.

“Сьогодні в Україні здійснюють діяльність 19 організацій колективного управління (ОКУ), які збирають, розподіляють та виплачують винагороду за використання об’єктів авторського права і суміжних прав (музичних творів, фонограм, відеограм тощо). За 2016 рік ними було зібрано близько 80 млн. грн. При цьому утворено правову прогалину у регулюванні їхньої діяльності.

Центральний орган виконавчої влади (Міністерство економічного розвитку і торгівлі), відповідальний за напрям діяльності цих організацій, не може ані брати на облік нові бажаючі організації, ані відкликати свідоцтва у вже існуючих (навіть у випадку суттєвих зловживань, на які систематично скаржаться автори), ані визначати серед них уповноважені; а також здійснювати нагляд за діяльністю організацій, що не є суб’єктами господарювання (громадські організації)”, – йдеться у пояснювальній записці.

Тож проголосований законопроект розроблено з метою реформування системи колективного управління майновими правами суб’єктів авторського права і суміжних прав та унеможливлення незаконної діяльності організацій колективного управління.

Дія цього законопроекту “Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав” дасть можливість реформувати систему колективного управління в Україні з урахуванням вимог сьогодення, встановити процедуру контролю за діяльністю організацій колективного управління з боку суб’єктів авторського права і суміжних прав та держави (у випадку необхідності).

Такі зміни допоможуть удосконалити процес управління майновими правами суб’єктів авторського права і суміжних прав, що призведе до збільшення зборів винагороди для творців, сприятиме покращенню іміджу України на міжнародній арені та сприятиме забезпеченню прав та законних інтересів суб’єктів авторського права і суміжних прав.

Варто зазначити, що необхідність ухвалення цього документу пов’язана з віднесенням України до переліку “Priority Watch List” в рамках “Спеціальної доповіді 301” (“Special 301” List) через окремі проблеми у сфері охорони та захисту прав інтелектуальної власності, серед яких недосконалість системи колективного управління авторськими та суміжними правами.

Подальше гальмування розв’язання питання діяльності ОКУ в Україні містить потенційні ризики втрати доступу держави до Генералізованої системи преференцій США і спричинення економічних збитків.

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *