Українці і поляки Пенсильванії можуть вирішити долю виборів президента США

Близько 240 мільйонів американців братимуть участь у виборах президента. Проте часом набрати більшість голосів недостатньо, щоб стати президентом США. Нерідко долю виборів вирішують так звані «хиткі штати». Один із них – Пенсильванія (має 19 виборників із 538), де проживає понад 150 тисяч українців і 800 тисяч поляків, які 5 листопада 2024 року можуть визначити хто стане 47-м Президентом США. Так вважають експерти і самі кандидати в президенти Камала Гарріс і Дональд Трамп.

Поясню. Вибори у США відбуваються за досить незвичною, як для українців, схемою. Якщо в Україні президента обирає напряму народ, то у США президент обирається голосами 538 членів колегії виборників, число яких пропорційне до кількості населення штату. Щоб стати президентом США, необхідно 270 голосів виборників. Кожні десять років голоси виборців перерозподіляються згідно з переписом населення. Саме за виборників і голосуватимуть американці 5 листопада.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи приведуть американці до влади свого «фашиста Гітлера»?

Другий важливий момент голосування – це принцип «переможець забирає все». Навіть якщо один з кандидатів переміг конкурента з перевагою у кількасот голосів, то він все одно забирає всіх виборників штату. Більшість штатів традиційно є «червоними» (голосують за республіканців) або «синіми» (голосують за демократів). Але є штати, в яких майже рівна кількість прихильників демократів та республіканців – це так звані «хиткі штати» (swing states). Саме від того, як проголосують у цих штатах, і залежать результати виборів.

Explainer розповідає найголовніше, що варто знати про хиткі штати та їхню роль у виборчому процесі в США.

Хиткий штат» – це штат, який потенційно може «схилитися» до кандидата в президенти як від Демократичної, так і від Республіканської партії.

Зазвичай кандидати перемагають у цих штатах з незначною різницею в голосах, а самі виборці у цих штатах можуть змінити партійні вподобання й проголосувати на наступних виборах за іншого кандидата.

У 2020 році Джо Байден переміг у штаті Вісконсин, набравши на 21 000 голосів більше, ніж Дональд Трамп, але буває, що відрив у ключовому штаті ще менший. Під час виборів у 2000 році кандидат-республіканець Джордж Буш-молодший із незначною перевагою переміг свого конкурента демократа Альберта Гора – долю виборів вирішили 537 голосів у штаті Флорида.

На виборах президента США у 2024 році сім «хитких штатів» Аризона, Вісконсин, Джорджія, Мічиган, Невада, Пенсильванія та Північна Кароліна визначатимуть, хто буде майбутнім господарем Білого дому.

Тому зараз обидві президентські кампанії націлені на виборців, які ще не визначилися у цих штатах.

«Хиткі штати»: особливості, демографія та портрет виборців

Аризона. Кількість виборників – 11 з 538. Населення штату 7,4 млн осіб. Найбільше місто Фінікс. Демографічний зріз: неіспаномовні білі (53,4%), латиноамериканці (31,6%), чорні або афроамериканці (5,7%), американські індіанці або корінні жителі Аляски (5,2%). У 2020 році Байден переміг з перевагою у 10 000 голосів.

Що хвилює мешканців штату: імміграція є одним з найважливіших питань на президентських виборах 2024 року, тож Аризона, яка межує з Мексикою – посідає одне з чільних місць у національних дискусіях щодо імміграції. Лютневе опитування Emerson College Polling і The Hill показало, що імміграція була головною проблемою для майже третини (31%) виборців у штаті.

В Аризоні також актуальним є питання щодо доступу до абортів після того, як республіканці штату безуспішно спробували відновити 160-річну майже повну заборону на переривання вагітності. Наразі 7% мешканців штату вважають доступ до абортів головною проблемою, яку слід вирішити.

Ключові групи виборців: Свого часу Байден доручив Гарріс зайнятись врегулюванням прикордонної кризи, тож під час президентських перегонів Гарріс стала зручним об’єктом критики для Трампа і може реально коштувати демократам голосів виборників від цього штату. Попри те, що Трамп пообіцяв у разі обрання президентом провести «найбільшу операцію з депортації» в історії США, він отримав непогані результати опитування серед латиноамериканців штату, тож Республіканська партія намагатиметься досягти успіху в цій демографічній групі.

З іншого боку, Гарріс, донька іммігрантів, заручилася підтримкою впливових латиноамериканських груп країни, і дехто вважає, що її успіх залежить від активізації молодих латиноамериканських виборців. Зокрема, це стосується і молодих латиноамериканців Аризони.

За кого голосували раніше? Перемога Байдена в Аризоні у 2020 році була радше виключенням з правил. До цього, за винятком перемоги Білла Клінтона в 1996 році, Аризона голосувала за кандидатів-республіканців з 1952 по 2016 рр.

Вісконсин

Кількість виборників – 10 з 538. Населення штату 5,9 млн осіб. Найбільші міста: Медісон, Мілвокі. Демографічний зріз: неіспаномовні білі (79,5%), латиноамериканці (8,1%), чорні або афроамериканці (6,6%). У 2020 році Байден переміг з перевагою у 21 000 голосів.

Що хвилює мешканців штату: стан економіки – найважливіше питання, яке хвилює мешканців штату. За результатами опитування Emerson College Polling і The Hill, економіка була головною проблемою для майже третини (31%) виборців штату. Далі йдуть загрози демократії (13%), імміграція (11%), охорона здоров’я (10%), освіта (7%), доступність житла (7%), злочинність (7%) і доступ до абортів (7%).

Ключові групи виборців. Вісконсин – промисловий штат, тож білі виборці з робітничого класу є ключовою групою для обох кандидатів.
Ще одна важлива група – як для Гарріс, так і для Трампа – це незалежні виборці. Хоча Вісконсин не реєструє виборців за політичними партіями, дані попередніх опитувань показують, що виборці штату рівномірно розподілені між «синіми» та «червоними» з досить великою часткою симпатиків незалежних кандидатів. Саме ця група виборців допомогла Трампу виграти штат у 2016-му, а Байдену – у 2020 році.
За кого голосували раніше? З середини 1940-х до 1984 року штат частіше голосував за республіканців, ніж за демократів. Зараз Вісконсин вважається частиною «синьої стіни», бо стабільно голосує за демократів. Демократи виграли сім виборів з 1988 по 2012 рр.

Ця традиція була перервана в 2016 році, коли Дональд Трамп випередив у штаті Гілларі Клінтон на 0,7%. Трамп переміг попри те, що жодне з опитувань, проведених на місці, не змогло передбачити такий незвичний результат. У 2020 році Байден переміг у цьому штаті, повернувши його «синім».

Трамп вважає перемогу у цьому штаті ключем до перемоги на загальнонаціональних виборах. Недаремно саме у Мілвокі влітку відбувся Національний з’їзд Республіканської партії.

Джорджія

Кількість виборників – 16 з 538. Населення штату 11 млн осіб. Найбільші міста: Атланта, Саванна, Колумбус. Демографічний зріз: неіспаномовні білі (49,6%), чорношкірі або афроамериканці (33,2%), латиноамериканці (11,1%), азіати (4,9%). У 2020 році Байден переміг з перевагою у 13 000 голосів.

Що хвилює мешканців штату: Опитування від Emerson College Polling і The Hill виявило, що найголовнішими проблемами для мешканців штату є економіка (32%), імміграція (14%), охорона здоров’я (12%), злочинність (11%), доступність житла (8%), загрози демократії (8%), освіта (7%) і доступ до абортів (6%).

Ключові групи виборців: Особливістю штату є демографічний склад його мешканців. Той факт, що більшість населення штату – меншини, означає, що чорношкірі та латиноамериканці будуть вирішальною групою виборців на виборах у листопаді. Висока явка афроамериканських виборців у 2020 році стала ключем до перемоги Байдена у цьому штаті.

За кого голосували раніше? Джорджія – одна з перших 13 колоній, яка ввійшла до складу США в січні 1788 року. Штат брав участь у всіх президентських виборах, крім 1864 року (через громадянську війну). З 1868 по 1960 рр. мешканці штату на кожних виборах голосували за демократів.

Як і в багатьох інших південних штатах, його мешканці були консервативними демократами до 1964 року, коли республіканці і демократи не помінялись електоратами через Закон про громадянські права та республіканську тактику, яка називається «південна стратегія».

З 1972 по 2016 рр. Джорджія завжди голосувала за республіканців, за винятком тих випадків, коли в списку був демократ з півдня. У 2020 році демократ Джо Байден переміг Дональда Трампа із мінімальним відривом у 0,2%.

Мічиган

Кількість виборників – 15 з 538. Населення штату 10 млн осіб. Найбільше місто: Детройт. Демографічний зріз: неіспаномовні білі (73,7%), чорношкірі або афроамериканці (14,1%), латиноамериканці (6%). У 2020році Байден переміг з перевагою у 150 000 голосів

Особливості штату. Мічиган переживає значні економічні виклики з 1970-х років і відзначається уповільненим зростанням населення порівняно з іншими штатами США. За даними перепису 2010 року, Мічиган був єдиним штатом, в якому скоротилась чисельність населення. Це вплинуло і на його електоральну вагу: якщо у 1970-х роках штат мав 21 виборника, то вже у наступні роки кількість виборників від штату поступово зменшувалася після кожного перепису. За результатами перепису 2020 року Мічиган втратив ще один голос виборника, тож на президентських виборах 2024 і 2028 років матиме лише 15 голосів.

Що хвилює мешканців штату: Березневе опитування від Emerson College Polling і The Hill засвідчило, що економіка була головною проблемою для майже третини (31%) виборців Мічигану. Далі йдуть імміграція (13%), загрози демократії (12%), охорона здоров’я (10%), доступність житла (8%), освіта (7%), злочинність (7%) і доступ до абортів (5%).

Ключові групи виборців. Мічиган – це промисловий штат, в якому автовиробництво є головним рушієм економіки. У Мічигані містяться штаб-квартири General Motors і Ford. Білі виборці з робітничого класу та профспілкове голосування визначатиме, хто з кандидатів переможе у штаті. У 2023 році члени профспілок становили 12,8% від усіх найманих працівників у штаті, що перевищувало національну позначку в 10%.

Зауважимо, що в Мічигані найбільша в країні частка арабських американців – демографічна група, яка невдоволена підходом адміністрації Байдена до війни Ізраїлю на Близькому Сході. Нещодавні опитування засвідчили, що Трамп має невелику перевагу над Гарріс серед арабських американських виборців у США. Проте вересневе опитування US News- Generation Lab показало, що 65% молодих американців у «хитких» штатах, включно з Мічиганом, сказали, що підтримають Гарріс на виборах, натомість лише 35% з них підтримали б Трампа.
За кого голосували раніше? З 1972 по 1988 рр. штат голосував виключно за республіканців, проте на наступних шести президентських виборах поспіль з 1992 по 2012 рр. голосував за демократів. Штат вважається частиною «синьої стіни», бо стабільно голосує за демократів.

У 2016 році з перевагою у 0,2% тут перемагає Трамп, проте вже у 2020 році Байден перемагає із відривом у 2,8% і повертає штат демократам.

Невада

Кількість виборників – 6 з 538. Населення штату 3,2 млн осіб. Найбільше місто: Лас-Вегас. Демографічний зріз: неіспаномовні білі (45,4%), латиноамериканці (29,9%), чорні або афроамериканці (11%), азіати (9,7%). У 2020 році Байден переміг з перевагою у 34 000 голосів.

Особливості штату. Три чверті населення живе в агломерації Лас-Вегаса. Населення Невади з 1980 року зросло більш ніж утричі, зокрема з 2000 по 2010 роки зросло на 35%, у результаті чого кількість виборників зросла з трьох (у 1980 році) до шести.

Відкриття покладів срібла у 1858 році призвело до різкого припливу населення. Неваду ще називають «срібним штатом». Більш ніж половину прибутків штату формують туризм і гральний бізнес. У штаті найвищий рівень безробіття в країні після Каліфорнії та округу Колумбія.
З 1900 року переможець президентських виборів у Неваді вигравав Білий дім майже на 90% виборів.

Що хвилює мешканців штату: Опитування Emerson College Polling, The Hill і KLAS-TV показало, що економіка – головна проблема для 26% виборців. Далі йдуть імміграція (14%), освіта (14%), доступність житла (13%) і охорона здоров’я (11%).

Ключові групи виборців: у Неваді значна кількість іспаномовного населення, тож для обох кандидатів важливо, як воно проголосує у листопаді. Опитування, проведені задовго до виходу Байдена з перегонів, вказували на значну підтримку Трампа серед групи на національному рівні, проте Гарріс більше подобається іспаномовним виборцям, ніж Байден. Схоже, вона потенційно здатна перетягнути і їх на бік демократів у Неваді.
Ще однією ключовою категорію виборців у Неваді є ті, хто голосуватиме за незалежних кандидатів. Станом на листопад 2023 року близько третини зареєстрованих виборців (32,78%) були безпартійними, тоді як 31,46% були демократами, а 28,11% – республіканцями.

За кого голосували раніше? Республіканці домінували у штаті з кінця 60-х до кінця 80-х років, проте стрімке зростання чисельності населення зробило цей штат хитким. У 2016 році Гілларі Клінтон випередила Дональда Трампа з різницею 48% проти 46%.

Той рік і 1976 рік були єдиними двома випадками з 1912 року, коли жителі Невади були на боці кандидата, який не виграв президентські вибори. У 2020 році Джо Байден переміг Трампа із розривом у 2,5%.

ПЕНСИЛЬВАНІЯ

Кількість виборників: 19 з 538. Населення штату 13 млн осіб (українців близько 150 тисяч, поляків – 800 тисяч). Найбільше місто: Філадельфія
Демографічний зріз: неіспаномовні білі (74,1%), чорні або афроамериканці (12,3%), латиноамериканці (8,9%). У 2020 році Байден переміг з перевагою у 82 000 голосів

Особливості штату. Пенсильванія є п’ятим за чисельністю штатом у Сполучених Штатах, проте його населення поступово зменшується. Пенсильванія, як і багато індустріальних північних штатів, за останні десятиліття стикається з міграцією населення. Зараз штат має лише половину 38 голосів виборників, які він мав століття тому.

Що хвилює мешканців штату: результати опитування Emerson College Polling і The Hill показали, що економіка є головною темою для 36% опитаних виборців Пенсильванії, далі йшли злочинність (12%), імміграція (11%), загрози демократії (11%), охорона здоров’я (9%), освіта (7%), доступність житла (6%) і доступ до абортів (4%).

Ключові групи виборців: білі виборці з робітничого класу є ключовою групою для обох кандидатів. Саме ця група допомогла перемогти Трампу в 2016 році, і Байдену в 2020 році.

Також особливістю штату є значна кількість виборців старшого віку: 20% мешканців штату у віці старше 65 років перевищують національну позначку в 17,7%. Тож старше населення штату також матиме важливе значення на цих виборах, особливо враховуючи те, що серед цієї категорії виборців є чимало прихильників Трампа.

За кого голосували раніше? Штат брав участь у всіх 59 виборах президента США. Пенсильванія вважається одним з трьох штатів «синьої стіни», які голосували за демократів на шести виборах поспіль до 2016 року, коли переміг Трамп із незначною перевагою у 0,7%. У 2020 році Байден переміг у Пенсильванії з відривом у 1,2%.

Північна Кароліна

Кількість виборників – 16 з 538. Населення штату 10,8 млн осіб. Найбільше місто Шарлотт. Демографічний зріз: неіспаномовні білі (61.6%), чорні або афроамериканці (22,1%), латиноамериканці (11,4%). У 2020 році переміг Трамп з перевагою у 74 000 голосів.

Особливості штату. Північна Кароліна належить до перших 13 колоній, що увійшли до Союзу в листопаді 1789 року. Штат не брав участі у виборах 1864 року через відокремлення під час громадянської війни.

Штат має розвинену економіку через наявність місцевої гідроелектроенергії та різноманітність ґрунтів. Штат посідає третє місце серед штатів Південної Атлантики за чисельністю населення, але лідирує в регіоні за промисловістю та сільським господарством. Північна Кароліна є лідером в країні з виробництва тютюну.

Штат посідає чотирнадцяте місце в країні за рівнем бідності – 17,6%, при цьому 13% сімей були за межею бідності.
Населення штату має тенденцію до зростання. Після перепису 2020 року штат отримав додатковий голос виборників. Таким чином, Північна Кароліна обігнала Мічиган (який втратив одного виборника) і розділила 8 місце з Джорджією за кількістю виборників серед усіх штатів.

«Цей штат — дуже, дуже великий штат, який потрібно виграти», — сказав Трамп на одному з мітингів.

Що хвилює мешканців штату. Опитування від Emerson College Polling і The Hill показало, що економіка найбільше турбує 36% виборців, за нею йдуть охорона здоров’я (14%), освіта (12%), імміграція (10%), доступність житла (8). %), злочинність (7%), загрози демократії (6%) і доступ до абортів (5%).

Ключові групи виборців. Жінки – одна з ключових груп виборців – становлять 51,1% населення Північної Кароліни. Також важливою категорію є незалежні виборці. Більшість зареєстрованих виборців штату станом на кінець минулого року були незалежними (36,11%), тоді як 32,93% були членами Демократичної партії, а 30,28% були зареєстровані в Республіканській партії.

За кого голосували раніше? З 1968 року штат майже завжди голосував за республіканців. У 2008 році демократ Барак Обама зміг перемогти республіканця Джона Маккейна приблизно на 14 000 голосів (49,7% проти 49,4%). Дональд Трамп переміг у штаті Гілларі Клінтон у 2016 році з відривом у 3,6% та Байдена у 2020 році з відривом у 1,3%.

Те, що Трамп переміг Байдена всього з розривом 70 000 голосів, підкріпило надії демократів на те, що вони зможуть перемогти у цьому штаті під час цих виборів.

Рейтинги Трампа та Гарріс у хитких штатах

Натепер результати опитувань в семи хитких штатах свідчать, що жоден кандидат не має вирішальної переваги в жодному з них. Перевага того чи іншого кандидата настільки незначна, що перебуває у межах статистичної похибки.

Трамп має незначну перевагу в Аризоні, Джорджії, Неваді та Північній Кароліні, проте з початку серпня лідер опитувань вже кілька разів мінявся.
У трьох інших штатах – Мічигані, Пенсильванії та Вісконсині – з початку серпня Гарріс випереджала Трампа, часом навіть на 2-3 проц. пункти, але останні опитування показали незначну перевагу Трампа у Пенсильванії, де проживає понад 150 тисяч українців і 800 тисяч поляків.

Зауважу, що ці три штати були оплотом демократів до перемоги Трампа на виборах 2016 року. На виборах 2020 року вони знову проголосували за кандидата-демократа. І якщо Гарріс зможе повторити успіх Байдена у цих трьох штатах та перемогти у будь-якому іншому хиткому штаті, то вона ймовірно і буде наступним президентом США.

Чи можуть помилятись опитування? На жаль, так. Опитування недооцінили підтримку Трампа як у 2016, так і в 2020 роках. І це ще один фактор невизначеності, який ми маємо на цих виборах.

Ситуація склалася так, що долю виборів 47-го президента США можуть вирішити українці і поляки, які проживають в Пенсильванії. Дай Боже, їм не помилитися у виборі…

P.S. Стаття підготовлена на основі публікацій зарубіжних і вітчизняних експертів у сфері виборчого права США.

 

Григорій ОМЕЛЬЧЕНКО, Герой України, генерал-лейтенант, почесний голова СОУ,
кандидат юридичних наук

Like

Григорій ОМЕЛЬЧЕНКО

Герой України, генерал-лейтенант, народний депутат України II-VI скликань


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *