У Львові кілер стріляв в Ірину Фаріон, вона у тяжкому стані
Це сталося сьогодні, приблизно 0 19.30, у Львові на вулиці Масарика,3, біля будинку, де мешкає Фаріон.
Кілер підбіг і вистрілив у голову. Стрільця бачили сусіди, був у рукавичках і зброя була нібито без глушника. За словами очевидців, кілеру приблизно 20-25 років.
Згодом донька Ірини Фаріон повідомила, що дізналася про замах на маму із місцевих пабліків. Вона поїхала у шпиталь до мами…
Лідер “Свободи” Олег Тягнибок написав у Фейсбуку: “Це постріл в українські ідеали, українську ідентичність, мову і правду. Правоохоронні органи зобовʼязані знайти замовників і виконавців”.
З відкритих джерел. Ірина Дмитрівна Фаріон 1964 року народження, мовознавець, педагог, науковець, доктор філологічних наук, професор, політик, народний депутат України VII скликання (2012—2014), колишня голова підкомітету з питань вищої освіти Комітету ВРУ з питань науки і освіти, політичний та громадський діяч, публіцист, блогер. Член Політради ВО «Свобода».
В 1998 році започаткувала зі студентами Інституту архітектури НУ «Львівська політехніка» проєкт політичного плаката і малюнка «Мова — твого життя основа», що тривав упродовж десятьох років (1998—2008), як вислід — видано чотири добірки мовних плакатів: «Мова — твого життя основа» (2001), «Я на сторожі коло їх поставлю Слово» (2002), «Мова — краса і сила» (2007), «Слово — меч духовний» (2012). Один з плакатів («Не знаєш! Не розумієш! Не шануєш!») став формальним приводом намагань промосковських сил Львова відкрити кримінальну справу у 2003 році за начебто розпалювання Фаріон міжнаціональної ворожнечі. На підтримку викладачки організували прес-конференцію, на віче у Львові були зібрані підписи на підтримку — підписалися всі ректори. У підсумку справу не відкрито.
Упродовж 1998—2004 років очолювала мовну комісію «Просвіти» Національного університету «Львівська політехніка», є членкинею наглядової ради Міжнародного конкурсу знавців української мови ім. Петра Яцика, від 1998-го — ініціатор та організатор щорічного мовно-мистецького конкурсу серед студентів та учнів «Мова — твого життя основа». 2004-го стала лавреатом Літературної та патріотично-виховної премії ім. Олекси Гірника.
У 2011 році з метою популяризації української книжки започаткувала проєкт «Від книги до мети» (2011—2019)[13].
15 вересня 2015 року захистила докторську дисертацію на тему «Суспільний статус староукраїнської (руської) мови у XIV—XVII ст.».
Від 1 вересня 1991 до 15 листопада 2023 — викладач, відтак доцент, доктор філологічних наук, професор катедри української мови Національного університету «Львівська політехніка».
Внаслідок висловлювань у бік українських військових громадська організація «Українські студенти за свободу» 14 листопада 2023 року провела акцію протесту, до якої доєдналася незалежна студентська профспілка «Пряма дія» на території Національного університету «Львівська політехніка» з вимогою до керівництва навчального закладу звільнити Ірину Фаріон із посади викладача. Була звільнена з посади професора Львівської політехніки вже наступного дня, 15 листопада, на основі порушення ст. 41 Кодексу законів про працю (вчинення працівником, який виконує виховні функції, аморального проступку). Проти звільнення виступили катедра обчислювальної математики та програмування (проте допис про це згодом видалили з сторінки кафедри у Facebook) й катедра української мови та літератури. Працівники останньої також узяли участь у мітингу на захист мовознавиці 20 листопада. Фаріон подала позов до суду щодо скасування звільнення. 7 грудня 2023 року Галицький районний суд Львова прийняв позов від Ірини Фаріон про визнання незаконним та скасування наказу про звільнення з Національного університету «Львівська політехніка».
29 травня 2024 року Львівський апеляційний суд постановив поновити Фаріон на посаді професора кафедри української мови Інституту гуманітарних та соціальних наук Львівської політехніки та виплатити їй заробітну плату за період прогулу — 124 тис. грн.
Фото: philharmonia.lviv.ua.