Скандал: голова Конституційного Суду не буде виконувати указ президента

Конституційна криза загострюється. Конституційний суд заявив: суддя Олександр Тупицький зобов’язаний далі виконувати свої обов’язки, а президент Володимир Зеленський має скасувати свій указ про його відсторонення.

Як повідомляє правовий департамент секретаріату Конституційного суду України, президент не має права “відсторонення від посади судді Конституційного Суду України”.  Конституція не передбачає можливості відсторонення судді КС від посади.

За твердженням КС, видавши указ № 607/2020 від 29 грудня 2020 року, Зеленський вийшов за межі своїх конституційних повноважень президента та порушив приписи статей 1, 6, 8, 19, 106, 147, 149, 153 Конституції України.

Цей указ, на переконання Конституційного суду, “є юридично нікчемним і не може підлягати виконанню”, оскільки виданий президентом із перевищенням конституційних повноважень, суперечить конституційним засадам організації державної влади в Україні, конституційним принципам діяльності КСУ, а також “посягає на конституційно-правовий статус судді Конституційного Суду України”.

У Конституційному Суді зазначають, що президент застосував до судді КС захід забезпечення кримінального провадження, який не може бути застосовано до суддів Конституційного Суду, бо положення ч. 3 ст. 154 Кримінального процесуального кодексу України “не поширюються на суддів Конституційного Суду України та є незастосовними щодо них”.

Представник Глави держави в КСУ Федір Веніславський стверджує:

«Олександр Тупицький вже не може виконувати повноваження судді КСУ протягом двох місяців. Тобто він не може виконувати повноваження судді КС та його Голови, а отже, і скликати спеціальне засідання… За законом про КСУ, спеціальне пленарне засідання може бути скликане виключно Головою КСУ або особою, яка виконує його повноваження. Пан Тупицький не має на сьогоднішній день повноважень ні як суддя, ні як Голова, який відсторонений від посади, скликати спеціальне пленарне засідання Конституційного Суду… Відсторонення пана Тупицького від посади судді – це фактично вимушений крок, зроблений Президентом України з метою встановлення істини під час досудового розслідування кримінальної справи».

Як розповідав “Український репортер”, 28 грудня Офіс генерального прокурора направив поштою повідомлення про підозру голові Конституційного суду України Олександру Тупицькому через його неявку в понеділок на процесуальні дії.

29 грудня президент Володимир Зеленський підписав указ про відсторонення голови Конституційного cуду Олександра Тупицького від посади судді на два місяці.

«Я підписую цей указ заради відновлення справедливості та вирішення конституційної кризи», – наголосив Глава держави.

Рішення було ухвалене після отримання та опрацювання фахівцями Офісу Президента клопотання Офісу Генерального прокурора, підписаного виконувачем обов’язків Генпрокурора, про відсторонення судді КСУ Олександра Тупицького від посади строком на два місяці.

Заступник керівника Офісу Глави держави Андрій Смирнов зазначив, що клопотання було скеровано на виконання ст. 154 Кримінального процесуального кодексу, яка передбачає, що посадові особи, призначені Президентом України, відсторонюються від посади за клопотанням прокурора, і рішення ухвалює Президент.

«Жодних застережень щодо можливості його розгляду та ухвалення відповідних рішень нами не було встановлено», – зауважив він.

Нагадаємо: Інформація про статки в Криму голови Конституційного Суду України Олександра Тупицького спричинила хвилі обурення у суспільстві.

“Український репортер” нагадує, що під головуванням Тупицького судді КСУ 27 жовтня проголосували за визнання неконституційною статті про кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації і скасували її.

Резонансний матеріал про земельну ділянку Тупицького оприлюднили журналісти програми «Схеми» (проєкт Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший»).

Малюнок Андрія Петренка.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *