Проросійського президента Молдови залишили без повноважень
Конституційний суд Молдови тимчасово призупинив повноваження президента країни Ігоря Додона. Суд постановив, що голова парламенту або прем’єр-міністр можуть призначити очільника МЗС і ще шістьох членів уряду власними указами. Таким чином найвищий суд дозволив кадрові перестановки в уряді всупереч думці президента Ігоря Додона, який не погодився із запропонованими йому на підпис кандидатурами міністрів.
У своїй заяві суд постановив, що в разі “нездатності президента виконувати свої обов’язки” повноваження голови держави “можуть бути делеговані голові парламенту або прем’єру.
Такий вердикт винесли судді Конституційного суду після запиту депутатів правлячої Демократичної партії Молдови.
Ігор Додон у відповідь на позбавлення повноважень заявив, що рішення Конституційного суду є політичним, суд “перейшов у сіру зону демократії та правової держави”.
Варто сказати, що президент Молдови в умовах обмежених повноважень активно використовує своє право не підписувати документи, з якими він не згоден.
Згідно із законодавством Молдови, президент має право відхилити запропоновані йому кандидатури міністрів лише двічі. Після цього, згідно з рішенням Конституційного суду, указ про призначення замість президента може підписати спікер парламенту або прем’єр-міністр. Ця процедура застосовувалася і раніше.
Наприкінці жовтня 2017 року Конституційний суд дозволив голові парламенту Андріану Канду призначити міністром оборони Євгена Стурзу. До цього президент Додон двічі відхилив його кандидатуру.
20 грудня Демократична партія Молдови оголосила про призначення двох віце-прем’єрів і ще п’яти очільників міністерств. Загалом в уряді сусідньої країни дев’ять міністрів. Голова держави Ігор Додон затвердив відставки, однак нові призначення затверджувати відмовився. Він пояснив свою позицію “сумнівною репутацією низки кандидатур”.
21 вересня голова Ліберальної партії Молдови Міхай Гімпу на засіданні парламенту ініціював процедури імпічменту президента, а депутати повторно проголосували закони, відхилені Додоном.
Варто сказати, що укази і розпорядження президента Додона не завжди виконують підлеглі йому члени державного апарату. Його розпорядження ігнорують навіть військовослужбовці, хоча Додон формально є Верховним головнокомандувачем Збройних сил.
Як писав “Український репортер”, у вересні 2017 року молдовські військовослужбовці проігнорували пряму заборону президента і вирушили на Львівщину для участі у військових навчаннях “Rapid Trident 2017”.