Правозахисні організації вимагають розслідувати діяльність Омбудсмана Денісової

«Оприлюднена правоохоронними органами інформація кидає тінь на репутацію Омбудсмана, ставить під сумнів його незалежність та неупередженість», – йдеться у зверненні правозахиснків. Генпрокуратура викликала Людмилу Денісову на допит.

Текст звернення: «26 липня 2019 року Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) спільно із Управлінням спеціальних розслідувань Генеральної прокуратури України (ГПУ) оприлюднили інформацію, яка може свідчити про вчинення корупційних дій Уповноваженою Верховної Ради України з прав людини Людмилою Денісовою.

Згідно з оприлюдненим НАБУ аудіозаписом телефонних розмов, голова Окружного адміністративного суду м. Києва (ОАСК) Павло Вовк і деякі судді втручалися у діяльність Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС) та організували прийняття завідомо неправосудних рішень для уникнення обов’язкового кваліфікаційного оцінювання. За втручання Павла Вовка було забезпечено зміну двох членів ВККС на наперед визначених «лояльних» переможців конкурсу за квотою Уповноваженого Верховної Ради з прав людини та Державної судової адміністрації.

Раніше Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виявило недостовірну інформацію у деклараціях екс-народного депутата, Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової за 2015, 2016 та 2017 роки. За даними слідства та як свідчать оприлюднені матеріали негласних слідчих (розшукових) дій, Людмила Денісова в обмін на скасування цих протоколів погодилася відкликати раніше призначеного за її квотою члена ВККС Андрія Козлова та замінити його на більш “лояльного” кандидата. 27 червня 2019 року, фактично на підтвердження заяв НАБУ та ГПУ, стало відомо, що Л. Денісова звільнила А. Козлова та призначила новий конкурс.

Нагадуємо, що згідно із законом, Уповноважений ВР з прав людини здійснює свою діяльність незалежно від інших державних органів та посадових осіб. На нього поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України “Про засади запобігання і протидії корупції”. При вступі на посаду Уповноважений складає присягу, в якій зобов’язується “діяти незалежно, неупереджено, в інтересах людини і громадянина”.

Голова ОАСК Павло Вовк публічно прокоментував брифінг НАБУ та ГПУ, назвавши аудіозаписи “непрофесійним монтажем” та стверджуючи, що “все брехня, від початку до кінця”. Водночас, від Людмили Денісової протягом попередніх п’яти днів із моменту оприлюднення матеріалів жодних коментарів не прозвучало.

Оприлюднена правоохоронними органами інформація кидає тінь на репутацію Омбудсмана, ставить під сумнів його незалежність та неупередженість, більш того – свідчить про можливе вчинення кримінального правопорушення Уповноваженим ВР з прав людини Людмилою Денісовою.

Хочемо вкотре нагадати, що обрання Л.Денісової на посаду Уповноваженого ВР з прав людини у березні 2018 року відбулося із порушенням процедури і без консультацій із правозахисними організаціями. Висунення політичними партіями своїх кандидатур на цю посаду у непрозорий кулуарний спосіб, без належного досвіду правозахисної діяльності створило низку ризиків та підірвало довіру до діяльності Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Ми переконані, що Уповноважений Верховної Ради України з прав людини має просувати і захищати права людини неупереджено і незалежно від інших державних органів та посадових осіб. Задля забезпечення такої незалежності інституції процедура призначення Уповноваженого має відповідати Паризьким принципам ООН.

У зв’язку з цим, звертаємося з вимогами:

до Уповноваженого ВР з прав людини Людмили Денісової:

• публічно пояснити позицію Омбудсмана щодо звільнення А.Козлова з посади члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та призначення нового конкурсу, а також прокоментувати оприлюднені НАБУ та ГПУ звинувачення;

до правоохоронних органів України:
• провести незалежне розслідування інформації, яка була оприлюднена НАБУ і ГПУ, щодо ймовірного вчинення Людмилою Денісовою кримінального правопорушення;

до Верховної Ради України ІХ скликання:

• відповідно до Закону України “Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини” (ст. 9) створити тимчасову спеціальну комісію Верховної Ради України та підготувати висновок щодо наявності чи відсутності підстав для звільнення з посади Уповноваженого у зв’язку із порушенням присяги.

ГО “Повернення доДому”
Донецький Меморіал
Крим-SOS
Об’єднання родичів політв’язнів Кремля
Українська Гельсінська спілка з прав людини
Центр громадянських свобод
Центр прав людини ZMINA
Центр «Соціальна дія»

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *