Гаряча осінь-2017: провал реформ, нові подання на депутатів та політичні війни
З 5 вересня в Україні починається новий політичний сезон. З відпусток до законотворчої діяльності повертаються народні депутати.
«Український репортер» вивчив і проаналізував, чого варто очікувати від політичної осені 2017 року.
Пенсії по-новому, медицина по-старому
В уряді сподіваються, що восени народні депутати розглянуть кілька реформ: пенсійну, медичну та освітню. Але розглянути – зовсім не означає прийняти.
З вірогідністю 99,9% парламентарі зможуть відшукати голоси лише для пенсійної реформи. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман особисто домовляється про те, щоб за неї можна було б отримати 226 голосів. Хоча серед депутатського корпусу є багато застережень стосовно пенсій по-новому.
Підніжку освітній реформі може поставити брак фінансування. Попередні підрахунки показують, що реалізація нового закону «Про освіту» потягне з держбюджету близько 3 мільярдів доларів, яких банально немає. Тому не виключено, що коли депутати і проголосують за освітню реформу, то в перехідних положеннях до закону з’явиться норма про відтермінування її реалізації.
Що стосується медичної реформи, то її розгляд може поставити на паузу роботу Верховної Ради. Частина депутатів будуть піаритися на недоцільності переводу вітчизняної медицини на страхові рейки, а частина – виборювати створення «державного монстра», який візьме під контроль розподіл держкоштів між лікарями і лікарнями. У відповідальний момент не вистачить голосів.
У кулуарах парламенту ширяться чутки і про те, що трендом політичної осені-2017 стане обговорення внесення змін до Конституції в частині перерозподілу повноважень у трикутнику влади: Верховна Рада – уряд – президент. Змінювати Основний Закон – звужувати повноваження президента – будуть лише в тому випадку, якщо закрита соціологія покаже, що у Петра Порошенка немає залізобетонних шансів переобратися на другий термін.
Кадри восени рахують
У парламентарів зібрався цілий віз невирішених кадрових питань. З минулої сесії на розгляд депутатської зали очікують заяви на звільнення двох міністрів. За станом здоров’я у відставку попросився міністр інформаційної політики Юрій Стець. Добровільно-примусово аналогічну заяву написав міністр агрополітики Тарас Кутовий. За деякою інформацією, міністерське крісло активно розхитують під очільником Мінфіну Олександром Данилюком. Ось-ось може випорснути міністерський портфель із рук міністра інфраструктури Володимира Омеляна (все залежить від того, чи знайдуть спільну мову лідери «Народного фронту» і БПП). На кадрових терезах опинилася й Уляна Супрун. Восени вона або позбавиться приставки в. о. міністра охорони здоров’я і стане повноцінним керівником відомства, або втратить посаду.
Ще один боржок народних депутатів – обрання омбудсмена. Термін повноважень Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Валерії Лутковської сплив ще у квітні. Але через політичні торги парламентарі до цього часу так і не змогли знайти їй заміну. Очікується, що в жовтні народні обранці дійдуть згоди стосовно форми обрання омбудсмена (таємне чи відкрите голосування) і призначать нового Уповноваженого.
Вкотре постане питання стосовно перезавантаження ЦВК. На сьогодні у 13 з 15 членів ЦВК скінчився термін повноважень. Але раніше листопада на новий склад Центрвиборчкому не варто очікувати.
Кулуарно парламентарі розповідають: буцімто існує політична домовленість, що діюча ЦВК проведе ще вибори в ОТГ, заплановані на 29 жовтня.
Актуалізується питання і стосовно обрання нового очільника НБУ. Від президента будуть вимагати подати на розгляд депутатів кандидатуру наступника Валерії Гонтаревої.
Генпрокурор зачастить до Верховної Ради
У новому політичному сезоні на авансцену вийде Генпрокурор Юрій Луценко. Очікується, що він стане частим гостем у парламенті. В середині серпня у ЗМІ стали ширитися чутки, що ГПУ готує подання на зняття депутатської недоторканності 40 народних обранців. Та й сам Юрій Луценко обіцяв «гарячу» осінь і запеклу боротьбу з корупціонерами та їхніми «схемами». Нібито до небезпечного списку потрапили: радикали Ігор Мосійчук, Андрій Лозовий, опозиціонери Наталія Королевська, Микола Скорик, представник БПП Сергій Лещенко, позафракційні Костянтин Жеваго, Віктор Чумак, Сергій Мельничук, депутат від «Волі народу» В’ячеслав Богуслаєв, «Відродження» – Віталій Хомутинник та інші.
Знову постане питання відміни депутатської недоторканності як конституційного інституту. Але далі розмов справа не піде.
Парад масових акцій протесту
Низка опозиційних партій спробують виводити людей на вулиці. Зокрема, «Батьківщина» Юлії Тимошенко продовжить спекулювати на темі високих комунальних тарифів, бажанні влади відмінити мораторій на продаж сільськогосподарських земель. Допомогти «Батьківщині» посилити протестні настрої планує «Самопоміч».
Свою серйозну гру з 10 вересня розпочне і екс-очільник Одеської ОДА Міхеіл Саакашвілі. Позбавлений українського громадянства грузинський політик спробує повернутися в Україну і підняти народ проти свого колишнього однокурсника – Петра Порошенка. «За мир» на Донбасі будуть збурювати українців представники Опозиційного блоку. Але головна мета усіх цих потенційних акцій протесту – домогтися проведення дострокових парламентських та президентських виборів.
Олена ПОНОМАРЕНКО
Фото Кирила ХМІЛЬОВА