Завершити Революцію Гідності?

Олександр ТЕРТИЧНИЙ, незалежний дослідник, експерт з політичної соціології
Олександр ТЕРТИЧНИЙ, незалежний дослідник, експерт з політичної соціології

З відставкою Саакашвілі відкрилося перше вікно можливості розпочати зміну олігархічної системи в Україні.

Чому Міхеіл, зрозуміло: він єдиний з потужних, освічених і досвідчених політиків, хто поєднує репутацію, харизму і дещицю божевілля. Він на власному досвіді переконався, що гнила система неминуче відтворює гнилу владу – незалежно від кадрового наповнення.

Наразі невідомо, чи виникне (і коли) у нього таке бажання, чи здатен побачити перспективу і заради неї вийти з правлячого класу. Якщо наважиться на такий шлях, роботи і ворогів у нього буде набагато більше, ніж було.

А потенційні першочергові союзники явно небагаті: добровольці та волонтери. Зрозуміло, що краудсорсинг, як основне джерело фінансів за такого розкладу, дуже поступається «зеленому кешу» від олігарха. Але хто сказав, що творити громадянське об’єднання на народні кошти це легко і приємно? Проте моральний стимул і лавина позитивних емоцій – неперевершені…

Про зміну системи ще кілька років тому говорити було зарано, бо залишалося неясно: на що, яким чином і який соціальний суб’єкт здатен зробити заміну. Тепер же відповіді на ці та інші питання знайдено, і зараз уже маємо кілька проектів глибокої модернізації з окремих напрямів. Сформований також, як мінімум, один комплексний і внутрішньо несуперечливий модерновий соціально-економічний концепт.

Розгортання цього сценарію досі гальмується з очевидних причин: він спрямований проти системи, отже, і всі системні учасники: олігархи, парламентські партії і їхні вожді, власники і топ-менеджери мас-медіа, влада на всіх рівнях і навіть ті активісти, які бачать лише завтра, але не здатні побачити позавтра. Сам концепт не передбачає гетьманства, ґрунтується на горизонтальних мережах і зорієнтований переважно на самодостатній відповідальний клас, який складає менше десяти відсотків громадян: посилання.

Тим не менше, в нашому, переважно все ще патерналістському, суспільстві наявність яскравого лідера відіграє для маси роль консолідуючого фактора не менше, ніж для відповідального класу – національна стратегічна мета. Адже народ до зміни системи морально готовий ще з часів Майдану, а е-декларації не залишили жодних сумнівів щодо того, хто є хто у нас нагорі.

Соціальний тиск досяг критичних параметрів, і важливо упередити вибух конструктивним і перспективним проектом, який отримає підтримку в масах.

У той же час будь-який проект в устах політиків гнилої системи не може знайти відгуку за визначенням: НЕ ВІРИМО!
А Міхеілу якраз і повірять, бо він поєднує репутацію і дещицю божевілля.

Тому саме сьогодні можна говорити про вікно можливостей, бо з’явився потенційний додатковий «п’ятий елемент», який сьогодні здатен надати імпульс розгортанню позитивного сценарію.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *