Як аптеки Ірпінського регіону виконують урядову програму

Нещодавно стартувала програма «Доступні ліки», яка дозволить громадянам отримувати низку препаратів безкоштовно або з невеликою доплатою. Програма діє на ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми.

На Київщині, якщо вірити переліку аптек, опублікованому на сайті Міністерства охорони здоров’я, до цієї програми долучилися 106 аптек. А насправді їх виявилося значно менше. В Ірпені жодної такої аптеки не виявилося. Хоча на сайті Київської облдержадміністрації після 10 травня з’явилися три ірпінські адреси.

У десяти аптеках міста (на вул. Антонова, 76; «Ватсон», вул. Шевченка, 4-г; «Еліт» і «ГалаФарм», вул. Шевченка, 4-в; «Вітамін», вул. Шевченка, № 118, вул. Соборна, 160-б; «Virdis», вул. Антонова, 2-а; «Цитрус-Фарм», вул. Котляревського, 54-а/1) про цю програму чули, але відповідали коротко: «Такої інформації не маємо». Хоча відвідувачі й запитували про ліки за пільговою ціною, відповідь була одна: «У нас такого немає. Де є? Не знаю».

«Для чого ж тоді виписують нам рецепти зі знижкою?» – обурюється 45-річна Валентина з Гостомеля, яка має проблеми з серцем.

Питання лишилося без відповіді.

– Ми не працюємо за цією програмою, – каже Світлана, фармацевт ірпінської аптеки «Одужуйте швидше». – Якщо «Доступні ліки» – урядова програма, ініційована Кабміном, то це має бути обов’язковим для всіх аптек. Тим паче, народ не може зрозуміти: чому, як, де і які ліки можна придбати безкоштовно чи за пільговими умовами.

В Бучанській аптеці «Житяс» на Склозаводській відповіли: «У нас ліміт на безкоштовні ліки вже вичерпано. Коли будуть знову – невідомо. Але ви не переживайте. Ліки відпускають у мережі наших аптек «Житяс» на Сосновського і на Мельника».

У двох інших аптеках, зазначених в урядовому переліку, зокрема «Домашня аптека № 1» ФОП Сирота (вул. Нове шосе, 8) і «Компанія Фармако 2009» (вул. Енергетиків, 8), про таку програму може й чули, але бажання розмовляти й пояснювати, чому на сайті МОЗ ці аптеки є, а безкоштовні ліки за урядовою програмою в них не відпускають, в аптекарів не було. Керівник кол-центру аптеки «Вітамін» (вул. Енергетиків, 17) Єлизавета відправила за інформацією до юристів компанії.

Дмитро, працівник закладу «Аптекар», що на вулиці Енергетиків, 4, довго розпитував по телефону про програму, пояснював, що для клієнтів аптеки, які зареєструвалися на сайті мережі аптек, є знижки на ті чи інші медикаменти. Щоправда, завідувачка закладу Ольга Михайлівна запевнила, що аптека таки працює за програмою «Доступні ліки». А Дмитро – «це, вочевидь, фармацевт із центрального офісу, який не в курсі, що, де, в якій аптеці відбувається».

– Ви знаєте, повний асортимент ліків, передбачених програмою, не використовується, – каже завідувачка аптеки. – Є група препаратів, які постійно призначаються лікарями. А про інші ніхто й не запитує.

Аптека на вулиці Польовій, 19 теж працює з урядовою програмою. А в аптеці № 10 «Країна здоров’я» готуються до введення цієї програми. Про деталі й подробиці керівник закладу Ірина Миколаївна говорити відмовилася: «Всі питання – до нашого юриста».

На сайті КОДА нещодавно з’явилося повідомлення, що в Ірпінському регіоні працюють 5 аптек за урядовою програмою: КП «Міжлікарняна аптека» (Ірпінь, Садова, 38) та її філії у Гостомелі й Ворзелі, «Аптека доброго дня» (вул. Центральна, 6г/3 і вул Ленінградська (Антонова), 4а) і ФОП Авременко В. В. в Коцюбинському.

Аптеки справді працюють, і до них їдуть люди з усіх навколишніх селищ. Щоправда, аптека на вулиці Центральній, 6г/3 на момент підготовки матеріалу не працювала, як пояснили фармацевти – з технічних причин. «Не читаються й не пробиваються чеки на препарати зі знижками чи безкоштовні, які виписуються лікарями. Але наша завідувачка Маргарита Павлівна намагається вирішити цю проблему», – пояснює фармацевт Оксана.

 

В одній із аптек Ворзеля пояснили, що зараз більшість фармацевтичних закладів – приватні, а держава не має ніяких стимулів для підприємців. «Ми повинні закупити ліки за власні кошти, продати їх майже без прибутку, опрацювати й здати рецепти, потім невідомо скільки чекати на повернення коштів», – каже керівник аптеки.

– Я – астматик і гіпертонік, інвалід, рецепти отримала, але термін їхньої дії – всього місяць, – каже мешканка Баланівки Катерина. – Потрібних ліків не вистачає, доводиться телефонувати й їздити то в Гостомель, то в Ірпінь, то в Бучу. Та й лікар виписує чомусь найдешевші препарати, хоча імпортні інгалятори мені краще допомагають, і я готова за них доплатити. Українські ліки за 18–20 гривень я можу купити й сама, більше грошей витрачу на проїзд.

Лікарі ж не можуть упоратися з величезною кількістю бажаючих отримати «халявні» ліки. А ще скаржаться на відсутність препаратів: із 157 найменувань стабільно в аптеках є 40. В МОЗ кажуть, що до осені намагатимуться розширити асортимент ліків за рахунок перемовин із поставниками.

Для відшкодування вартості медикаментів для мешканців Приірпіння виділено 918,4 тис. грн, які розподіляють по населених пунктах, відповідно до кількості мешканців.

Чому Ірпінь із запізненням долучився до програми «Доступні ліки», пояснила заступник головного лікаря Ірпінської міської лікарні Інна Комісарова: «Гроші на програму приходять не всім районам однаково. А якщо ви хочете дізнатися більше – звертайтеся з офіційним запитом до Ірпінської міськради».

Головний лікар Ірпінської міської лікарні Андрій Тумасов теж порадив звернутися за дозволом на розмову з керівництвом міської лікарні до заступника Ірпінського міського голови з питань медицини Наталії Семко. Однак чиновниця не захотіла спілкуватися із журналісткою. Розмова виявилася дуже дивною. Кореспондентка встигла лише привітатися й назватися, як мадам Семко різко зірвалася з місця, перебивши співрозмовницю, і вискочила з кабінету, зачиняючи перед носом двері. «Ви хто? Журналіст? – запитала зневажливо на ходу. – Пишіть офіційний запит». І все це – стрімко йдучи коридором й навіть не повертаючи голови.

Оце такий стиль роботи чиновників, яких на свої кошти утримує народ, тобто усі ми, платники податків. Така вона, “ірпінська держава”, де мером багатій Карплюк.

Цікаво, що у Броварах і Броварському районі аптек, які працюють за програмою «Доступні ліки», виявилося 33, у Білій Церкві й районі – 21, а у величезному Києво-Святошинському – всього одна (!) – в Боярці, на вул. Соборній, 51. В Департаменті охорони здоров’я КОДА відповідати на питання про те, чому на сайті МОЗ одна інформація, а наспраді – інша, відмовилися. Пояснили, що потрібно мати дозвіл або вказівку «зверху». Невже від президента чи від Бога? Нагадаємо: Департамент охорони здоров’я КОДА очолює Алла Арешкович.

Як пояснюють на сайті міністерства, аптеки на добровільних умовах підписують договір з місцевими органами влади та стають учасниками програми.

Механізм відшкодування вартості ліків поширюється на серцево-судинні захворювання (18 препаратів; найдорожчий препарат у цій категорії коштує 147,89 грн), діабет ІІ типу (метформін, гліклазид) та бронхіальну астму (беклометазон, будесоніт, сальбутамол).

Пріоритетності надали лікуванню цих хвороб тому, що саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта й ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Щоб отримати пільгові ліки, лікар має виписати пацієнту рецепт на лікарський засіб, який відповідає його стану. В аптеці пацієнт може вибрати й отримати найдешевший лікарський засіб безкоштовно або обрати іншу торгову марку, доплативши певну суму. Ліки, ціна на які перевищує референтну ціну в 5 сусідніх країнах, не підпадають під програму відшкодування.

Граничну оптово-відпускну ціну розраховують, базуючись на вартості лікарських засобів у 5 сусідніх країнах – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії. Це країни ЄС, де вже давно сформовані система регулювання цін на лікарські засоби та механізм відшкодування вартості ліків. На реалізацію цієї програми на 2017 рік уряд виділив 500 мільйонів гривень.

Наталя ПЛОХОТНЮК

Фото Кирила ХМІЛЬОВА

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *