“Подарунок” ексміністру Злочевському і темні ігрища у справі про шість мільйонів доларів
Досить несподіваний поворот у справі про оригінальний “подарунок” до дня народження ексміністра екології Миколи Злочевського вартістю шість мільйонів доларів.
Суд зобов’язав генерального прокурора Ірину Венедіктову забрати у НАБУ та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури кримінальне провадження про пропозицію мільйонного хабаря керівництву антикорупційних органів за закриття провадження проти Миколи Злочевського.
Нагадаємо: 12 червня 2019-го детективи НАБУ задокументували факт надання колишнім високопосадовцем попередньої влади за посередництва його «правої руки», чиновника Управління ДФС у Києві та інших осіб, хабаря заступникові Генерального прокурора – очільникові САП та керівництву НАБУ.
Суть підозри, щодо якої пропонувалася неправомірна вигода, полягає в причетності до заволодіння коштами стабілізаційного кредиту Нацбанку, який видавався для “Реалбанку” і в подальшій легалізації грошей.
Як стверджували в НАБУ, згідно з вимогами зловмисників, провадження щодо Злочевського мало бути закрите саме до 14 червня, коли він святкує день народження.
НАБУ і САП використали для викриття затриманих підроблену постанову про закриття провадження, оскільки перед передачею грошей вони хотіли впевнитися, що провадження закрито.
Затримано трьох, в тому числі першого заступника начальника управління Державної податкової служби в Києві. Двоє інших людей, за даними слідства, є довіреними особами Злочевського. Один з них мав чи має відношення до компанії Burisma, інший – колишній працівник ДФС.
Цитуємо тодішнього керівника САП Назара Холодницького: “Ми були здивовані, що саме по цьому провадженню в період, коли відбувалися слідчі й процесуальні дії під нашим керівництвом, в Офісі генпрокурора з флешки одного з працівників, яка займає адміністративну посаду в Офісі генпрокурора, був онлайн-моніторинг ЄРДР з приводу того, чи дійсно це рішення не лише на папері, а відмічено в ЄРДР.
Я сподіваюся, що генеральний прокурор, яка вміє проводити службові розслідування оперативно, на цей раз не засекретить їх, а проведе і службове розслідування по цьому ганебному факту, і повідомить суспільство, чи є там склад правопорушення”.
Холодницький каже, що сума хабаря, який пропонувався за закриття провадження, – 6 мільйоні доларів США, з яких 5 передбачалося безпосередньо особі, яка мала прийняти процесуальне рішення про закриття справи і 1 мільйон передбачався за консультаційні послуги посередника. За словами очільника НАБУ Ситника, це рекордна сума хабаря в історії України.
Під час передачі грошей було вилучено 5 мільйонів доларів, і ще один мільйон було вилучено в автомобілі першого заступника начальника ДПС у Києві.
За даними ЗМІ, затримано першого заступника голови ДПС у Києві Миколу Ільяшенка.
30 грудня 2020 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура виступила із заявою.
Цитуємо: “САП здійснює процесуальне керівництво у кримінальному провадженні № 52020000000000362 від 03.06.2020 за підозрою 3 осіб у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 369, ст. 368-5 КК України, за фактом надання неправомірної вигоди у розмірі 5 мільйонів доларів США керівнику САП за закриття кримінального провадження стосовно колишнього міністра екології та природних ресурсів.
У кримінальному провадженні завершено досудове розслідування та з 01.12.2020 виконуються вимоги ст. 290 КПК України.
Не нехтуючи останніми тенденціями уникнення кримінального переслідування за допомогою рішень судів, адвокатом підозрюваного було подано дві аналогічні за змістом скарги на дії прокурора (щодо нерозгляду заяви про вирішення спору про підслідність) до Печерського районного суду міста Києва.
Першу скаргу (провадження 757/50383/20) було повернуто ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва Гавриленко І.В. від 02.12.2020.
Розгляд другої скарги (провадження 757/50347/20) неодноразово відкладався та, зрештою, без участі прокурора, слідчим суддею Печерського районного суду міста Києва Ільєвою Т.Г. 24.12.2020 було винесено ухвалу якою скаргу задоволено та зобов’язано розглянути спір про підслідність, передавши кримінальне провадження іншому органу досудового розслідування.
На неодноразові письмові звернення Спеціалізованої антикорупційної прокуратури отримати короткий або повний текст вказаної ухвали не вбачалось за можливе у зв’язку із відмовою суду надати судове рішення. В Єдиному державному реєстрі судових рішень вказана ухвала відсутня.
Разом із тим, представником суду було повідомлено, що матеріали справи станом на 30.12.2020 вже були скеровані до Київського апеляційного суду, а запитувану ухвалу 29.12.2020 було видано представнику Офісу Генерального прокурора (не прокурору Спеціалізованої антикорупційної прокуратури), який за нею прибув.
При цьому прокурори Офісу Генерального прокурора не є прокурорами у кримінальному провадженні № 52020000000000362 і не можуть приймати участь у процесуальних діях у кримінальному провадженні.
З огляду на викладене вбачається зацікавленість окремих адвокатів, підозрюваних та суду реалізувати вже відпрацьовану у інших резонансних справах схему із незаконної передачі кримінальних проваджень, віднесених до виключної підслідності Національного антикорупційного бюро України, до інших правоохоронних органів.
Слід наголосити, що досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні завершено ще 01.12.2020.
Разом з тим інформуємо, що вказана ухвала оскаржена до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду 29.12.2020, та згідно відомостей, розміщених на порталі судової влади, 30.12.2020 справу призначено до апеляційного розгляду”.
На фото: Микола Злочевський