Нарешті на армійських складах полічать усі боєприпаси
Президент України Володимир Зеленський підписав Указ «Про додаткові заходи щодо покращення стану зберігання ракет, боєприпасів та продуктів їх утилізації на арсеналах, базах та складах Збройних сил України».
Нещодавно “Український репортер” у критичній статті “Піджоги”, снаряди, депутати. На чиїй совісті знищені арсенали? розповідав, що коїться на арсеналах. Десятки років снаряди зберігалися під відкритим небом, в розбитих ящиках. Натомість армійські начальники, чиновники справно звітували про підтримання “живучості баз і арсеналів”, прикривалися хорошими цифрами. Тільки ось “живучості” не було! Обіцяли навіть збудувати підземні сховища для боєприпасів. Де ці сховища? Хто їх бачив?
А пожежі на арсеналах – вважайте, що вкрадено… А скільки ж поцуплено! Свого часу я докладно розповів про це у книжці журналіського розслідування “Туринська шахівниця”. На жаль, у нас досі не проведено повної інвентаризації майна, в тому числі боєприпасів, зброї на армійських арсеналах.
Що сьогодні зміниться (принаймні хочеться вірити у це)? Згідно з указом, Кабінет Міністрів України повинен виділити необхідні кошти для заходів із забезпечення живучості та вибухопожежобезпеки арсеналів, баз, складів озброєння, ракет та боєприпасів ЗСУ.
Також уряд має врегулювати питання особливого режиму використання земель навколо потенційно небезпечних військових об’єктів ЗСУ.
Міністерство оборони України повинно провести інвентаризацію озброєння, ракет та боєприпасів на арсеналах, базах, складах ЗСУ та розробити дієвий механізм контролю й запобігання надзвичайним ситуаціям на таких об’єктах.
До речі, про інвентаризацію. На арсеналах, де прогриміли вибухи, уцілілі снаряди і ракети згорнули… докупи. “Виросли” смертельно небезпечні “терикони”. За допомогою яких технологій полічать бєприпаси у цих купах?
В президентському указі йдеться про те, що Міноборони має посилити контроль за виконанням реконструкції технічних територій арсеналів; організувати належне електропостачання арсеналів, баз та складів ЗСУ, інфраструктури військових містечок; забезпечити створення комплексної системи моніторингу потенційно небезпечних військових об’єктів.
Генеральному штабу ЗСУ Глава держави поставив завдання підвищити до стандартів НАТО рівень безпеки арсеналів, баз і складів зберігання засобів ураження. Також Генштаб повинен належним чином організувати охорону та оборону арсеналів, баз і складів ЗСУ та привести у відповідність до вимог обсяги та порядок утримання запасів матеріально-технічних засобів на цих складах.
Нагадаємо, 31 жовтня парламент ухвалив постанову «Про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з питань розслідування пожежі (вибухів) на складах боєприпасів в м. Ічня (Чернігівська область), м. Калинівка (Вінницька область), м. Балаклія (Харківська область), м. Сватове (Луганська область), м. Кривий Ріг (Дніпропетровська область) у період з 2014 по 2018 роки». Її очолив голова фракції «Слуга Народу» Давид Арахамія.
Леонід ФРОСЕВИЧ