Лукашенко прибрав усіх конкурентів. Білоруси вийшли на масові протести (+відео)

У Мінську та інших великих містах Білорусі пройшли масові протести після відмови ЦВК зареєструвати опозиційних кандидатів у президенти, головних опонентів Олександра Лукашенка.

ОМОН затримав близько 200 осіб. У зв’язку з акціями було відкрито кримінальну справу за “грубе порушення громадського порядку”, – повідомляє  Корреспондент.net

14 липня Центрвиборчком Білорусі зареєстрував п’ятьох кандидатів у президенти, в тому числі чинного главу держави Олександра Лукашенка.

У реєстрації було відмовлено банкіру Віктору Бабарику та колишньому послу в США Валерію Цепкалу. Вони могли скласти реальну конкуренцію Лукашенку, чий рейтинг, за деякими інтернет-опитуваннями, становить не більше трьох відсотків.

Тепер хоч якийсь виклик президенту, який керує країною з 1994 року, 9 серпня спробують кинути дві жінки – Світлана Тиханівська й Анна Канопацька.

Перша потрапила на вибори практично випадково – замість чоловіка, блогера Сергія Тиханівського, який не зміг подати документи на участь у виборах, оскільки знаходиться під арештом.

Друга – колишній депутат, яка була фактично єдиним опозиціонером в парламенті Білорусі минулого скликання. Жінок, як відомо, Лукашенко не сприймає сильними опонентами.

Канопацька вважає, що пройде до другого туру виборів, оцінюючи свій нинішній рейтинг не менше, ніж в 25 відсотків. Як вона сказав Коммерсанту, рейтинг Лукашенка – “точно менше 50 відсотків”.

Завершують список співголова громадського об’єднання Говори правду Андрій Дмитрієв і глава білоруської соціал-демократичної партії Грамада Сергій Черечень. Однак їх білоруські політологи вважають спойлерами.

Бабарико, який знаходиться в СІЗО за фінансовою статтею, не був зареєстрований “через іноземне фінансування”, що заборонено законом республіки. Про нього докладно в матеріалі Майдан в Білорусі зірваний.

Валерію Цепкалу відмовили через “недостатню кількість дійсних підписів”. Він знаходиться на волі, але в МВС Білорусі заявили, що і на нього є матеріали про “факти протиправної діяльності”. Йдеться про корупцію.

Євросоюз, з яким Лукашенко хоче йти на зближення, розкритикував те, що відбувається в Білорусі. Відмова зареєструвати Бабарика та Цепкала обмежила можливість для громадян країни виявити свою волю і підриває демократичність виборів, заявив верховний представник із зовнішньої політики ЄС Жозеп Боррель.

“Довільне виключення кандидатів… підриває відповідність стандартам і демократичний характер виборів… Влада Білорусі не впоралася із забезпеченням справжнього конкурентного політичного суперництва”, – додав дипломат.

Він підкреслив, що ЄС підтримує незалежність і суверенітет Білорусі, але попередив, що права людини і демократія залишаються вирішальними чинниками, які визначають політику Брюсселя щодо Мінська. Тому він закликав Мінськ поважати права громадян на висловлення своєї думки й на мирні зібрання.

За даними на ранок 15 липня, у списку затриманих напередодні в Мінську протестуючих, складеному правозахисним центром Весна, значилося 173 прізвища. В інших містах Білорусі затримали ще кілька десятків осіб.

Усього в стихійних акціях в Мінську на підтримку незареєстрованих кандидатів у президенти брали участь близько двох тисяч осіб, повідомив начальник ГУВС Мінміськвиконкому Іван Кубраков.

Правозахисники й очевидці повідомили, що співробітники загону міліції особливого призначення (ОМОН) і правоохоронці в цивільному часто застосовували грубу силу, били людей кийками, ногами і кулаками. Це було видно на фото і відео, що надходили з місць подій.

Видання Naviny.by стверджує, що співробітники ОМОН змушували декого з поміщених в автозаки стояти на колінах на підлозі з руками, заведеними за голову. Минулого місяця під час затримання протестуючих міліція застосовувала навіть удушення.

Серед затриманих було кілька співробітників засобів масової інформації, включаючи акредитованих журналістів медіа-корпорації Радіо Свобода, Єврорадіо, а також оператора телекомпанії BBC. Незабаром їх відпустили.

Протести, пов’язані з цими виборами, йдуть з початку літа. Багато білорусів пов’язують кризові явища в країні і проблеми зовнішньої політики з однією особою.

З кінця минулого століття він озвучує чергові запевнення у відсутності намірів “посинілими пальцями” триматися за владу, якої нібито наївся.

ОБСЄ і ПАРЄ не раз критикували виборчий процес в Білорусі за непрозорість. Влада, як вважають деякі спостерігачі, малює ті результати, які їй потрібні.

Правда, в середовищі політичних аналітиків існує думка, що якщо опозицію підтримають 80 відсотків виборців, то фальсифікувати результати буде важко. Утім, зараз надії на це немає.

Серед жителів Білорусі також сильні підозри в намірі Лукашенка передати владу у спадок одному із синів – Віктору Лукашенку, помічнику президента з національної безпеки, куратору силовиків, або Миколі Лукашенку – молодшому, який закінчує школу.

Ніколеньку, як називає його батько, з початку року явно до чогось готують. Йому змінили імідж, зробивши іконою зумерів. Утім, і сам Лукашенко називав його своїм наступником.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *