Справа “Родовід Банку”: дружину ексдепутата Шепелева засудили до семи років в’язниці
Шевченківський районний суд Києва визнав Галину Шепелеву винною у пособництві у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, в особливо великих розмірах, за попередньою змовою групою осіб.
Про це повідомляє «Судовий репортер» із посиланням на вирок від 18 грудня.
У 2009 році після націоналізації «Родовід Банку» народний депутат від Блоку Юлія Тимошенко Олександр Шепелев, за версією слідства, став неформальним «смотрящим» за банком і організував передачу йому в оренду будинок в Рильському провулку,4. Власницею новозбудованого об’єкта була дружина Шепелева. З вересня 2009 по березень 2010 «Родовід Банк» під виглядом оренди офісу заплатив дружині Шепелева 18,5 млн грн. Хоча насправді банк у цей будинок не переїхав і приміщеннями не користувався.
Замість «Родовід Банку» у будівлі на Рильського у 2010-2011 рр. влаштував собі офіс народний депутат від Партії регіонів Юрій Іванющенко.
Йдеться про 11-поверховий будинок в історичному центрі Києва біля Софіївської площею. Загальна площа будинку 6124 кв.м. На будинок неодноразово накладався арешт у різних кримінальних провадженнях. У 2017-му його переоформили на офшорну компанію і Галина Шепелева стверджувала про рейдерське захоплення її майна
У матеріалах справи є копія акту від 1 вересня 2024 року, відповідно до якого будинок в Рильському провулку, 4 оцінено в 47 мільйонів гривень.
У судовому засіданні Галина Шепелева не визнала себе винною. Повідомила, що в червні 2009 року вона з сімʼєю перебувала в Криму, а чоловік у Києві та займався депутатською діяльністю, тому можливості для обговорення будь-яких питань у них не було. Шепелева підтвердила, що здала будинок в оренду «Родовід банку», але сказала, що в процедуру не вникала, до предʼявлення їй підозри. Усі документи щодо оренди готувала помічниця її чоловіка та привозила для підпису їй додому. Обвинувачена також говорила, що коштів, заплачених за оренду, з рахунку не знімала. Хоча в матеріалах справи є її рукописні заяви до банку про видачу готівки.
Колишній тимчасовий адміністратор «Родовід Банку» Сергій Щербина пояснив у суді, що банк розікрали попередні власники і у 2009-2010 роках не було чим сплачувати оренду. Але держава взяла на себе зобовʼязання покрити проблеми банку шляхом рекапіталізації. У цей час премʼєр-міністр Юлія Тимошенко призначила в «Родовід банк» Шепелева куратором (комунікатором) з урядом для вирішення всіх питань повʼязаних з банком.
Посада в банку була неофіційною, однак Шепелев відігравав важливу роль і сам запропонував «Родовід банку» переїхати в приміщення у Рильському провулку, кажучи, що готував його для свого банку «ЄБРФ».
Але виникли сумніви, чи можлива оренда такого офісу, коли діє тимчасова адміністрація. Однак Шепелев запевнив Щербину, що ризиків немає, тому що попереднє керівництво збиралося орендувати це приміщення. Через кілька днів екскерівники та акціонери «Родовід банку» принесли Щербині пакет документів за 2006-2007 роки — угоди щодо оренди цього приміщення в майбутньому. Сумніву в законності цих договорів не виникло, тому що на них стояла стара печатка, яка була знищена. Банк підписав договір, але в приміщенні почалися ремонти і в нього так і не переїхали, хоча почали сплачувати за оренду. Коли Щербина почав заперечувати, то Шепелев вдався до погроз і шантажу, так що довелося платити. Банк так і не зміг переїхати до нової будівлі і водночас не вдавалося зупинити платежі за оренду. Коли Щербина доповів комусь вище про ситуацію, то Шепелев дізнався про це і погрожував йому, тому він мусив найняти собі охоронця.
Ще одним свідком у суді був Сергій Дядечко, колишній співвласник і віцепрезидент «Родовід Банку». Він повідомив, що всі питання повʼязані з придбанням і орендою нерухомості у 2006-2009 роках відбувалися тільки за його участі. Але про підписання у 2007 році попередньої угоди про оренду приміщення у Рильському провулку йому нічого не відомо. Тому він вважає, що договір підписали заднім числом і за наказом Шепелева.
Дружина Шепелева за договором комісії, нібито, доручила ТОВ «РЕД» укладати від її імені договори оренди з банком. Співробітник ТОВ «РЕД» пригадав, що у 2009 році був в Олександрівській лікарні, коли до нього приїхав директор і попросив підписати якісь документи. Він документів не читав, але знає, що там було щось про будинок у Рильському провулку. Підписання документів «заднім числом» шеф обґрунтував проханням представників ПАТ «Родовід Банк» так як необхідно було оформити угоду по оренді. У ТОВ «РЕД» з ВАТ «ЄБРФ» та ПАТ «Родовід Банк» існували ділові стосунки тривалий час, тож свідок не побачив у цьому чогось незаконного.
Читайте також: Під Києвом затримали екснардепа Олександра Шепелєва. З бійкою і документами “ДНР”
Адвокати надали довідку з поліграфу, що Галина Шепелева з імовірністю 98,8 % не причетна до злочину і довіреністю уповноважила свого чоловіка діяти від її імені, не знала, коли і за що гроші надходять на її банківські рахунки.
Але суд відмовився враховувати результати поліграфа як доказ, оскільки це тестування судом не призначалося. Крім того, як видно з документів, експерт, який проводив дослідження, не попереджався про кримінальну відповідальність за за завідомо неправдивий висновок і т.п.
Суд вирішив, що вина Шепелевої є доведена.
Вождночас сторона захисту не навела обґрунтованої версії подій, яка могла б іншим чином пояснити дії обвинуваченої. Показання Шепелевої про її непричетність до скоєного, на думку суду, спростовується дослідженими доказами.
Суд звернув увагу на неналежну поведінку захисту під час судових дебатів та розцінює її як процесуальний «тероризм» і порушення «Правил адвокатської етики». Неодноразово 23.10.2024, 22.11.2024, 16.12.2024, 17.12.2024 обвинуваченій і адвокатам надавалась можливість виступити у судових дебатах, але з надуманих причин ті ухилялися від повноцінного виконання своїх процесуальних обовʼязків.
Розцінивши поведінку захисників та обвинуваченої як зловживання правами та з метою дотримання розумних строків розгляду справи суд вирішив видалитися до нарадчої кімнати.
Галину Шепелеву засудили до 7 років позбавлення волі з конфіскацією майна. Під варту її поки що не брали.
Щодо заподіяних збитків, то ще в 2020 році суд у цивільній справі ухвалив стягнути з Шепелевої 18,5 мільйонів гривень на користь «Родовід банку». Це судове рішення набуло законної сили.
Колишній нардеп Олександр Шепелев перебував у міжнародному розшуку як підозрюваний у низці злочинів, в тому числі щодо заволодіння коштами «Родовід банку» і організації замаху на вбивство колишнього власника цього банку Сергія Дядечка.
У 2013-му його затримали в Угорщині і екстрадували в Україну. Проте влітку 2014-му Шепелеву вдалося втекти з лікарні, де його цілодобово охороняли працівники Київського слідчого ізолятора. Він підкупив одного з конвоїрів, щоб він вивів його з лікарні.
У лютому 2018-го Шепелева знову затримали в Київській області і з того часу він утримується під вартою.
У 2020 році Деснянський суд Києва засудив Шепелева до 7 років позбавлення волі з конфіскацією майна за надання неправомірної вигоди конвоїру та втечу з-під варти.
У 2022 році Оболонський райсуд Києва визнав Олександра Шепелева винним в організації вбивства власника «АвтоКразБанку» Сергія Кириченка у 2003 році і призначив йому 15 років увʼязнення з конфіскацією майна.
У Святошинському, Дарницькому, Києво-Святошинському і Шевченківському судах розглядаються також інші справи Шепелева щодо розтрати коштів «Родовід Банку», організації двох замахів на вбивство банкіра Сергія Дядечка, замовлення вбивства у 2006 році полковника УБОЗ Романа Єрохіна.
“Судовий репортер”.