Хто переміг на виборах в об’єднаних громадах, і чому Київщина пасе задніх
Нещодавно, 30 квітня, в багатьох містах, селах та селищах люди обирали поводирів — депутатів, керманичів, тих, хто буде вести їх до кращого життя, до розвитку. Як це роблять вже здавна у світі. Обирали по новій схемі, яка має назву — перші вибори в об’єднаних територіальних громадах. Таких громад на день волевиявлення було 47.
Отже, вибори пройшли у 19 регіонах: Вінницькій, Волинській, Донецькій, Закарпатській, Запорізькій, Івано-Франківській, Кіровоградській, Луганській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Харківській, Херсонській, Черкаській, Чернівецькій та Чернігівській областях.
А ось на Київщині правлять по-старому
На жаль, у цьому переліку ви не побачите Київську область. Тут також створено низку об’єднаних територіальних громад, однак виборів у цих громадах чомусь не призначають. Подивіться бодай на Гостомель, який “стогне” під адміністративним “управлінням” Ірпеня. Саме Гостомельська об’єднана територіальна громада однією з перших стала на стежку децентралізації, її назвали зразковою.
Ще два роки тому Гостомель об’єднався із селами Горенка та Мощун Києво-Святошинського району, а також з селом Озера Бородянського району. Але ж нині — ні сюди, ні туди… Тут правлять по-старому, змін немає, бюджет кроять також по-старому, “питання” також “рішають”… Реформи тут немає! Виборів немає! Просвітку немає!
ЦВК кілька разів відмовляла дати згоду на проведення виборів у цій громаді, мотивуючи тим, що потрібно мати рішення парламенту щодо зміни меж районів. Таким чином процес розвитку фінансово спроможної, потужної Гостомельської громади було поставлено “на гальма”. Ніби вона є, а водночас і немає. Чуєте, панове Володимир Гройсман, Геннадій Зубко, Олександр Горган!
Нещодавно Президент підписав Закон №5520 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей добровільного об’єднання територіальних громад, розташованих на територіях суміжних районів”. Цей закон може дозволити розблокувати виборчий процес у таких громадах, як Гостомельська. Але що чуємо? Місцеві вождики та підвождики глаголять: треба ще прийняти низку законів до Закону №5520, щоб нарешті стартували вибори. Ну, ви бачили таку чудасію?! Ніби наврочено у цій Київській області.
“Київська область є непростою, – сказав одного разу, відповідаючи на запитання “Українського репортера”, віце-прем’єр-міністр-міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко. – Тут є дуже багато точок впливу: політичних, бізнесових…”
Скільки років ще чекати громадам Київщини, щоб тут відбулися вибори? ЦВК на чолі зі “знаменитим” з волі НАБУ Охендовським проти? А чому тоді мовчить влада? Це ж саме пан Зубко публічно заявив:
“Думаю, що нам, разом з Київською обласною держадміністрацією , Київською обласною радою, потрібно підсилити роботу на цьому напрямку. Ви знаєте, що перспективний план області складався 27 разів, це була найбільша кількість варіантів перспективних планів (в Україні. -Ред.). Думаю, що сьогодні, коли є нове керівництво обласної держадміністрації, ми розробимо маршрутну карту, яка дозволить пришвидшити процес реформи…”
Насправді ж бачимо, що обіцяного “пришвидшення” немає. Гучними заявами струшували повітря? Чи губернатор Київщини Олександр Горган не бачить оцього “пришвидшення” на словах? І чому мовчить керівник Офісу реформ Київщини, професор Володимир Удовиченко?
Невже, панове, вас не пече, що скрізь пройшли вибори, а на теренах столичної області — ані шелесь. Неймовірна тиша. Як у глибокому підземеллі. Ще наприкінці 2016 року на Київщині до виборів були готові 10 об`єднаних громад. Однак цей процес так і не розпочався.
А може, на Київщині свою лінію гнуть різні політично-фінансові мафіозі? До цієї теми згадується висловлювання голови Уряду Володимира Гройсмана:
“Процес децентралізації та створення об’єднаних територіальних громад, які самі ухвалюють соціально-економічні рішення розвитку регіонів, набирає обертів і продовжуватиметься й далі попри спроби деяких політичних сил загальмувати його і зірвати перетворення, в тому числі через участь у виборах і відверту боротьбу за владу без розуміння того, що, власне, є децентралізація”.
Загальмували Київщину? Отож і хочеться запитати шановного керівника Уряду: а чому ж на Київщині процес децентралізації не набирає обертів? Може, вже час і владу застосувати.
Владі на те й дали булаву в руки, щоб вона керувала, вела за собою, давала на горіхи тим, хто каламутить воду. Хіба можуть люди в селах, скажімо на Київщині, розблокувати процеси становлення об’єднаних громад? Ні. Це влада зобов’язана зробити! І до цього її саме зобов’язує стаття 9 Закону “Про добровільне об’єднання територіальних громад”:
“Держава здійснює інформаційно-просвітницьку, організаційну, методичну та фінансову підтримку добровільного об’єднання громад”.
Не забувайте про це, товариство з Уряду, ВР, державних адміністрацій та Офісів реформ!
Але повернімося до тих областей, де 30 квітня пройшли вибори.
Всього виборці обирали понад тисячу депутатів місцевих рад (242 – депутатів міських рад, 230 – селищних, 634 – сільських) та 47 голів громад (9 – міських, 9 – селищних, 29 – сільських). Тепер в Україні є 414 об’єднаних громад, в яких вже відбулися перші вибори.
А тепер — про переможців виборів у міських об’єднаних громадах.
За даними Комітету виборців України, на виборах до рад в міських об’єднаних громадах, які відбулися 30 квітня, представники 16 партій здобули депутатські мандати. Всього за партійними списками вибори відбулись у 9 міських громадах 6 областей України. Загалом обиралося 242 депутати.
За партійними списками на виборах в ОТГ переміг “Наш край”: 42 представники партії стали депутатами (17,4% від загальної кількості).
На другому місці – “Опозиційний блок” (37 депутатів, 15,3%), на третьому – БПП “Солідарність” (25, 10,3% – вище місце через представленість у більшій кількості рад), на четвертому – “Відродження” (25, 10,3%), на п’ятому – “Радикальна партія” (23, 9,5%).
З шостого по дев’яте місце розташувалися: ВО “Черкащани” (21, 8,7%), ВО “Батьківщина” (19, 7,9%), “Єдиний центр” (14, 5,8%) та УКРОП (11, 4,6%).
Десяте–одинадцяте місце поділили “Самопоміч” та “Стабільність” (по 5 депутатів та 2% у кожної партії).
Місця з 12 по 15 посіли “Воля народу” (4, 1,7%), Аграрна партія, “Справедливість” та “Єдність” (по 3 депутати та 1,2%). На останньому місці партія “Сила людей” (2 мандати, 0,8%).
Важлива ремарка: Голова Комітету виборців України Олексій Кошель стверджує:
“Наша інформація стосується лишe міських громад. Коли будe повна інформація з усіх ОТГ, ми підготуємо інформацію про те, хто пeрeміг…”
З приводу результатів цих перегонів, звичайно, є різні коментарі в соцмережах. Наприклад, ось характерна думка.
Володимир Ковтун: ” Як бачимо, громада нічому не може навчитися. Навіть на виборах місцевих громад вибрали представників нових партій, членами яких, в переважній більшості, є колишні члени старих партій, які, перебуваючи у владі протягом 25 років, привели Україну до жалюгідного стану. Так тримати! І не сподівайтесь, що хтось з обраних вами депутатів, дозволить вам по-людськи жити. Єдине, на що можете сподіватись, то це… на вдосконалення корупції”.
Іван Шульга: “Як не прикро, це не громади винні, а так звані демократи. Не встигли прийти до влади – організували дерибан всього, що залишилося”.
Yevheniya Kravchuk: “А які же результати в сільських ОТГ? Міських лише 9, а сільських 38! Загальна картина була б іншою!”
Отрута для жуків як стимул виборців
Які небезпечні тенденції підмітив на цих змаганнях Комітет виборців України?
Цитуємо:
“Основні висновки за підсумками виборів 30 квітня:
1. Проблема підкупу виборців, як і під час місцевих виборів-2015, залишається ключовою. Вдосконалюється лише сама технологія – все більшого поширення набувають форми так званого «легального підкупу», до якого формально не має відношення кандидат і який дуже складно довести у судовому порядку. Так, однією із форм агітації у низці сіл Чернігівщини стали роздача отрути для жуків і безпрограшна лотерея із дешевим вином. А на Луганщині виборців «купували» соціальними картками і пакетами з цукром. При цьому масштаби цукрової піраміди вражали навіть досвідчених політтехнологів.
2. Звинувачення в купівлі голосів стає однією із головних технологій протидії опонентам. Це важлива тенденція, яка свідчить про те, що громадяни перестають сприймати вибори та кандидатів як супермаркет із цінниками, а технологія підкупу поволі втрачає свою ефективність. До прикладу, однією із головних тем у соціальних мережах чотирьох областей стали «виборчі прайси», а Борзнянський район Чернігівської області був засипаний фальшивими листівками від імені прокуратури зі звинуваченнями кандидатів у підкупі.
3. Політики традиційно продемонстрували низький рівень політичної культури. У закарпатському Перечині політичні аргументи доповнили спаленням автомобіля. У чернігівській Мені партійці відзначилися нападами на представників ЗМІ.
4. Найбільш масштабні порушення законодавства мали місце на виборах Шполянської ОТГ Черкаської області. Наявні факти мали б лягти в основу не однієї кримінальної справи. Це – і вкидання 200 бюлетенів на одній із дільниць, і видача бюлетенів із позначками, і діяльність псевдожурналістів спортивної зовнішності.
5. Одна з причин виборчого свавілля – відсутність покарань. За результатами місцевих виборів-2015 судової інстанції досягла лише незначна кількість кримінальних справ. Очевидно, і сьогодні не варто сподіватися на високу результативність МВС. Одним із чинників по зменшенню масштабів порушень могли б стати кадрові рішення: відставки керівників МДА у регіонах, де зафіксована найбільша кількість порушень законодавства на виборах”.
Користувачі соцмереж вибухнули гнівом та роздратуванням з приводу таких порушень. І це ж після перемоги Революції Гідності!
Приміром, Іван Шульга написав такий коментар, звертаючись до очільника Комітету виборців Олексія Кошеля:
“Олексію, основні висновки цих виборів наступні: проср…а демократична влада свої позиції, навіть у центральних регіонах. Ви подивіться, хто на місцях тормозить створення ОТГ: партії влади на місцях…”
Володимир Науменко:
“Так навіщо нам такий КВУ, який констатує підкуп виборців, при цьому не називаючи цих “героїв” по прізвищах…”
Особливо вразила Черкащина, зазначає КВУ. Тут варто подати більш докладну інформацію. На виборах Шполянської ОТГ зафіксовано спроби зриву виборів з боку невідомих осіб.
“Так, до приміщення дільниці №710825 (місто Шпола) увірвалася група невідомих чоловіків спортивної зовнішності в складі 15-20 осіб, які показово вкинули до виборчих скриньок кілька пачок бюлетенів.
На місце події прибули представники правоохоронних органів…”
Хто сів на лаву підсудних? Ніхто! Знову “тітушки”, знову “бєспрєдєл”? Отож запитується: Янукович утік чи десь із підпілля керує?
Хто очолив у містах об’єднані громади, можна подивитися ТУТ
Леонід ФРОСЕВИЧ
Малюнок Олега СМАЛЯ