Світ шокований смертю Віталія Шишова в Україні. Реакція політиків і дипломатів

Обставини смерті білоруса Віталія Шишова, якого 3 серпня знайшли повішеним у Києві, шокували та обурили Україну, білоруську опозицію і дипломатів країн Заходу.

26-річний білорус переїхав в Україну восени 2020 року на тлі репресій режиму Олександра Лукашенка. У Києві Віталій Шишов очолив громадську організацію Білоруський дім в Україні, яка допомагає білорусам-утікачам від режиму Лукашенка.

2 серпня він вийшов на пробіжку зі свого будинку в Святошинському районі Києва і зник. Вранці 3 серпня Шишова знайшли повішеним у лісопарковій зоні в тому ж районі.

Соратник Шишова Юрій Шчучко розповів, що главу Білоруського дому в Україні знайшли повішеним зі слідами побиття.

“Це стара схема. Людина повішена зі слідами побиття на обличчі. Нічого не викрадено. Він був у звичайному одязі, в якому займаються спортом, з собою був тільки телефон”, – заявив Шчучко.

Українські та іноземні політики висловлюють свої співчуття близьким загиблого білоруса та закликають офіційний Київ до ретельного й прозорого розслідування його смерті.

Посольство США в Україні заявило, що у Вашингтоні «глибоко засмучені смертю білоруського активіста Віталя Шишова у Києві», та висловило глибокі співчуття його близьким.

«Його смерть сталася на тлі неприйнятної білоруської розправи з громадянським суспільством, і ми сподіваємося на повне та ретельне розслідування українською владою і встановлення причин та обставин».

Посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс зазначила, що «з жахом дізналася про смерть Віталія Шишова». «Мої думки зараз з його родиною, друзями та колегами. Я вітаю швидку реакцію правоохоронних органів України і сподіваюся, що вони зможуть встановити факти у цій справі якомога швидше» — висловила надію дипломатка.

Президент Європарламенту Давид Сассолі назвав смерть Шишова «жахливою» і нагадав, що як керівник Білоруського будинку в Україні він допомагав іншим білорусам ховатися від переслідувань режиму Лукашенка.

«Той факт, що білоруські активісти стають жертвами нападів у третіх країнах, є серйозною ескалацією», — підкреслив Сассолі.

Представниця Європейської комісії Набила Массралізаявила, що в Брюсселі очікують від України встановлення причин смерті білоруського активіста Віталія Шишова.

У МЗС Австрії заявили, що «шоковані» загибеллю Шишова та закликали до повноцінного розслідування трагедії.

«Ми глибоко шоковані звісткою про смерть білоруського активіста Віталія Шишова. Наші думки — з його близькими. Австрія закликає до ретельного й прозорого розслідування обставин, що призвели до його смерті», — йдеться в заяві зовнішньополітичного відомства країни в Twitter.

З подібною заявою виступив голова МЗС Латвії Едгар Ринкевич, який також назвав «шокуючою новиною» повідомлення про смерть Віталія Шишова. «Мої глибокі співчуття його родині та друзям. Необхідно провести ретельне розслідування обставин його смерті», — додав дипломат.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба визнав, що шокований «трагічною звісткою про смерть білоруського активіста Віталія Шишова». Він висловив співчуття його рідним і близьким та запевнив, що Україна «зробить все можливе для розслідування цієї справи. «Важливо виявити всю правду про його трагічну смерть», — додав Кулеба.

Колишній голова МЗС України Павло Клімкін назвав загибель Шишова «вбивством» і висловив співчуття його рідним і близьким. «Для мене особисто це теж трагедія, для всіх нас», — зазначив екс-дипломат.

Те, що відбулося в Києві, на думку Клімкіна, ставить під сумнів довіру до України.

«Хто буде довіряти нам, якщо в нас вбивають керівників білоруської опозиції? Чи можемо ми довіряти самі собі і своїм спецслужбам? Вони ж мають дивитися за керівниками опозиції режиму Лукашенка на нашій території, чи не так? Режиму, який впевнено дрейфує до північнокорейського, намагаючись арештовувати навіть своїх спортсменів, повертаючи їх з Олімпіади», — написав Клімкін.

Розслідування справи Віталія Шишова він назвав «тестом на здатність знайти вбивць і замовників, а головне — захистити нас і наших друзів». «Можна скільки завгодно говорити про досягнення до 30-ї річниці Незалежності, але безпека — це ключова основа Державності. Не виключаю, що вбивство Віталія — це більше, ніж злочин проти лідера білоруської опозиції», — резюмував колишній міністр.

Лідер білоруської опозиції Світлана Тіхановська, яка з минулого року живе в Литві, висловила співчуття близьким Віталія Шишова та подякувала Україні «за відкриття кримінальної справи й готовність достукатися до правди».

Тіхановська також провела аналогії між загибеллю Шишова і долями журналіста Романа Протасевича, спортсменки Крістіни Тімановської.

Читайте також: 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *