Міхеіла Саакашвілі катують у Глданській в’язниці
Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова заявила, що третьому президенту Грузії Міхеїлу Саакашвілі завдали тілесних ушкоджень працівники пенітенціарної системи країни.
У Фейсбуку вона з посиланням на грузинську колегу Ніно Ломджарію написала, що співробітники пенітенціарної служби Грузії завдали тілесних ушкоджень Саакашвілі через те, що він чинив опір переведенню до Глданської в’язниці.
«В’язні в установі № 18 застосовують словесну агресію та погрозливі вигуки на адресу Міхеїла, які чути у його камері. Дії грузинської влади та перебування Міхеїла Саакашвілі в таких умовах є порушенням статей 2 та 3 Конвенції про захист прав людини та основних свобод і статті 1 Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання», — сказала омбудсмен.
У понеділок, 8 листопада, стало відомо, що Міхеїла Саакашвілі вивезли з пенітенціарної установи у невідомому напрямку. Пізніше пенітенціарна служба Грузії підтвердила, що політика направили до лікарні Глданської в’язниці в Тбілісі.
За словами омбудсмена Грузії Ніно Ломджарії, його перевели не з власної волі, заявивши, що доправлять до цивільної клініки.
Міністр юстиції Грузії звинуватив Саакашвілі у нападі на співробітників Глданської в’язниці, він заявив, що це був самозахист:
«Мене витягли з машини, повалили на землю і кілька разів ударили по шиї. Мене тягли за волосся, і я, звісно, чинив опір, так само, як у палаті, коли до мене підійшов якийсь невизначено кримінальний медичний персонал, і я справді відштовхнув його, бо вони почали вводити мені щось без мого дозволу».
Нагадаємо, що 1 жовтня політик повідомив про своє повернення публічно і закликав прихильників вийти на мітинг. Увечері того ж дня Саакашвілі затримали в Тбілісі.
У прокуратурі Грузії заявили, що Саакашвілі засуджений до шести років в’язниці і доправлений до пенітенціарної установи для виконання рішень суду. Також проти нього відкрили нову справу за незаконний перетин кордону. У в’язниці Саакашвілі оголосив голодування, яке тримає вже 40 днів.
Україна заявляє, що буде домагатися повернення політика, але офіційний Тбілісі таку можливість відкидає.
“Рішуче засуджую систематичні та грубі порушення прав і свобод громадянина України Міхеіла Саакашвілі посадовими особами Грузії та закликаю іноземні держави та міжнародні правозахисні організації невідкладно відреагувати на такі дії грузинської влади і висловити вимогу відновити його права.
Очікую пояснень Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Грузія в Україні Георгія Закарашвілі як офіційного представника Республіки Грузія щодо фактів катувань, жорстокого поводження та порушення основоположних прав і свобод громадянина України Міхеіла Саакашвілі грузинською владою”, – написала Денисова.