Франція: перші теледебати виграв Макрон під гаслом “Не зближатися з Путіним”
За підсумками перших відкритих дебатів між п’ятьма основними кандидатами на посаду президента Франції, найбільший відсоток симпатій глядачів отримав кандидат від руху “Вперед!” Еммануель Макрон. Найгірший результат – у соціаліста Бенуа Амона.
Такі дані наводить перший телеканал Франції TF1 за результатами опитування 1157 глядачів і наголошує, що вони не повною мірою відображають електоральні настрої французів.
Тим не менш, виступ Макрона найбільш переконливим назвали 29% оглядачів. За ним ідуть ультралівий політик Жан-Люк Меланшон (20%), кандидат від партії “Республіканці” Франсуа Фійон (19%) і лідер “Національного фронту” Марін Ле Пен. Соціаліст Бенуа Амон отримав лише 11% голосів телеглядачів.
Макрон проти Ле Пен
Дебати найбільше запам’яталися завдяки словесній суперечці Макрона і Ле Пен. Раніше вони ніколи не дискутували публічно.
Ле Пен присвятила свій виступ проблемам міжнаціональних і міжрелігійних відносин у сучасній Франції. Лідер ультраправих критикувала нелегальну міграцію, слабку організацію безпеки в Європі і заявила, що епоха мультикультуралізму підійшла до завершення.
У відповідь Макрон звинуватив її в тому, що вона “робить ворогів з французьких мусульман”. Ле Пен пригадала звинувачення Макрона у розкраданні державних коштів, коли він був міністром економіки. Той почав розпитувати опонентку про створення фіктивних робочих місць для її родичів у Європарламенті.
Макрон більшість свого виступу приділив внутрішнім проблемам Франції і мало часу приділив міжнародним справам. Утім основною його ідеєю в зовнішній політиці є заклик “уникати зближення з Росією і Путіним”.
Французам Макрон пропонує створити додаткові 10 тисяч посад у поліції та жандармерії, провести реформу органів місцевого самоврядування і надати більшу автономію школам.
“Зірка” теледебатів
Журналісти і глядачі відзначають яскравий виступ і дотепні жарти лідера руху “Франція нескорена” і засновника Лівої партії Жан-Люка Меланшона. Він виступає за перерозподіл капіталу, створення Шостої республіки через референдум, вихід з усіх європейських угод і згортання ядерної енергетики.
Франсуа Фійон, який на старті кампанії вважався основним фаворитом передвиборчих перегонів, однак потрапив до гучного корупційного скандалу, намагався створити імідж послідовного і серйозного політика. Більшість свого виступу республіканець присвятив економічним питанням: повернення до 39-годинного робочого тижня, боротьба з безробіттям, скасування податку на майно.
Всі оглядачі погоджуються, що найслабший і малозрозумілий виступ був у кандидата від соціалістів Бенуа Амона. Втім родзинка його програми – гарантирований базовий дохід і легалізація марихуани. На першому етапі пропонується збільшення виплати для безробітних до €600 (зараз €500).
Що треба знати про вибори у Франції
Нагадаємо, що французи обиратимуть президента в два тури. Перший призначений на 27 квітня, другий планується 7 травня. Явного переможця соціологи назвати не можуть. За останніми опитуваннями, Макрон і Ле Пен у першому турі наберуть по 26% голосів, Фійон може розраховувати на симпатії 17% виборців, а за лівих Меланшона й Амона можуть проголосувати по 12% французів.