Чистка еліт чи антикорупційна операція? У Дагестані відбуваються масові арешти VIP-чиновників (+відео)

У російській Республіці Дагестан триває масштабна перевірка чиновників, яка супроводжується гучними арештами місцевих VIP-персон. Правоохоронці заявляють, що затримують нахабних антикорупціонерів, які безсовісно розкрадають бюджет кавказької республіки. Водночас це більше схоже на елемент передвиборчої програми Володимира Путіна – демонстрацію сили елітам на місцях й імітацію боротьби з корупцією. 

У середині січня в Дагестан прибув цілий “десант” силовиків з Москви: спецгрупа з 38 прокурорів під керівництвом заступника генпрокурора РФ Івана Сидорука,  співробітники Слідчого комітету РФ, МВС і ФСБ.

За даними російських ЗМІ, рішення про масові перевірки в Дагестані ухвалили після грудневої зустрічі нового глави республіки Володимира Васильєва з президентом РФ Володимиром Путіним.

5 лютого правоохоронці затримали чотирьох високопосадових чиновників уряду Дагестану: в.о. прем’єр-міністра Абдусамада Гамідова (на фото), його заступників Шаміля Ісаєва і Раюдіна Юсуфова, а також звільненого в грудні міністра освіти Шахабаса Шахова. Їх екстрено доставили в Москву літаком спецназу ФСБ. Ввечері того ж дня президент Дагестану Васильєв розпустив уряд республіки.

Наступного дня затриманих чиновників арештували за рішенням Басманного райсуду Москви. Їм інкримінують шахрайство і розкрадання державних коштів на суму понад 100 мільйонів рублів (майже 50 млн грн). У слідчих є питання до епізодів щодо купівлі будинку під дитячий садок, реконструкції спецприйомника для  нелегальних мігрантів і виділення бюджетних грошей туристичній базі, якою, ймовірно, володів заступник голови уряду республіки Шаміль Ісаєв. Своєї провини арештовані не визнають.

Ще раніше кримінальні справи порушили проти мера Махачкали Муси Мусаєва і головного архітектора міста Магомедрасула Гітінова. Їх також звинувачують у корупційних діях, які завдали збитків на суму 80 млн рублів (майже 40 млн грн).

7 лютого Слідчий комітет РФ опублікував відео обшуків у дагестанських міністрів. Слідчі обшукують розкішний маєток одного з міністрів у горах Дагестану. На кадрах – типовий палац представника еліти: мармурове оздоблення, шкури звірів і навіть опудало тигра. Серед іншого показані ексклюзивні подарункові пістолети: з позолотою і перламутровою інкрустацією. А в будинку колишнього в.о. голови уряду Дагестану Гамідова навіть знайшли золотий пістолет – російський аналог золотих батонів й унітазів колишніх українських еліт.

Тим часом практично в усіх міністерствах і відомствах Дагестану відбуваються обшуки, слідчі дії і виймання документів. 7 лютого обшуки влаштували в міністерствах освіти, фінансів та охорони здоров’я.

За неофіційними даними, всім високопосадовцям і навіть чиновникам на керівних посадах заборонено виїжджати за межі республіки.

На постах дорожньо-патрульної служби практично весь особовий склад замінили на співробітників МВС і Росгвардії з інших регіонів РФ. У керівництві відомств це заперечують, мовляв, постійно присилають підкріплення до Дагестану для боротьби з тероризмом.

Головою уряду Дагестану призначили 39-річного міністра економіки з Республіки Татарстан Артема Здунова. 7 лютого парламент Дагестану затвердив його кандидатуру більшістю голосів. Кандидатом на посаду голови уряду Здунова називали з грудня, коли новий президент Дагестану Володимир Васильєв відвідав Казань. Там він начебто поскаржився президенту Татарстану Рустаму Мінніханова на низьку якість кадрів, і той запропонував йому брати людей в Татарстані. 5 лютого Мінніханов і Здунов відвідали Дагестан.

У Кремлі те, що відбувається в Дагестані, коментують скупо. Мовляв, це не політична криза і не передвиборчий піар Путіна, а планова послідовна робота правоохоронних органів.

Тим часом у Дагестані діями ревізорів з центру відверто роздратовані. Національні лідери і політики у відставці називають це терором місцевих еліт. Мовляв, така ж корупція присутня в будь-якому регіоні Росії. Найбільше ж вони незадоволені зміною місцевих керівників на вихідців з інших регіонів.

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *