Чого не можна робити на виборчих дільницях під час виборів президента України
Якими є правилами голосування і чого не можна робити на виборчій дільниці
“Фотографування і відеофіксація будь-яким способом результатів волевиявлення виборців, у тому числі і виборцями особисто в кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення виборців у приміщенні для голосування забороняється і є порушенням таємниці голосування”, – говорить Закон “Про вибори президента України”.
В кабінці для голосування не можна фотографувати ні себе, ні бюлетень. Однак, перебувати в ній не може ніхто, крім самого виборця. Так що контроль за виконанням цього закону здійснюється досить складно, – передає 112.
Все, що дозволено – скупа “галочка” або “плюсик” в строго відведеному для цього місці: квадратику поруч з прізвищем кандидата. Так що ніяких портретів або натюрмортів на бюлетені з’являтися не повинно. Рівно як і філософських думок про долю того чи іншого кандидата, так і всієї країни в цілому. Ніяких сторонніх позначок – інакше бюлетень буде вважатися недійсним.
У випадку, якщо вам буде необхідно підкріпитися під час голосування – то, звичайно, можна і бутерброд свій дістати, і супу з півлітрової банки покуштувати.
А ось пакети, кепки, значки, футболки – що завгодно з символікою кандидата, якого ви підтримуєте, приносити з собою не можна, в тому числі і на собі в якості невід’ємної частини образу і стильного аксесуара. Агітація за день до виборів заборонена, в день виборів – тим більше. В іншому випадку виборця просто не пустять на дільницю і відправлять додому переодягатися.
На виборчу дільницю можна прийти хоч всією родиною, хоч разом з футбольною командою. Однак, в кабінку для голосування заходити можна тільки по одному і ніяк інакше. Виняток можливий лише для людей, які не можуть за себе проголосувати, наприклад, з проблемами зору. Тоді звернутися за допомогою дозволяється, але не до члена комісії або представника кандидата.
Тим не менш, зайти в кабінку з дитиною, якій ще не виповнилося 18 років, можна. Заборона також не поширюється на тварин.
Ставити заповітну галочку можна виключно за себе. Власне, як і у всіх цивілізованих країнах. Не можна голосувати за одного з батьків або сестру, за чоловіка або сусіда. Навіть якщо у вас є їх паспорт, права та розписка. Ті, хто не може голосувати через травму або погане самопочуття, мають право організувати собі вибори вдома.
Якщо 25 (або 45) років виборцю виповнилося кілька місяців тому, а додаткова фотографія в паспорті так і не з’явилася, то паспорт вважається недійсним. А з недійсним паспортом і голосувати не можна. Але, протягом місяця після дня народження проголосувати можна – цей місяць документ ще вважається дійсним.
Припустимо, серед кандидатів не знайшлося жодного, хто гідний голосу, а графи “Проти всіх” немає (і не буде). Можна, звичайно, зіпсувати бюлетень, написавши на ньому гнівний коментар про чесність представлених кандидатів, наприклад, або намалювати карикатуру, гідну Charlie Hebdo.
Комусь ж захочеться просто забрати бюлетень додому, щоб поставити на камінній полиці або надати вогню і забуттю. Тим не менш, якими б не були думки, покинути дільницю бюлетень не може. Не можна і все тут.
Таке порушення правил може загрожувати не просто штрафом, а кримінальною відповідальністю. Особливо, якщо підприємливого виборця викриють у навмисній крадіжці з метою фальсифікації результатів виборів.