45 тисяч євро – “дорожній конверт” поляка Славоміра Новака. І таких “конвертів” було чимало

Нові подробиці масштабних оборудок головної “дорожньої” бригади на чолі з колишнім керівником “Укравтодору” Славоміром Новаком.

Вперше в історії діяльності Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) і НАБУ за допомогою міжнародної спільної слідчої групи викрили корупційні дії колишнього топ-менеджменту “Укравтодору”.

Цитуємо очільника САП Назара Холодницького:

“Колишнього міністра транспорту і водного господарства Польщі у 2016 році було запрошено в Україну для того, щоб він, використовуючи свій попередній досвід та професійні навички, допоміг оптимізувати та покращити автомобільну інфраструктуру України.

З цією метою наша держава забезпечила більш ніж належний рівень оплати праці іноземного фахівця, що мав стати запобіжником у вчиненні корупційних дій.

Однак, експосадовець, після призначення на посаду наприкінці жовтня 2016 року, вже за місяць розпочав дії, спрямовані на отримання неправомірної вигоди від учасників тендерних процедур, використовуючи свої службові повноваження та пов’язані із цим можливості для надання переваг в інтересах компаній, які брали участь у тендерних процедурах (публічних закупівлях) щодо будівництва, ремонту та реконструкції автомобільних доріг державного значення, а також супутніх об’єктів дорожньої інфраструктури.

За таке особисте сприяння колишній очільник “Укравтодору” вимагав та отримував неправомірну вигоду.

Форма отримання неправомірної вигоди не була звичайною. За задумом, він, використовуючи довірених осіб, реєстрував на їх імена на території Республіки Польща підприємства, статутний капітал яких поповнювався коштами учасників тендерних процедур “Укравтодору”.

Таким чином вживались заходи для маскування походження неправомірної вигоди.

Зокрема, на даний час встановлено створення двох таких підприємств на території сусідньої держави.

Зокрема, у жовтні 2017 року банківські рахунки підконтрольної особи були поповнені двома траншами на суму 20 та 50 тисяч Євро, а також передано готівку на суму 49 тис. доларів США, які в подальшому були внесені у статутний фонд одного із підприємств.

Крім того, в.о. голови “Укравтодору”, упродовж травня-серпня 2018 року оголосив одному із учасників тендерних процедур необхідність сплачувати йому по 45 тисяч євро щомісячно упродовж 2 років на рахунки компанії, зареєстрованої на Кіпрі, під виглядом надання фіктивних консультаційних послуг.

Цьому ж суб’єкту тендерних процедур була оголошена вимога заснувати на території Польщі спільне підприємство зі статутним капіталом 1 млн. злотих (понад 8 млн.грн.), 50% якого мало б належати через підставних осіб викокопосадовцю.

Тобто, виявлення та викриття системної корупції в діяльності Укравтодору це лише перший крок.

Наступний це ревізія вартості та якості робіт.

Нас часто критикують за відсутність результатів, однак для якісного виявлення та розслідування злочинів топ-корупції об’єктивно потрібен значний час для збору доказів, проведення необхідних ревізійних процедур, експертиз та вилучення документів.

Сьогоднішній приклад є певним чином унікальним – це результат діяльності спільної слідчої та прокурорської групи двох країн-партнерів, адже прохання в отриманні неправомірної вигоди здійснювалось на території України, а її отримання та легалізація на території Республіки Польща.

Саме тому в жовтні 2019 року за участі Євроюсту рішенням Генеральних прокурорів України та Польщі було створено спільну слідчу групу двох країн.

Від України до складу спільної групи увійшли прокурори САП та детективи НАБ України, від Республіки Польщі – працівники Окружної прокуратури міста Варшави, прокуратури Крайової та Центрального антикорупційного Бюро.

Сьогоднішньому результату передувала тяжка та довга робота – неодноразові спільні зустрічі та наради на території обох держав, у тому числі за участі представників Євроюсту, спільне документування, узгодження спільних заходів, та координація зусиль, обмін інформацією у режимі online.

Необхідно чесно визнати, що без Польської сторони сьогоднішній результат був би неможливим.

Висловлюю подяку Мирославі Красноборовій – представнику України в Євроюсті, яка надавала нам методичну допомогу щодо організації діяльності спільної слідчої групи та вирішення процесуальних питань.

Діяльність спільної групи підтвердила свою ефективність. Тому ми і надалі намагатимемось розширювати свої зв’язки із іноземними колегами.

А з польською стороною, я впевнений, ми продовжимо плідну співпрацю, адже нам є ще над чим спільно працювати.

Вранці 20.07.2020 року на території Польщі та України одночасно розпочато понад 50 обшуків.

Керівником спільної групи від України – прокурором САП погоджено повідомлення про підозру Національного антикорупційного бюро України щодо колишнього виконувача обов’язків голови “Укравтодору”.

Українськими антикорупційними органами експосадовець підозрюється у тому, що на території України, діючи за попередньою змовою групою осіб, висловив прохання в отриманні неправомірної вигоди в особливо великому розмірі, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч.4 ст.368 КК України.

Крім того, за вчинення дій щодо отримання неправомірної вигоди та її легалізації, а також підробки документів на території Республіки Польща колишньому керманичу “Укравтодору”, буде повідомлено про підозру у межах слідчої групи згідно з вимогами Кримінального кодексу Республіки Польща.

На сьогоднішній день на території України вжито заходів для арешту відповідних рахунків фігурантів та вилучено відповідні суми коштів за місцем їх проживання.

Діяльність спільної групи триває – подальші слідчі дії, місце судового розгляду, розподіл конфіскованого майна будуть узгоджені за наслідками додаткових консультацій за участі польських колег та Євроюсту”.

 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *