12 головних підсумків 2016 року

Війна продовжується, «безвізу» з ЄС немає, але є українські пісні на радіо.

Опитані «Українським репортером» політики і чиновники в один голос стверджують, що 2016 рік був для країни надзвичайно тяжким. І головним завданням було – вистояти. Вистояли. А що здобули, втратили?

1. Переформатування коаліції та уряду

Країні вдалося позбавитися привиду дострокових парламентських виборів.

– Одне з найбільших досягнень року, що минає, – парламенту вдалося спокійно, цивілізовано, по-європейськи передати владу від однієї коаліції до другої, від одного уряду до другого, – висловлює думку народний депутат Олексій Гончаренко. – Ми рік прожили без виборів. І це плюс.

Щодо якості та професіоналізму роботи нової коаліції та уряду в експертів виникає багато запитань. Політологи прогнозують, що довго уряд Володимира Гройсмана й коаліція БПП і «Народного фронту» не протягнуть.

2. Прощання з чиновниками-варягами

Сподівання, що іноземці на високих державних посадах допоможуть Україні ефективно і швидко запустити реформи, виявилися марними. Під гучну критику у відставку пішли міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі, очільник Одеської області Міхеіл Саакашвілі, зі скандалом звільнилися заступник генпрокурора Давид Сакварелідзе й міністр економрозвитку Айварас Абромавичус, були вимушені піти перший заступник голови МВС Ека Згуладзе і шефиня Нацполіції Хатія Деканоідзе.

– Ми ще тоді казали, що люди, для яких Україна не є рідною, не можуть (не будуть) працювати на її благо. Хтось сюди приїхав, щоб підзаробити, а хтось – щоб пересидіти лихі часи у своїх країнах. Тому потрібно робити ставку на українців, – каже народний депутат Андрій Лозовий.

3. Мінський процес у глухому куті

Найбільший мінус 2016 року – не вдалося зупинити війну на сході країни. Мінський переговорний процес зайшов у глухий кут. Немає концепції, що і як робити далі.

– Мені б цього не хотілося говорити, але, враховуючи сьогоднішні тенденції, бойові дії продовжаться й у 2017 році. По-перше, не навчився світ швидко протидіяти гібридним війнам. По-друге, сама по собі гібридна війна апріорі не може закінчитися за рік-два, – розмірковує народний депутат Віктор Чумак.

Все більше впливових високопосадовців озвучують в Адміністрації Президента переваги «хорватського сценарію» для України – силового варіанту деокупації.

4. Без віз з ЄС та шансів на євроінтеграцію

У 2016 році було багато невдач на дипломатичному фронті. ЄС довго водив Україну за носа, але так і не надав безвізового режиму. Нідерланди загальмували ратифікацію Угоди про асоціацію України з ЄС. Фактично наша євроінтеграція перебуває у підвішеному стані.

Україна зробила ставку на президентських виборах у США на демократів, а переміг кандидат-республіканець. Доводиться дипломатам посипати голову попелом і оббивати пороги адміністрації Дональда Трампа, фактично з нуля вибудовуючи відносини з республіканцями.

5. Старт системи електронного декларування статків

З 13-ї спроби вдалося увімкнути систему електронного декларування статків політиків і чиновників. Можновладці вивернули кишені й «засвітили» домашні художні галереї, ювелірні «магазини», арсенали зброї. Громадські діячі підрахували, що лише готівкою чиновники задекларували 10 мільярдів доларів – два оборонних бюджети країни!

– Звичайно, погано, що й досі не затверджено процедури перевірки е-декларацій. Але позитив у тому, що тепер суспільство має змогу контролювати чиновників, співставляючи їхні задекларовані статки з новими придбаннями: дорогими квартирами, авто тощо, – каже народний депутат Юрій Дерев’янко.

6. Повернення Савченко

25 травня після 700 днів у російському полоні повернулася Надія Савченко. Її звільнення українським політикам, дипломатам і міжнародній спільноті вартувало зіпсованих нервів, чимало годин підкилимових перемовин.

У цілому ж процес звільнення наших громадян з полону так званих ЛНР – ДНР відбувався не такими швидкими темпами, як хотілося. Протягом 2016 року вдалося повернути майже сто заручників. Ще 110 – продовжують перебувати у підвалах терористів.

7. Перемога Джамали на Євробаченні

Перемога української співачки Джамали на пісенному конкурсі Євробачення стала ковтком свіжого повітря для країни та сприяла боротьбі українських дипломатів за анексований Росією Крим.

– Перемога Джамали з піснею «1944» дозволила привернути додаткову увагу до кримського питання, – зазначила голова комітету Верховної Ради з іноземних справ Ганна Гопко. – Як результат, 19 грудня Генасамблея ООН затвердила резолюцію, в якій Росію визнано країною-окупантом, а Крим – тимчасово анексованою територією.

8. Зрив приватизації

Приватизаційний процес поставлено на гальма. Протягом року уряду не вдалося реалізувати амбітних задумів – продати Одеський припортовий завод. Підприємство-гігант двічі виставляли на торги, але ним так ніхто і не зацікавився. Отож у держбюджеті виникла діра у 17 мільярдів гривень.

– Все робиться для того, щоб Одеський припортовий продати своїм людям і за копійки, – аналізує народний депутат Сергій Лещенко.

9. Націоналізація Приватбанку

Для близько 20 банків 2016 рік закінчився смертю. До банкрутства довели і найбільший приватний банк України «Приват» (кількість вкладників досягала 20 мільйонів). 19 грудня держава оголосила про його націоналізацію. Докапіталізація фінустанови, а це 148 мільярдів гривень, відбудеться за рахунок держбюджету.

– Це найбільша афера, яку я бачив. Спочатку з банку виводять астрономічні суми і ніхто за це не відповідає. А потім із кишені кожного, навіть новонароджених і пенсіонерів, витягнуть по 350 доларів, щоб утримати банк на плаву, – бідкається народний депутат Сергій Тарута, констатуючи, що в країні спостерігається крах банківської системи.

10. Початок судової реформи

Протягом року депутати прийняли низку законів, які рухають судову реформу в Україні, зокрема «Про судоустрій та статус суддів» і «Вищу раду правосуддя», внесли зміни до Конституції щодо судоустрою.

– У 2016 році ми зробили майже все, щоб розпочати судову реформу. Всю необхідну законодавчу базу прийнято. Нещодавно почався конкурс на суддів Верховного Суду. Протягом двох-трьох років відбудеться перезавантаження апеляційних і місцевих судів. Прогнозуємо, що Феміда стане менш корумпованою. Нове законодавство передбачає, що суддями не зможуть стати люди з темними плямами в біографії, до того ж вони будуть змушені заповнювати три декларації, – розповідає народний депутат Леонід Ємець.

11. Українізація культури та медіапростору

Особливістю 2016 року стало очищення культури та медіапростору від російської навали.

– Були прийняті надзвичайно важливі закони, які допомогли запровадити українізацію культури та медіапростору. Відтепер кожна четверта пісня на радіо – українська, на ТВ майже не залишилося російських розважальних програм і пропагандистських фільмів, у кінотеатрах – поруч з американськими блокбастерами у прокаті й українські стрічки, – перераховує плюси року очільниця парламентського комітету зі свободи слова Вікторія Сюмар.

Водночас СБУ заборонила в’їзд в країну близько 140 російським діячам культури, які своїми заявами (піснями, спектаклями) схвалювали анексію Криму та окупацію частини Донбасу.

12. Завершення декомунізації

– 2016-й став роком декомунізації в Україні. У подоланні спадщини тоталітарного минулого Україна за період дії закону зробила більше, ніж за весь час незалежності. Зміни, які легко побачити на мапі країни чи окремого населеного пункту, незворотні, вони – необхідний елемент нашої інтеграції до демократичної Європи, – заявив голова Інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.
Мовою цифр це виглядає так: демонтовано 1320 пам’ятників Леніну та ще 1069 тоталітарних ідолів, перейменовано 51 493 вулиці, площі, сквери, нові назви отримали 987 міст і сіл.

Олена ГАЛАДЖІЙ
Фото Кирила ХМІЛЬОВА

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *