Київрада хоче передати історичну Садибу Грубера фірмі Андрія Шевченка під офісний центр з ресторанами
Памʼятку архітектури на Прорізній, 25а знову хочуть передати для будівництва офісного центру Андрія Шевченка. Відповідний проєкт рішення Київської міськради вже значиться у порядку денному на четвер, 18 січня. Йдеться про флігель Садиби Грубера, зведений у 1882 році і охоронюваний статусом пам’ятки.
У проєкті йдеться про продаж земельної ділянки площею 0,09 га за адресою “вул. Прорізна, 25А” у Шевченківському районі Києва ТОВ “Златовлад” з метою “реконструкції нежитлових будівель під офісний центр з магазинами, рестораном та підземною автостоянкою”. Ділянка під флігелем Садиби Грубера належала КП “Міський медичний центр проблем слуху та мовлення “Суваг”. Востаннє її намагалися передати ТОВ “Златовлад” у листопаді 2023 року, втім, зробити це завадили протести киян проти знесення споруди.
Зараз флігель Садиби Грубера знаходиться за будівельною ширмою. Його вже продано – у липні 2022-го Київ виручив за землю 15,3 млн. грн. Втім, будівля має охоронюваний статус: у січні 2023 року Мінкульт повідомляв, що ділянка на вул. Прорізній, 25А розташована “в історичному ареалі” та на території буферної зони спадщини ЮНЕСКО. Проте на флігель Садиби Грубера укладено охоронний договір за яким будинок мають використовувати… як офісний центр з магазинами.
За даними аналітичної платформи YouControl фірму “Златовлад” зареєстрували понад 22 роки тому у київській квартирі. Зараз вона “прописана” на вул. Прорізній, 23А. Основний вид діяльності – надання нерухомості в оренду. Її засновник та директор, киянин Сергій Кравченко, ймовірно, напочатку “нульових” був помічником екснардепа з Дніпра Леоніда Сергієнко. Прикметно, що його донька є дружиною відомого політика Андрія Павелка.
Також, що важливо, серед засновників “Златовлада” був і футболіст, ймовірний новий голова Української асоціації футболу Андрій Шевченко. За компанією зареєстровані будинки на Прорізній, 23А, 25, 25А та на вулиці Володимирській, 43.
Починаючи з 1891 року садиба належала лікарю, директору Олександрівської міської лікарні, громадсько-політичному діячеві Миколі Страдомському та його сім’ї. Новий проєкт було розроблено у 1892 році архітектором Кривошеєвим. Спочатку було збудовано частину будинку справа від дворового проїзду, що нині має номер 25А, пізніше, на місці колишнього сараю, флігель, що примикає до будинка №23.
У 1916 році тут знаходилося товариство безоплатних літніх санаторних колоній для хворих дітей незаможного єврейського населення Києва. В радянський час садибу було націоналізовано і пристосовано під комунальне житло. На першому поверсі у пізній радянський час був магазин взуття та художній салон. Ще за радянських часів було реконструйовано фасад для розміщення торгових вітрин, добудовано мансардний поверх флігеля.