Нобелівську премію з фізики вручили за “новаторський внесок в розуміння складних фізичних систем”
Лауреатами Нобелівської премії з фізики в 2021 році стали Сюкуро Манабе з США, Клаус Хассельманн з Німеччини та Джорджо Парізі з Італії.
Нобелівську премія з фізики 2021 року було присуджено «за новаторський внесок в наше розуміння складних систем», – повідомляється на сайті премії.
Премію розділили на дві частини — одна її половина була присуджена спільно Сюкуро Манабе і Клаусу Хассельманну «за фізичне моделювання клімату Землі, кількісну оцінку мінливості і надійне прогнозування глобального потепління». Іншу половину отримав Джорджіо Парізі «за відкриття взаємодії безладу і флуктуацій у фізичних системах від атомних до планетарних масштабів».
Нобелівські премії через пандемію коронавірусу, що триває, у 2021 році вручають у країнах, де перебувають лауреати, а не на церемонії в Стокгольмі, повідомив Фонд Нобеля. Водночас Норвезький нобелівський комітет не виключив, що лауреат Нобелівської премії миру, ім’я якого оголошують в Осло, зможе приїхати до столиці Норвегії в грудні.
Торік Нобелівську премію з фізики отримали Роджер Пенроуз, Райнгард Ґензель і Андреа Ґез, які досліджували чорні діри.
Роджер Пенроуз математично довів можливість формування чорних дір, а його стаття про «надважких монстрів, які приховують сингулярність, порушують всі відомі закони природи і поглинають все, що міститься навколо них, зокрема світло», досі вважається найважливішим внеском у Загальну теорію відносності Альберта Ейнштейна.
Райнгард Ґензель і Андреа Ґез натомість приблизно 30 років очолювали групу астрономів, які досліджували надмасивний компактний об’єкт у центрі галактики Чумацький Шлях — чорну діру Стрілець A*. За допомогою найсучасніших телескопів у світі та нових методів спостереження за об’єктами в глибокому космосі Ґензель і Ґез надали найпереконливіші докази існування надмасивної чорної діри в центрі нашої галактики.
У 2020 році розмір Нобелівських премій збільшили на 1 млн. крон, і тепер він становить 10 млн. шведських крон (приблизно 1 млн. дол.) за кожну премію.