Житлово-комунальний «фронт»: кому війна, а кому мати рідна

Шановна редакція інтернет-видання “Український репортер”. Звертаються до вас мешканці будинку 30-б на бульварі Лесі Українки Києва. Просимо надати публічності нашому листу, оскільки, вважаємо, на це є чотири основні причини.

По-перше, наш будинок обслуговує приватний ЖЕК ТОВ «Рада-4», щодо нас, мешканців допускається правове та економічне свавілля.

По-друге, небажання та нездатність центральних та місцевих органів влади (у нашому випадку йдеться про апарат Київради на чолі з мером Віталієм Кличком) через фактичну руйнацію за останні 15 років системи захисту прав споживачів контролювати та керувати сферою житлово-комунального господарства багатоквартирних будинків як у столиці, так і в інших містах України.

По-третє, наша проблема стосується всіх будинків, збудованих на інвестиційній основі наприкінці 1990-х -2010-х років.

І по-четверте, у зв’язку з тим, що щоденна дотичність громадян до проблем житлового забезпечення багатоквартирних будинків, у тому числі визначає морально-психологічний настрій значної частини українців стосовно влади та держави. І тому «вузли», що виникають, накопичуються і не розв’язуються в цій сфері, підривають єдність фронту і тилу, народу і влади.

Якщо стисло сформулювати суть комбінації, що здійснюється ТОВ «Рада-4» стосовно нас, то вона полягає в наступному: Кабмін збільшив з 1 червня 2024 року тариф для побутових споживачів (громадян) на електроенергію з 2.64 грн до 4,32 грн (тобто на 63,28%) за кВт-годину. Ця ситуація нам зрозуміла, оскільки викликана руйнуваннями енергетичних потужностей та інфраструктури рашистськими варварами, і ніхто з нас не нарікає з цього приводу.

Але керівництво «Ради-4», скориставшись цим підвищенням, не будучи виконавцем комунальних послуг, порушуючи ст.5, Ч.2 ст.6, Ч.4 та 5, ст.20 закону України «Про житлово-комунальні послуги» 2017 року. та договорів із мешканцями, застосувало це підвищення тарифу на кВт-годину до квадратних метрів. На перший погляд, від перестановки доданків сума не змінюється. Але насправді здійснене перевертання «піраміди» розрахунків за шахрайською «склепаною» методикою призвело до збільшення для нас ціни за утримання спільного майна будинку, що вимагає витрат електроенергії, у 16,25 разів, або на 1618 % (!) порівняно з новим будинком на вулиці Гліба Бабича, в якому мешкає директор «Ради-4» Гіневська-Гайдай М.О. (Вона сама нам, можливо, через недалекоглядність надала квитанцію з оплати своєї квартири в ньому). Це переповнило чашу терпіння мешканців нашого будинку.

Тепер суми, які мешканці будинку мають сплачувати «Раді-4» за графою щомісячної квитанції «відшкодування електроенергії», однакові, а в деяких мешканців навіть більші, ніж ми платимо за індивідуальними договорами з «Київськими енергетичними послугами» і вони обчислюються від 800 грн. до 2000 грн.

Але навіть не фахівцю, а простій розсудливій людині на основі життєвого досвіду зрозуміло, що не можуть бути суми витрат на оплату споживаної електроенергії в квартирі за індивідуальними договорами з «виконавцем комунальних послуг» за електроенергію, в якій є електрична плита, духовка, мікрохвильова піч, міксер, холодильник, пральна машина, телевізор, комп’ютер, бойлер, кондиціонер, побутові прилади (праска, плойка), а взимку і додатковий обігрівач, однаковими, а в деяких мешканців і вищими, ніж суми, що нараховуються «Радою-4» для підтримки роботи ліфтів, насосів та МЗК.

Можна наводити багато прикладів та цифр, що підтверджують це. Але я обмежусь лише одним. За період з грудня 2019-го до червня 2024 року (він, як відомо, припадає на період локдауну пандемії коронавірусу та широкомасштабної війни) керівництво холдингу ТОВ «Рада», до якого до останнього часу входило 9 ТОВ під брендом «Рада» («ІОЦ Рада», «Рада», Рада 1,2,3,4,5,6,7), та п’ять юроосіб, обслуговуючих підземні автопаркінги («Позняки-Автосервіс», «Автопаркінг-Сервіс», «Автопаркінг-Сервіс», «Будсервісматеріали», «Будсервісматеріал» -1»), підняло тарифи на житлові послуги на 148,6% (з 6,55 грн/кв.м. до 16,28 грн./кв.м).

Для демонстрації комбінації «Ради-4» щодо підвищення тарифів на «житлові послуги», що надаються, за період грудень 2019 – червень 2024 року з цивілізованим (сумлінним) підходом у цьому питанні я не посилатимуся на практику комунальних ЖЕКів та ОСББ. Аналоговим прикладом можуть бути будинки 32-а і «б «по вулиці Коновальця, які обслуговує такий самий, як і «Рада-4», приватний ЖЕК «ЖЕП Щорса, 32», засновником якого є Невиднича Віра Павлівна. Ці будинки такі ж за класом «напівелітні», як і дім 30-б. Так ось: за весь зазначений період двох «форс-мажорів» об’єктивних обставин, коли доходи всіх верств катастрофічно зменшилися, вона підняла тарифи на житлові послуги лише один раз у лютому 2022-го лише на 5%. На сьогодні загальний тариф у будинках 32-а та «б» по вулиці Коновальця становить 6,63 грн/кв.м., тоді як після підвищення свого житлового тарифу з 1 червня 2024 року він у нас склав за сукупністю двох граф (розкрию цей шахрайський хід нижче) – 16,28 грн/кв. м. Погодьтеся: є різниця між 148,6% («Рада-4») загального підвищення та 5% («ЖЕП Щорса, 32»), між 16,28 грн «Ради-4» та 6,63 грн у приватному ЖЕК «ЖЕП Щорса, 32». Причому, особливо наголошу, що після загальнодержавного підвищення Кабміном тарифу на електроенергію з 1 червня 2024 року «ЖЕП Щорса, 32» свій житловий тариф не підвищило.

ТОБТО ПРОБЛЕМА ЗБІЛЬШЕННЯ І ЗАВИШЕННЯ СУМ ЗА ВКАЗАНОЮ СТАТТЕЮ ВИТРАТ У РАМКАХ «ЖИТЛОВОГО ТАРИФУ» ПОВНІСТЮ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД СУМЛІННОСТІ ЗАСНОВНИКА ТА КЕРІВНИЦТВА ПРИВАТНОЇ КОМПАНІЇ: ЧИ ХОЧУТЬ ВОНИ ЗБЕРЕГТИ ВИСОКІ ПРИБУТКИ В УМОВАХ ВІЙНИ, НЕЗВАЖАЮЧИ НА ЕЛЕМЕНТАРНІ НОРМИ ЛЮДСЬКОЇ МОРАЛІ, КОЛИ БІЛЬШІСТЬ НАСЕЛЕННЯ СТРАЖДАЄ І МАТЕРІАЛЬНО, І ПСИХОЛОГІЧНО, ЧИ ПРОЯВЛЯТЬ РОЗУМІННЯ ТА ЕМПАТІЮ ДО ЛЮДЕЙ, ЯКІ ДАЮТЬ ЇМ РОБОТУ І ГОДУЮТЬ ЇХ СВОЇМИ ПЛАТЕЖАМИ ЗА РИНОК ЖИТЛОВИХ ПОСЛУГ, ЩО НАДАЮТЬСЯ?

Але повернемося до розгляду комбінацій «Ради-4», внаслідок якої мешканці нашого будинку 30-б повинні платити на 1625% більше, аніж сплачує за свою квартиру за цією статею витрат приватного ЖЕК (ТОВ «КК» Причал,8) у дійсно новому, елітному будинку по вулиці Гліба Бабича директор «Ради-4» Гіневська-Гайдай М.О. Щоб “замаскувати” це, керівництво «Ради-4» у квитанціях за червень 2024 року розділило графу, що раніше виставлялася, «зміст будинку та прибудинкової території» на дві: на «житлово-комунальні послуги» та «відшкодування електроенергії». Справді, «Рада-4» це може робити відповідно до частини.1 ст.5 Закону України «Про ЖКУ» 2017 року. Але для нарахування сум мешканцям за графою «відшкодування електроенергії» її керівництво встановило, порушуючи частину 2 статті 5 Закону України «Про ЖКУ» та Постанови Кабміну № 483 від 5 червня 2019-го (зі змінами № 632 від 31.05.2024 р., додаток № 3) свій власний тариф на закупівлю електроенергії для роботи ліфтів, свій власний тариф (фіксовану) суму) у розмірі 6,97 грн/кв.м.

Пояснюю, чому не можна переносити комунальний тариф на електроенергію для побутових споживачів, що встановлюється Кабміном, у кВт-годинах (4.32 грн/кВт-год) для нарахування сум за графою «відшкодування електроенергії» на квадратні метри квартири, як це зробило керівництво «Ради-4».

За індивідуальними договорами з «Виконавцями комунальних послуг» (ч.4 та 5 ст.20 Закону України «Про ЖКП») мешканці багатоквартирних будинків, як побутові споживачі, повинні платити за використану електроенергію, виходячи з місячного обсягу її споживання за тарифом у кВт-годиннику, встановленого на даний момент часу Кабміном. Тобто, якщо ми споживали більше кВт-годин, то платимо більше, якщо споживали електроенергії менше, то й платимо менше.

А якщо ми не споживали за місяць Квт-годин зовсім (відпустка, відрядження, або якась інша причина нашої фізичної відсутності у квартирі), то не платимо НІЧОГО. Іншими словами, платежі за електроенергію з «Виконавцем комунальних послуг» є змінними, які залежать від наших дій.
Інша річ з платежами за закупівлю приватним ЖЕКом/керівною компанією електроенергії, що обслуговує наш будинок, для функціонування ліфтів, насосів та іншого спільного майна. Тут не має значення: мешкаєш на першому чи другому поверсі, і тому не користуєшся ліфтом; береш воду з кранів, щоб пити, мити посуд і прати, чи носиш її із сусіднього бювету чи криниці, як чистішу; чи потрібне тобі вуличне освітлення, коли твоя квартира знаходиться на високих поверхах і так далі. Згідно з частинами 2,3 та 4 статті 12 Закону України від 14 травня 2015 р. № 417-VIII («Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку») та пункту 5 частини 2 статті 7 Закону України «Про ЖКП» від 9 листопада 2017 р. № 2189-VIII, плати все одно.

ТОБТО СУМИ, ЯКІ МИ ПЛАТИМО ЗА ЗАКУПІВЛЮ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ ДЛЯ УТРИМАННЯ СПІЛЬНОГО МАЙНА БАГАТОКВАРТИРНОГО БУДИНКУ – КОНСТАНТА ПЛАТЕЖІВ, ВІД ЯКОЇ НІКУДИ НЕ ДІНЕШСЯ.

І тут на перший план виступає методика, за якою їх нараховують. Як я вже підкреслював, методика, застосована «Радою-4» з 1 червня 2024 року для цієї мети для будинку 30-б (як, втім, і для інших будинкаів, які поки що знаходяться на її обслуговуванні на Печерську), є незаконною.

ПОЯСНЮЮ ЧОМУ:
1) Перенесення встановленого Кабміном комунального тарифу (фіксованої ціни) на електроенергію для побутових споживачів у кВт-годинах для нарахування сум за графою відшкодування електроенергії на квадратні метри квартири Є АБСУРДНИМ В УМОВАХ ПЕРІОДИЧНИХ ВІДКЛЮЧЕНЬ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ (А, ОТЖЕ, ЛІФТІВ, НАСОСІВ І МЗК) В РЕЗУЛЬТАТІ РУЙНУВАНЬ, ЩО ЗАВДАЮТЬСЯ РАШИСТСЬКИМИ РАКЕТНИМИ ОБСТРІЛАМИ ЕНЕРГЕТИЧНОЇ ІНФРАСТРУКТУРІ КИЄВА ТА ІНШИХ МІСТ УКРАЇНИ. У цих умовах визначити суми, які власник кожної квартири залежно від її площі має заплатити, можна лише за обсягом спожитої будинком електроенергії за місяць у кВт-годинах при знятті показників представниками «Київських енергетичних послуг».

Скільки буде відключень тих самих ліфтів на місяць, коли власникам квартир на високих поверхах (всього їх у будинку 30*б – 25) доводиться підніматися сходами пішки, часом із сумками з продовольством, ніхто не знає. Але платити суми за фіксованими, роздутими у 16,25 разів (на 1625 %) тарифами мешканцям потрібно наперед, очікуючи, що «Рада-4» після закінчення кварталу перерахує їх за невідомо звідкись взятим ще одним «мутним» тарифом 1,75 грн/ кв. За 3-й квартал (липень-серпень 2024 року), як бачимо, керівництво ЖЕКу, всупереч своїм запевненням, цього не зробило взагалі.

Фактично отримані від мешканців завищені до фантастичних розмірів суми із закупівлі електроенергії для забезпечення функціонування спільного майна будинку стають формою безвідсоткового, нав’язаного бюрократичним примусом, кредиту керівництву «Ради-4», яке воно витрачає на задоволення своїх потреб.

2) У новому елітному будинку на вулиці Гліба Бабича, де має квартиру директор «Ради-4» Гіневська-Гайдай М.О., застосовується правильна методика нарахування сум за закупівлю приватною керуючою компанією «КК» Причал 8». У ній за основу взято обсяг спожитої за минулий місяць для цих цілей електроенергії.

Це було виявлено в такий спосіб. Коли автор цієї статті, отримавши квитанції за червень місяць 2024 року, почав у перших числах липня 2024-го дебати з директором «Ради-4» з приводу підвищення у зв’язку з «розщепленням» тарифу на житлові послуги на дві частини, Гіневська-Гайдай М.А. за своєю недалекоглядністю надіслала мені на Вайбер фото своєї квитанції за квартиру в одному з будинків на вулиці Гліба Бабича (колишня вулиця Канальна) за квітень 2024-го. Вона мені хотіла нею довести, що й інші приватні ЖЕКи та керуючі компанії поділяють тарифи на житлові послуги на дві частини: на «утримання будинків та прибудинкових територій» та на «відшкодування витрат на електроенергію (МЗК, ліфти)». Але я побачив у цій квитанції іншу інформацію.

З надісланої мені Гіневською-Гайдай М.О. квитанції було зрозуміло, що за квартиру площею 71,7 кв.м їй нарахували за квітень 2024 року за тарифом Кабміну, що діяв на той момент, 2,64 грн/квт-год, аж – 18,88 грн. Причому обслуговуюча будинок директора «Ради-4» приватна керуюча компанія «КК» Причал, 8» у графі «6» квитанції – «відшкодування витрат за електроенерію (МЗК, ліфти)» – вказала кількість: 7,1517 кВт-годин, яка, виходячи із загального обсягу спожитої за минулий рік місяць електроенергії та площі квартири Маргарити Олександрівни, було розподілено на її квартиру.

Проста арифметика свідчить: 2.64 грн (кабмінівський тариф) помножити на 7,1617 кВт, то вийде 18,88 грн. Якщо поділити 18,88 грн. на 71,7 кв.м (площа квартири директора «Ради-4»), то вийде, що Гіневська-Гайдай М.О. сплачує за 1 кв.м своєї квартири 0,2633 грн. за спожиту для роботи ліфтів, насосів, МЗК та вуличне освітлення у своєму новому «елітному» багатоквартирному будинку. І це при тому, що будинок новий і заселений не повністю. Ця цифра свідчила, що мешканці нашого будинку платили за цією статтею витрати приватного ЖЕКу до 1 червня 2024 року у 16,14 разів більше за 1 кв.м, ніж це робить директор «Ради-4» у своєму будинку на вулиці Гліба Бабича (4,25 грн/кв.м: 0,2633 = 16,14). Після підвищення тарифу на електроенергію Кабміном з 1 червня 2024 року ця пропорція, як показують наші розрахунки та побачені квитанції будинку по вулиці Гліба Бабича, навіть підвищилися (6,97 грн/кв.м: 0,4289 = 16,25).

3) Керівництво «Ради-4», незважаючи на наші неодноразові письмові та усні прохання, порушуючи ч.4 ст.17 Закону України № 1023-XII від 12.05.1991 р., п.3 ч.1 ст.6 Закону України № 417-VIII від 14.05 2015р. та п.9 ч.4 ст.8 та ч.2 ст.18 Закону України №2189-VIII від 9 листопада 2017 року, надати уповноваженим мешканцями будинку представникам доступ до загального лічильника обліку спожитої будинком електроенергії та документального фіксування в офіційних відомостях її обсягу, який було спожито за січень-жовтень 2024-го для підтримки роботи ліфтів, насосів, МЗК та вуличного освітлення у будинку 30-б, фактично відмовляється це зробити.

4) У будинках на вулиці Ахматової, 13-г та 13-д керівництво «Рад» (а воно одне в особі спільного засновника Тарновської І.М. та єдиного директора Гіневської-Гайдай М.О.), які ще продовжує обслуговувати, цю незаконну методику не застосовує. Мабуть, боїться протесту…

5) Як з’ясувалося на загальних зборах мешканців 11 жовтня 2024 року, які були скликані ініціативною групою, керівництво «Ради-4» (правильніше сказати, – всіх «Рад»), незважаючи на те, що ця юридична особа вже 23 роки обслуговує наш будинок, і отримувала за це завищені суми грошей, не збиралося і не збирається модернізувати систему управління трьома ліфтами нашого однопід’їзного будинку. Тому ліфти працюють автономно, не за принципом «натискаєш одну кнопку і приїжджає один найближчий із трьох ліфтів», а за принципом – натискаєш усі кнопки, щоб швидше приїхав хоч якийсь ліфт. Звичайно, це збільшує загальне споживання електроенергії ліфтами у рази.

Це питання з 2005 року неодноразово ставилося мешканцями перед керівництвом «Ради-4». Але щоразу ігнорувалося. Сьогодн на загальних зборах головний інженер усіх «Рад» Яцина П.В. заявив, що він знає цю проблему з 2012 року, відтоді, як обійняв цю посаду. І що він навіть дзвонив до Росії на завод компанії “Отіс”, щоб замовити необхідне обладнання для синхронізації роботи ліфтів. Але оскільки розпочалася у 2014 році війна, йому нібито відмовили. На мою обурену репліку (це зафіксовано на 79 хвилині відеозапису, який проводився під час зборів), що «Отіс» це міжнародна компанія з «материнським» корінням та технологіями зі США, Яцина зробив здивовану враз обличчя та підтвердив, що за весь час перебування на посаді головного інженера усіх «Рад» він туди не звертався.

6) Для того, щоб заплутати власників квартир у нашому будинку, керівництво «Рад» нишком підсовує квитанції на оплату житлових послуг не «Ради-4», з якою мешканці уклали індивідуальні договори, а реквізити іншої юридичної особи – «ІОЦ Рада», яку очолює мама Гіневської-Гайдай М.О. – Гіневська Н.Ю. Схожість назв юридичних осіб є (і там, і там) маскує цю комбінацію перед мешканцями нашого будинку.

Завдяки цьому незаконному з податкової точки зору фінансовому маневру ТОВ «Рада-4» за всі роки свого існування перебуває на єдиному 5% податку. Тобто у програші не лише мешканці нашого будинку, а й держава, яка в умовах війни зазнає величезних економічних труднощів. Адже суми, які мають щомісяця «проходити» через рахунок «Ради-4», повинні вимірюватися сотнями тисяч гривень, і, відповідно, про який 5% податок можна говорити.

Можна ще багато наводити прикладів, які підпадають під визначення «Житлово-комунальний «фронт»: кому війна, а кому – мати рідна. Наприклад, як зібравши у лютому-березні 2024 року підписи мешканців нашого будинку на підтримку підвищення зарплат консьєрж-бабусь до 700 гривень за зміну, які приїжджають чергувати до нашого будинку із сусідніх міст (як от з Конотопа чи Фастіва) чи навіть сіл, керівництво «Ради-4», як з’ясувалося, платить їм лише по 240 гривень, а решту спрямовує невідомо куди.

Все сказане у статті знайшло своє розширене відображення у Резолюції Загальних зборів мешканців від 11 жовтня 2024 року, листах на ім’я Президента, мера Віталія Кличка, до Головного управління Київської міської податкової служби.

Можливо, у читачів виникне запитання: «чому мешканці нашого будинку не створять ОСББ»? Відповідь проста: у нас дуже складний контингент власників квартир; у сусідніх будинках є наочні приклади невдалої діяльності створених ОСББ під час війни, коли багато мешканців виїхало за кордон або до західних областей України, тому дуже важко зібрати необхідний кворум і, головне, необхідні для реєстрації ОСББ документи.

Ми не бездіємо і взяли курс на започаткування своєї керуючої компанії, яка має замінити «Раду-4», але для цього потрібно змусити мера Кличка провести конкурс з відбору керуючого, який передбачений п.5 ст. 13 Закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від 14.05.2015 року № 417-VIII р. На жаль, уже майже 10 років міський голова ігнорує вимоги цього закону.

З повагою до редакції, від імені та за дорученням мешканців будинку 30-б по бульвару Лесі Українки

Ларцев Володимир Сергійович

 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *