Україна у вирі глобалізації. «Буду жити! – Геть, думи сумні!» – роздуми письменника

Мудрі з еллінів ще задовго до нової ери запевняли, що олімпійські боги дивляться зі своєї високості на так званих вищих створінь, як на черву земну. Це при тому, що навіть найбільш прозірливі з допитливих не мали ні найменшого уявлення про те, до якого тваринного рівня опускатимуться двоногі з людськими головами на плечах у далекому майбутньому, коли матимуть можливість відгукуватися в Інтернаті на будь-яку подію та на будь-чию заяву.

З талановитої п’єси римського комедіографа Плавта (ІІІ-ІІ ст. до н. е.) «Осли» увійшло в усесвітній ужиток homo homini lupus est: людина людині – вовк. Який там «вовк»? Виставляє вуха з того, що кишить в Інтернеті, скоріше вонючий тхір. Особливо гидкий тоді, коли дохлий. Доле праведна! В якому тільки блювотному цинізмі не бабрається homo erektus – людина пряморосла або прямоспинна, тобто мисляча. Нецензурна лексика – всього-на-всього квіточки. Не інакше, як із залишків звірячої підсвідомості вилазить таке гидке, відворотне, як від тих земноводних, що виприскують на жертви не просто вбивче, а ще й бридке. Або від деяких видів зміїв, які плюються отрутою здаля. Помиї тхнуть, хоч носа затуляй. Як тут не засумніватися, що homo sapiens – людина розумна?

У всесвітній історії жодна ідеологія, що панувала певного періоду, не зійшла зі сцени вічності з гордо піднятою головою, не удостоїлася доброго слова. А в більшості випадків була осуджена, дискредитована й навіть проклята, як, для прикладу, лиховісна Інквізиція. В ієрихонські труби трубилося про «світле комуністичне майбутнє». А почило в бозі з неславою.

Після первіснообщинного ладу людство спостигло кричуще соціальне розшарування. Будь-яка влада дбає про своє панування, сіючи розбрат, провокуючи протистояння, розпалюючи ненависть, культивуючи злобу, нетерпимість. Уславлений Гай Юлій Цезар повчав за життя й повчає після смерті: «великий шматок не проковтнути, поділяй і владарюй». Кончині велемудрого не позаздрити. Прямував вузьким підземним переходом до сенату в супроводі найближчого оточення. Убивці заздалегідь змовилися, що кожний завдасть удару своїм кинджалом. За поголосом, підняв руку на батька і його позашлюбний син. Останні слова передчасно зведеного з білого світу: «І ти, Брут, з ними»?

Не кожний має доступ до Інтернету, аби виригнути все, що на ум збреде. Імовірно, хтось же не лише направляє, а й оплачує, фінансує. Нещадна боротьба за владу непримиренна. Як упеклося в свідомість незліченних поколінь хоча б і з часів Чингізхана та його онука Батия, так і продовжується.

Боротьба за виживання на третій від Сонця життєдайній планеті сягає апогею. Аби досягти такого рівня життя, як у США, необхідні ресурси трьох земних куль. А земні поклади невпинно вичерпуються. Тільки сліпі не бачать і глухі не чують, що загрожує перенаселення. Вісім мільярдів ротів сподіваються на достойне життя. Темношкірі в Америці розтрощили й скинули в ближче озеро пам’ятник Колумбу, хоча й не він «відкрив Америку», а народжений у Флоренції Амеріго Веспуччі, через що два континенти й увічнють його ім’я. До флорентійця темношкірі ще не добралися. Повалили пам’ятники рабовласникам не лише в США, в тому числі й Рузвельту, а й в Англії, Нідерландах…

На те виходить, що технічний прогрес семимильними кроками випереджає свідомість homo sapiens. Чи не судилося саме дослідженням космічного безмежжя знайти рятівну планету для масового переселення. Не важко здогадатися, як це відбуватиметься. Так само, як із освоєнням обох континентів Америки.

Кожний із глашатаїв в Інтернеті такий добрий, що в ложці води втопив би. Чомусь нікого із нібито «правдорубів» не тривожить щойно оприлюднена заява ООН: населення в Україні може скоротитися до 2050 р. до 35 мільйонів. Обізнані ж фахівці запевняють, що катастрофічної цифри вже досягнуто. За даними Держстату, зменшення за січень-червень 2021 р – 205,2 тисячі осіб. За той же період на 100 померлих – 38 новонароджених. До якої ж прірви докотимося? Недоброзичливці вже втокмачують у голови легковірних, що до кінця століття населення в Українї звузиться, як шагренева шкіра, до 17 мільйонів. Прогноз НАН України дещо оптимістичніший – до 22 мільйонів. Мізерний різнобій. Каменем у лоб чи лобом об камінь – згубна дорога до катастрофи. Й це при тому, що населення на земній кулі збільшується не по днях, а по годинах – сягає восьми мільярдів. Не за горами – тектонічного здвигу перерозподіл сфер впливу. Хто ж гострить зуби на родючі українські поля й ниви?

До кого ж звернене передсмертне застереження Тараса Шевченка в поезії «Осії глава ХІУ», написаній геніальним поетом за лічені місяці до останнього подиху:

Погибнеш, згинеш, Україно,

Не стане знаку на землі…

Бо довго довготерпеливий

Дивився мовчки на твою,

Гріховную твою утробу

І рек во гніві: «Потреблю

Твою красу, твою оздобу,

Сама розіпнешся. Во злобі

Сини твої тебе уб’ють

Оперені, а злозачаті

Во чреві згинуть, пропадуть,

Мов недолежані курчата!..»

Складається враження, що вченим та друкованим не до демографії. Знають, для кого звільняється «життєвий простір». Але одні мовчать, зціпивши зуби. Другі – як води в рот набрали. Ні пари з вуст. Невже український народ такий плохий, що приречений гибіти по Соловках, по Сибірах, у вічній мерзлоті Колими, в пеклі війни на Сході України. Нині ж розстрілюється на правічній українській землі. Уярмлений, видушується в Криму…

Биймо лихом об землю, як заповідано з діда-прадіда. Борімося за світлішу долю! «Буду жити! – Геть, думи сумні!» Закликає названа донькою Прометея Леся Українка.

 

Вадим Пепа, письменник,  лауреат Літературно-мистецьких премій  імені І. С, Нечуя-Левицького та імені Олеся Гончара.  

 

Фото на головній сторінці: картина відомого українського художника Олександра Мельника.

 

 

 

Вадим Пепа

Журналіст, письменник


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.