У Києві вручили журналістський “Оскар” (+фото)

В Національній спілці журналістів відбулася урочиста церемонія нагородження переможців творчого конкурсу, присвяченого 30-річчю Незалежності України.

До столиці приїхали медійники з багатьох куточків країни: представники міських, районних газет, інтернет-видань, телевізійних компаній, радіостанцій, посланці первинних журналістських організацій.

Їх чекали нагороди – красиво оформлені дипломи переможців, оригінальні статуетки (своєрідний журналістський «Оскар»), спеціальні подяки учасникам конкурсу, книги та призи.

Цьогоріч за перемогу в конкурсі змагалися понад 150 учасників. Було 14 номінацій, в тому числі чотири спецномінації: «Журналісти проти епідемії», «Всупереч обставинам: історії й долі», «Україна єдина» та «Кращий журналістський матеріал про захисників України».

Роботи учасників оцінювало фахове журі у складі голови Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка, директора телекомпанії «Ільдана», секретаря НСЖУ Валентини Душок, секретаря НСЖУ Зої Шарикової, президента Всеукраїнського благодійного фонду «Журналістська ініціатива» Людмили Мех, заслуженого журналіста України Віри Черемних та заслуженого журналіста України Миколи Семени. Внесок до роботи журі також зробили секретарі НСЖУ Володимир Данилюк і Віталій Голубєв. Координатором проведення конкурсу виступила перша секретар НСЖУ Ліна Кущ.

Голова Фонду “Журналістська ініціатива” Людмила Мех розповіла про те, за якими критеріями журі визначало переможців конкурсу.

У вступному слові під час церемонії нагородження голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко розповів про ситуацію на журналістському фронті. А вона є досить непростою, особливо економічна.

Сьогодні журналістські колективи переживають складні часи – суттєво змалів і змілів рекламний ринок, зростають тарифи зв’язківців на доставку періодичних видань, на поліграфію.

До всього зарплати журналістів місцевих ЗМІ є невисокими, порівняно зі співробітниками пресцентрів державних структур, а особливо з пресслужбами бізнесових компаній. Тому чимало колег змушені йти з цієї професії, обираючи працю не за фахом, щоб бути там, де значно більше платять.

Журналістика сьогодні усе ще залишається однією із найнебезпечніших професій. Суспільству відомі резонансні факти, коли злочинці підпалювали автівки репортерів, погрожували, нападали на них, цькували їхні родини. Буває, що за принциповими журналістами-розслідувачами стежать, їх прослуховують, перешкоджають їхній професійній діяльності.

В багатьох випадках це, на жаль, безкарно. Досі невідомі імена замовників вбивства журналістів Василя Сергієнка (Корсунь-Шевченківський) і Вадима Комарова (Черкаси). Слідство триває роками, а відтак закон не торжествує, невідворотність покарання так і залишається пустою фразою.

Однією із прикрих тенденцій часу є і те, що влада не чує журналістів, часто-густо залишаючись глухою до їхніх інформаційних запитів, не реагує на критичні виступи.

Чиновники захопилися темою діджиталізації, сподіваючись, що це також кардинально допоможе в інформуванні суспільства. Водночас вони забувають, що в багатьох населених пунктах навіть інтернету немає, люди звикли одержувати інформацію з місцевих видань.

Тим часом тиражі цих газет щороку падають, в тому числі через те, що поштове відомство постійно підвищує тарифи на доставку видань. Про податкові пільги для ЗМІ доводиться лише мріяти.

Пільгове оподаткування давно пора запровадити. Адже редакційні колективи – це специфічні журналістські організації, які покликані захищати людей, допомагати відстоювати правду і справедливість, вважає очільник НСЖУ Сергій Томіленко.

І нагадує актуальне гасло Спілки: журналісти – важливі! Національна спілка журналістів ініціювала підготовку державної програми підтримки місцевих ЗМІ. Ось до чого мала би бути привернута увага влади. Натомість вона концентрує увагу на законопроекті про ЗМІ, який має посилити вплив держави на медіа, запровадити певний контроль, що неприпустимо. Схоже, владі вигідно, щоб журналісти були роз’єднані.

Голова Спілки Сергій Томіленко говорить, що сьогодні дуже багато викликів постало перед засобами масової інформації. Тим не менш журналісти і надалі залишаються на інформаційній передовій. Вільному, об’єктивному Слову не страшні жодні перешкоди, бо воно завжди знайде дорогу до людей.

Тисячі й тисячі журналістів щодня тримають руку на пульсі подій, їхні матеріали сміливі, принципові, креативні. Це також засвідчив і нинішній журналістський конкурс. За словами членів журі, надійшло багато якісних, конкурентних матеріалів різних форм та жанрів.

Церемонія нагородження переможців розпочалася з презентації книги «30 років Незалежності». Це – історико-публіцистичне видання авторства журналістів газети «Голос України».

Як зазначено в анотації, «у хронологічному порядку представлено події від 1990 року до 2020-го… Джерелом інформації є свідчення учасників, публікації ЗМІ, власні спостереження…

Об’єднує їх намагання чесно і правдиво відтворювати буремні дні студентської «Революції на граніті», Акта проголошення незалежності, прийняття Конституції, двох Майданів, війни на сході».

Відповідальний секретар газети “Голос України” Віталій Суддя розповідає, як готували книгу “30 років Незалежності”.

З приємністю повідомляємо й про інші книжкові новинки, про які дізналися у Спілці. Відомий журналіст, дослідник Сергій Шевченко видав потужну книгу «Імперія терору», що є, за словами автора, «соловецьким двокнижжям».

Публіцист розповідає про українське «розстріляне відродження» 1930-х років. Читачі вже знайомі з його творчістю, оскільки Сергій Шевченко має у своєму доробку низку книг про злочини сталінщини, зокрема про Соловки й Сандормох.

Автограф від Сергія Шевченка.

Серед тих, кого журі конкурсу відзначило в номінації «Журналістська акція» є і науковець, знаний журналіст Юрій Бондар. Його нагороджено за книжкове видання та серію публікацій «Журналісти і незалежність».

Юрій Бондар (в центрі) із журналістською нагородою.

Головного редактора видання «Український репортер» Леоніда Фросевича визнано переможцем в номінації «Кращий журналістський матеріал» .

Це робота  під назвою «Повернення «барона» зброї». Журналістське розслідування крізь призму війни з Росією».

Цій темі автор присвятив три десятки років. На документальних фактах розповідається про те, хто і з чиєю допомогою опустошував арсенали Збройних Сил України, продаючи за кордон за фальшивими документами тисячі тонн зброї та боєприпасів, знижуючи таким чином боєготовність армії, завдаючи репутаційної шкоди нашій державі.

Йдеться також і про те, як міжнародний контрабандист Дмитро Стрешинський (його називають “бароном зброї”), зумів втертися в довіру до керманичів країни. Наводяться сенсаційні подробиці спільного «полювання» на «барона зброї» контррозвідок двох країн – України та Великобританії.

Вперше продемонстровано унікальні відеокадри документування в Італії контрабандного вантажу з білоруською зброєю, який транзитом пройшов українською територією. Вперше показано відеофрагменти судового засідання в Італії (виступи свідків з України), на якому слухалася “справа контрабандиста Стрешинського.”

Автор журналістського розслідування наголошує, що навіть після засудження в Італії “барону зброї” вдається знову бути «продавцем смерті». На підприємствах декількох європейських країн розміщено виробництво пістолетів цього міжнародного гендляра, яким опікується путінська ФСБ.

 

Наводимо повний список переможців творчого конкурсу.
Журналіст року

Переможці:
Тетяна Калиновська, головний редактор газети «Черкаський край» (Черкаська область) (за серію резонансних матеріалів на захист прав журналістів та свободи слова, серед яких – «Чи назвуть убивцю журналіста Вадима Комарова?»)

Олена Никифоренко, радіожурналістка АТ НСТУ “Полтавська регіональна дирекція «Лтава» (Полтавська область) (радіопрограма БУДНІ)
Олена Єрмоленко, кореспондентка газети «Моноліт» (Покровськ Донецької області), позаштатна авторка загальноукраїнських та регіональних онлайн-медіа (інформаційне агентство ЛIГАБiзнесIнформ, «Донецкие новости») (серед кращих робіт – спецпроект видання ЛІГА – «Саня-Коронавірус. Звідки беруться безхатьки та як вони виживають під час карантину»)

Кращий журналістський матеріал

Переможці:
Назарій Вівчарик, «Український тиждень» (Київ). Черкаго: у полоні яких стереотипів живуть Черкаси і область?
Марина Кривда, газета «Голос України» (Київ). Щасливе майбутнє настане там, де встановлено чесні взаємини… (рубрика «30 років Незалежності»).
Світлана Листюк, Перша електронна газета (Кропивницький). Хто продає копії ордену “Народний Герой” і чому його вручили жінці у Кропивницькому
Леонід Фросевич, «Український репортер» (Київ). Повернення “барона” зброї. Журналістське розслідування крізь призму війни з Росією

Заохочувальні дипломи:
Анатолій Васевич, телеканал «Центральний» (Полтава). Анонімні алкоголіки допомагають засудженим
Володимир Шак, газета «МИГ» (Запоріжжя). Как инженер из Приазовья создавал автомобиль «Мерседес»
Костянтин Гарбарчук, газета «Вісник+К» (Луцьк). Мама віддала нирку синові – Народному Герою України

Журналістська акція

Переможці:
Проєкт «Україна молода: 30-й рік Незалежності» газети «Україна молода» (Київ), головний редактор Михайло Дорошенко.
Книжкове видання та серія публікацій «Журналісти і незалежність», автор – Юрій Бондар (Київ)

Заохочувальні дипломи:
Студентський проєкт «Поміж текстом: журналісти для журналістів» кафедри журналістики Факультету філології ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника» (Івано-Франківська область), керівниця проекту Ганна Пристай.

Краща регіональна, обласна газета

Переможці:
Газета «Деснянка» (Чернігівська область), головний редактор Лариса Галета
Краща районна (міська, міськрайонна) газета

Переможці:
Газета «Сільська новина» (Луганська область), головний редактор Марина Животкова
Газета «Решетилівщина.UA» (Полтавська область), головний редактор Віта Шафорост

Заохочувальні дипломи:
Газета «Сарненські новини» (Рівненська область), головний редактор Світлана Ляшко
Газета «Новий день» (Запорізька область», головний редактор Діляра Кудусова.

Краще регіональне інтернет-медіа
ІзбірКом (Одеська область), редактор Валерій Болган
ІА «Трибуна-Бровари» (Київська область), редактор Ірина Ющенко

Краще регіональне радіо

Переможці:
«Українське радіо. Луцьк» (Волинська область), редакторка Оксана Кривцун

Заохочувальні дипломи:
КП ТРО «На хвилі Корсуня» (Черкаська область), керівниця Галина Добровольська-Рибалкіна
«Радіо Слово» (Львівська область), керівниця Тетяна Шеремета

Кращий регіональний телеканал

Переможці:
Івано-Франківське обласне телебачення «Галичина» (Івано-Франківська область), керівники Ігор Дебенко, Юлія Юзьків

Краща обласна журналістська організація

Переможці:
Запорізька обласна організація Національної спілки журналістів України, голова – Наталія Кузьменко
Львівська обласна організація Національної спілки журналістів України, голова – Ярослав Климович

Краща первинна журналістська організація

Переможці:
Криворізька первинна організація Національної спілки журналістів України (Дніпропетровська область), голова Людмила Тіміргалєєва

Заохочувальні дипломи:
Первинна журналістська організація Львівського національного університету імені Івана Франка (Львів), секретар первинної організації Наталія Войтович
Первинна журналістська організація журналу Памятки України (Київ), секретар осередку – Валентин Кондратюк

Спецномінації
Журналісти проти епідемії

Переможці:
Олена Романова, телеканал «Інтер» (Київ). Особливості національного карантину. Франція: послаблення обмежень
СарниNews.City (Рівненська область), редактор Тетяна Колядич. Спецпроекти «Супергерої в білому» і «Професійний рестарт»

Заохочувальні дипломи:
Наталія Пітішкіна, Мелітополь.City (Запорізька область). Коронавирус постучался в дом малышки Пелагеи Нестеренко с муковисцидозом. И отступил!
Газета «Порто-Франко» (Одеська область), серія з 33-ох публікацій
Ілона Шевченко, Суспільне:Карпати (Івано-Франківська область). На передовій у боротьбі з COVID-19. Розповідають медики реанімації франківської лікарні
Ліліана Хомишин, BBC News Україна (Київ). «Біди наробили свята і туристи». Коронавірус лютує у Західній Україні
Ірина Гайова, Сусіди сіті (Чернігівська область) «Перевірено на собі. Журналістка зі Сновська на Чернігівщині лікувалася від ковіду три місяці»

Всупереч обставинам: історії й долі

Переможці:
Лариса Маслова, газета «Край Кам’янецький» (Хмельницька область). По вулиці по головній – з оркестром

Голова НСЖУ Сергій Томіленко вручає нагороду Ларисі Масловій з газети “Край Кам’янецький”.

Заохочувальні дипломи:
Марина Волинець, онлайн-видання Вкорінь (Чернігівська область). Мати з п’ятьма дітьми може залишитись без даху над головою
Галина Добош (“Західний кур’єр, Вісті Калущини” Івано-Франківська обл.) “Праця як молитва” (30 постатей випускників Івано-Франківського медичного фахового коледжу)
Олександр Вівчарик, онлайн-видання «Прочерк» (Черкаська область). Кам’яні серця
Валентина Близнюк , газета “Вільний голос, Івано-Франківська обл.Цикл матеріалів про долі українців, які зазнали утисків від радянської влади

Україна єдина

Переможці:
Микола Іващенко, ZMINA (Київ). Як Росія переслідує політв’язнів

Журналіста Миколу Іващенка відзначено за роботу “Як Росія переслідує політв’язнів”.

Захочувальні дипломи:
ПІК. Прикарпатська інформаційна корпорація (Івано-Франківська область), керівниця Оксана Камінська. Цикл матеріалів на тему «Івано-Франківщина та Донеччина будують мости для спіпраці».

Кращий журналістський матеріал про захисників України
Юлія Токарук, ОТБ «Галичина» (Івано-Франківська область). І тільки спогади залишаться у серці…
Андрій Агеєв, «АрміяІнформ» (Київ). Старшина «взяв на себе» понад 20 осколків, рятуючи журналіста на передовій.

Заохочувальні дипломи:
Людмила Пархоменко, Деснянська правда (Чернігів). «Валентин Буряченко: «Честю для себе вважаю писати правду!»
Валентина Хвас, газета «Нове життя» (Волинська область): Він України син…
Тетяна Біденко, КЗ «Радіо «Голос Петрівщини» Петрівської селищної ради Олександрійського району (Кіровоградська область). Рубрика «Герої нашого часу».

Спеціальні Подяки учасникам Конкурсу:
Олександр Пасічник, газета «Зоря» (Лиман Донецької обл.), головний редактор
Віталій Кохан (Сумська обл), автор матеріалу Олена Абаєва – активна людина, яка не опускає руки
Ганна Набокова, журналістка-міжнародниця, Франція
Ігор Філіпенко, інформаційна агенція CBN – Центральноукраїнське бюро
Газета «Запорізька правда», головний редактор Наталія Зворигіна
Первинна журналістська організація НСЖУ Волинської філії АТ «НСТУ», голова первинної організації Олена Собець
Видання Сусіди сіті (Чернігівська обл)
Видання 20 хвилин, Житомир.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *