Реконструкція стадіону «Старт» без громадського обговорення. Нове будівництво у Києві
Невже у столичної влади нарешті дійшли руки до легендарного стадіону «Старт»? Раніше лунали лише пусті обіцянки.
«Український репортер» нагадує, як гарно співала міська влада про щасливе майбуття «Старту». 15 червня 2017 року під час виїздної наради з главами районів щодо об’єктів реконструкції у столиці Кличко «дав завдання завершити всі юридичні питання, які стосуються повернення стадіону «Старт» у власність міста, розробити проєкт його реконструкції та здійснити всі роботи, щоб відкрити оновлений стадіон уже до кінця весни 2018-го року».
«Уже наступного року ми проведемо реконструкцію стадіону «Старт», і я дав завдання завершити її до кінця весни 2018-го. Переконаний, що після завершення робіт цей стадіон перетвориться на один із провідних центрів столиці для занять спортом», – сказав мер столиці у 2017-му.
Зверніть увагу: Кличко «дав завдання»… Виконали? Аж бігом! І не думали. То чого варте це доручення?
12 вересня 2018 року Віталій Кличко знову пообіцяв:
“Наступного року столична влада планує відновити та відкрити стадіон «Старт» – після того, як уряд передасть цей об’єкт із державної власності у власність громади Києва… Ми, разом із громадськістю, в судах, відстояли «Старт», який хотіли забудувати. Тепер знаковий стадіон, де в часи Другої світової війни відбувся «матч смерті», потрібно повернути у власність громади Києва, – зазначив Віталій Кличко, – У наступному році наше завдання – відкрити вже оновлений стадіон «Старт». Це моя місія як мера-спортсмена».
На жаль, у 2019 році «Старт» усе ще був у жахливому розорі. На прикладі цієї арени добре видно, як виконуються вказівки мера і як з року в рік переноситься реконструкція.
Кияни чули обіцянки і з вуст голови Шевченківської райдержадміністрації Олега Гаряги. Ось що він писав у Фейсбуку 24 листопада 2017-го:
«Сьогодні плідно попрацювали із головним архітектором Києва Олександром Свистуновим над концепцією реконструкції легендарного стадіону «Старт»… З нетерпінням чекаю початку робіт, які розпочнуться вже з наступного року (тобто з 2018-го. –Ред.), маємо амбітні плани закінчити до липня 2018-го першу чергу реконструкції, яка торкнеться професійно-спортивного ядра, власне, стадіону та трибун, а також благоустрою. Друга черга передбачає повне завершення робіт щодо всього проєкту до кінця першої половини 2019 року… Тож роботи багато, але на виході матимемо комунальний, суперсучасний, спортивний, мультифункціональний комплекс із вільним доступом мешканців…».
Сьогодні «Старт» вкотре потрапив у поле зору столичної влади. Читаємо повідомлення на сайті КМДА:
«Архітектурно-містобудівна рада підтримала ініціативу щодо реставрації комплексу стадіону «Старт» із пристосуванням до сучасних вимог та реконструкцією нежитлових будівель на вул. Шолуденка, 26-28/4 у Шевченківському районі Києва. Про це повідомив директор Департаменту містобудування та архітектури – головний архітектор Києва Олександр Свистунов.
«Ми дуже вдячні, що проєктанти ТОВ «ГЛОБАЛ-ПРО» вийшли на містобудівну раду саме з передпроєктними пропозиціями для консультації з нашими експертами. Саме такий алгоритм дій і має бути в ідеалі!» – зазначив Олександр Свистунов.
За словами проєктантів, планується повністю реконструювати напівзанедбаний спортивний комплекс відповідно до сучасних стандартів, зробити дворівневий підземний паркінг, реконструювати додаткову трибуну та відреставрувати об’єкти, які є історичними пам’ятками: вхідну браму, меморіал футболістам «матчу смерті» та футбольне поле. Також планується привести до ладу і навколишню територію, створення бігових і велосипедних доріжок із благоустроєм усього парку.
У самому ж комплексі має з’явитися невеликий музей, два зали для занять баскетболом та волейболом, кафе, роздягальні та фітнес-клуб. За даними проєктантів, комплекс матиме потужність у 3700 осіб із можливістю збільшення до 5 тисяч.
Загалом експерти підтримали ініціативу та дали свої рекомендації щодо доопрацювання проєктних рішень на подальших стадіях проєктування».
Побіжно проаналізуємо цю інформацію. Ще у листопаді 2017-го голова Шевченківської РДА Олег Гаряга розповідав, що разом з головним архітектором Києва Олександром Свистуновим «плідно попрацювали над концепцією реконструкції легендарного стадіону «Старт».
Сьогодні вже чуємо про передпроєктні пропозиції фірми «ГЛОБАЛ-ПРО». Шановні панове Гаряга і Свистунов, а де ж «концепція реконструкції легендарного стадіону», над якою ви «плідно попрацювали» три роки тому? Чому про цей документ сьогодні не згадуєте? Ви його відкинули? Чим відрізняється ця концепція від нинішніх передпроєктних пропозицій»?
Стадіон «Старт» – особлива територія. Не забуваймо, що сюди прокладено й туристичний маршрут. Отож запитаймо у міської влади, на чолі якої стоїть Віталій Кличко, – чи радилися з громадськістю, істориками, дослідниками київської давнини з приводу реконструкції цієї арени? Чи проводили публічні громадські обговорення, слухання щодо передпроєктних пропозицій? Чи, може, було бажання залучити вже на цьому етапі громадських активістів, мешканців району до обговорення планів грандіозної реконструкції?
На жаль, упродовж декількох років жодних громадських слухань щодо долі «Старту» не проводилося. А нині, весною 2020-го мешканцям району невідомі «передпроєктні пропозиції», які обговорювали на містобудівній раді. Отож і запитується, для кого затівається ця суперреконструкція? Для чиновників чи для громади? Чому влада Кличка не хоче почути думку киян? Це вже традиційно?
Йдемо далі. Олег Гаряга у 2017 році обіцяв, що кияни матимуть «комунальний, суперсучасний, спортивний, мультифункціональний комплекс із вільним доступом мешканців…». Закарбуємо його слова: «з вільним доступом мешканців».
А що читаємо нині, в передпроєктних пропозиціях? Планують збудувати дворівневий підземний паркінг, кафе, фітнес-клуб.
Скажіть, будь ласка, панове чиновники, а дворівневий підземний паркінг, фітнес-клуб також буде «з вільним доступом мешканців»? Щодо цього маю величезний сумнів. Хотілося б почути аргументацію з приводу дворівневого паркінгу. Чи справді у ньому є гостра необхідність, тим більше що арена є не такою вже й великою? Це питання аж ніяк не є пустим, оскільки на роздуми з приводу підземного паркінгу наштовхують довколишні житлові комплекси, які впритул обсіли стадіон.
Ось чому хотілося б, аби й широка громадськість висловилася з цього приводу. Ще міркування: планують підземний дворівневий паркінг, водночас музей буде «невеликим».
Звісно, на музеї великих грошей не заробиш.
Леонід ФРОСЕВИЧ
Фото «Українського репортера»