Прем’єр Нідерландів Рютте не бачить вбивств українських дітей? Певно, його душу гріють “теплі” зустрічі з Путіним. Факти свідчать
Cьогодні, коли рашистські вбивці знищують українські міста і тисячі цивільних, особливо прикро за позицію прем’єр-міністра Нідерландів Марка Рютте.
Як пишуть ЗМІ, він не бачить можливості швидкого приєднання України до ЄС, заявляючи, що такої прискореної процедури вступу не існує. Про це Рютте заявив, прибувши на саміт лідерів ЄС у Версалі в четвер, 10 березня 2022 року.
З зв’язку з цим “Український репортер” знову публікує статтю Григорія Омельченка “МН17: роль сильних світу цього та європейських іуд у справі збиття Боїнга”, яка вийшла на нашому сайті 16 березня 2020 року.
…Шостий рік сильні світу цього ведуть шахову геополітичну гру – бути чи не бути Путіну і його оточенню у міжнародній в’язниці за знищення малайзійського літака і вбивство 298 людей. Через ці торги міжнародні злочинці до цього часу не покарані.
Нідерландський фонд Stichting Vliegramp МН17 (Авіакатастрофа МН17), який представляє велику групу родичів жертв загиблих, вимагав не допустити повернення делегації Росії в ПАРЄ і просив Раду Європи провести на сесії ПАРЄ (24-26 червня 2019 р.) термінові дебати по зареєстрованому запиту під назвою «Зобов’язання притягнути до відповідальності тих, хто збив МН17».
«Росія не може просто взяти і отримати право голосування у Раді Європи. Це можливо тільки за умови і наявності сильних гарантій того, що Росія буде співпрацювати у розслідуванні катастрофи МН17»,- йдеться у листі на адресу ПАРЄ. У Фонді наголосили, що Росія останні п’ять років не співпрацює зі слідством щодо катастрофи МН17, а також ігнорує резолюцію Ради безпеки ООН, яка вимагає повної співпраці, відкритості та притягнення до відповідальності осіб, винних у знищенні літака.
«Крім того, Росія поширювала дезінформацію щодо авіакатастрофи і не продемонструвала відповідальності і співчуття»,- наголошують родичі загиблих МН17.
Проте питання про термінові дебати було двічі відхилене. Спершу проти нього проголосувало Бюро ПАРЄ – керівний орган асамблеї. На вимогу групи депутатів питання винесли на розгляд сесії ПАРЄ, але воно також було провалене. Щодо дебатів про рейс МН17, у знищенні якого звинувачують Росію, голоси серед тих, хто взяв участь у голосуванні, розподілися так: 52 «за» і 86 «проти».
Більш того, опівночі 26 червня сесія ПАРЄ ухвалила рішення про підтвердження повноважень делегації РФ без обмежень, без виконання Росією будь-яких міжнародних зобов’язань, незважаючи на порушення принципів Ради Європи. За повернення держави-агресора, держави-терориста, держави-вбивці понад 13 тисяч українців, десятків тисяч сирійців, 298 людей з 18 країн світу, які були на борту рейсу МН17, проголосували (продалися як Іуда Іскаріотський за 30 срібняків – у юдеїв це була символічна ціна раба) 118 новітніх європейських іуд іскаріотських.
У повному складі цю ганебну аморальну цинічну резолюцію, підтримали іуди делегацій з Франції, Італії, Іспанії, Португалії, Норвегії, Австрії, Словаччини, Туреччини, Ісландії, Кіпру й Азербайджану.
За повернення Росії в ПАРЄ проголосувала також частина іуд з Німеччини, Швейцарії, Молдови, Чехії, Вірменії.
Не дивуйтеся, але 5 із 7 представників від парламенту Нідерландів проголосували також за повернення делегації Росії без будь-яких обмежень до ПАРЄ (проти проголосували депутати Петра Стієнен і Пітер Омцігт). І це попри те, що серед загиблих пасажирів літака було найбільше їхніх співвітчизників (193).
Цим голосуванням депутати-іуди під специфічним впливом Росії зрадили навіть пам’ять загиблих і рідних жертв трагедії, які у своєму листі до Парламентської Асамблеї вимагали не допустити повернення Росії з правом голосу в ПАРЄ.
Загалом же, в політичних колах Нідерландів голосування нідерландської парламентської делегації в ПАРЄ з цього питання майже не обговорювалося і жодних акцій чи протестів громадянського суспільства не було. Лише декілька газет вийшли з обурливими заголовками з приводу зазначеного голосування на кшталт: «Повернення Росії до Ради Європи неможливо пояснити», «Повернення права голосу Росії суперечить інтересам Нідерландів».
Зауважу, що питання про повноправне повернення Росії – держави агресора в ПАРЄ було вирішене Путіним, Меркель і Макроном без участі України приблизно за місяць до початку сесії Парламентської асамблеї, як в 1938 році лідери Німеччини, Франції, Великобританії та Італії вирішили долю Чехії також без її участі.
Світові лідери продовжують загравати з кривавим Путіним, мати з ним справи, заробляючи мільярдні статки на людській крові, забуваючи до чого призводять подібні ігрища і загравання.
Нагадаю: у минулому сторіччі поступки психопату Гітлеру призвели до Другої світової війни, в якій брали участь 61 країна світу (воєнні дії велися на території 40 країн), що призвело до понад 71 мільйона людських жертв, із них – майже 47 мільйонів мирних жителів.
У лютому 2017 року, виступаючи в Сенаті США, сенатор Джон Маккейн заявив: «Усі знають, що Путін є вбивцею. Він м’ясник і головоріз». Під час промови Маккейн перерахував загиблих політичних опонентів Путіна, а також російських журналістів і військових, у вбивстві яких обгрунтовано звинувачують президента Росії.
Колишній віце-прем’єр-міністр РФ Михайло Полторанін прямо звинуватив Путіна в організації вбивства 3 липня 1998 року голови Всеросійського руху на підтримку армії, депутата Державної Думи генерала Льва Рохліна, який готував усунення Єльцина з поста президента Росії. Після вбивства Путін у «пожежному порядку» Єльциним був призначений директором ФСБ РФ.
Після захоплення Криму Полторанін заявив: «Росія йде до фашизму».
Додам, що за 20 років перебування Путіна при владі у Росії здійснено вбивства понад 250 журналістів і правозахисників, більшість з яких кваліфіковані як «замовні політичні вбивства». Серед них, які жорстко критикували політичну і злочинну діяльність Путіна, Наприклад, Галина Старовойтова, Павло Хлєбніков, Анна Політковська, Наталія Естемірова, Артем Боровик та інші.
На моє глибоке переконання, Путін сьогодні — карлик не лише з чорною душею, а вже по коліна і лікті в крові. Він – більш небезпечніший ніж ліквідований терорист Усамабен Ладен. Історія знає карликів-диктаторів, які розв’язували кровопролитні війни, чинили масовий терор і геноцид народів, у тому числі й своїх, від чого загинули мільйони людей: Наполеон, Ленін, Троцький, Сталін, Гітлер, Маодзедун, Пол Пот, а тепер Путін — «Гітлер-Сталін ХХІ століття».
Нагадаю іудам іскаріотським народну мудрість: життя нічого не дає дарма, і всьому, що дається долею, таємно визначена своя ціна. За все в житті платити треба: що ти посієш — те й пожнеш. Господь завжди все бачить з неба, Його очей ти не минеш…
У травні 2019 року 93-річний прем’єр-міністр Малайзії Махатхир Мохамад заявив: «Вони звинувачують Росію. Але де докази? Ми знаємо, що ракета, яка збила літак, була російської моделі. Але її могли виробити й в Україні. Потрібні тверді докази, щоб показати, що постріл здійснили росіяни. Це могли бути бойовики в Україні чи український уряд. Тому що у них є такі ж ракети. Не думаю, що Росія з таким високим рівнем дисципліни відповідальна за запуск ракети».
Він також розкритикував висновки Міжнародної слідчої групи (МСГ) щодо причетності Росії у знищенні пасажирського літака, які були оголошені на брифінгу в Гаазі 19 червня 2019 року.
«Ми дуже незадоволені як ходом розслідування, так і зібраними доказами, тому що з самого початку це було політичне питання про те, як звинуватити Росію у злочині. Вони відразу сказали, що це Росія. А тепер кажуть, що у них є докази. Нам дуже важко прийняти це»,- заявив малайзійський прем’єр-міністр.
Через похилий свій вік Мохамад, мабуть, забув, що до складу МСГ входить представник Малайзії, підпис якого стоїть під оприлюдненими висновками.
Заява Мохамада повністю співпадає (як під копірку) з позицією Путіна щодо знищення літака МН17, який 20 червня 2019 року зауважив: «Те, що ми бачили, і те, що представлено в якості доказів провини Росії, нас абсолютно не влаштовує, там немає ніяких доказів. Всі висновки в доповідях ні про що не говорять».
Родичі загиблих рейсу МН17 з Малайзії були шоковані такою заявою свого прем’єра, який «ігнорує факти й інтереси родичів 43-ох жертв своєї країни» та висловлює сумніви щодо причетності Росії до трагедії МН17. Такі заяви «викликають жах і горе»,- зазначено в опублікованому ними листі.
Уряд Нідерландів зажадав роз’яснень від прем’єр-міністра Малайзії з приводу його заяв. Адже на відміну від нього, його попередник Наджіб Разак повністю визнавав результати розслідування МСГ, оголошені у вересні 2016 року і травні 2018 року, займав активну позицію щодо встановлення винних у збитті літака МН17 та створення міжнародного трибуналу для їх покарання.
Позиція прем’єра Малайзії зрозуміла. Тут і наміри купити у Росії по дуже вигідній ціні нові винищувачі та учбові бойові літаки Як-130, які з 2014 року виготовляють як кустарний ширвжиток.
ВПС Малайзії напряму зав’язані на ВПК РФ та її Су-30 и МіГ-29, на озброєнні Малайзії знаходиться 28 російських винищувачів (18 – Су-30 і 10 – Міг-29), із яких лише 4 в бойовій готовності.
У листопаді 2018 року на саміті Росія – Асоціація держав Південно-Східної Азії, який проходив в Сингапурі, відбулася чергова зустріч Путіна з Мохамадом (див. фото), якому Путін нагадав: «Ще в 2003 році я вручав вам орден Дружби, перебуваючи у вашій країні».
Під час переговорів Мохамад звернувся до Путіна з проханням відремонтувати й взяти на технічне обслуговування військові літаки, закуплені в Росії. Вони також обговорили питання поставки нових російських винищувачів на вигідних для Малайзії умовах.
Після цих переговорів прем’єр Малайзії Мохамад і почав співати по нотах Путіна, відбілюючи Росію від причетності до знищення малайзійського літака.
А може особистий корисливий інтерес на кістках жертв трагедії і інтересів цілої країни став більш важливішим для Мохамада?
Тоді це пахне не лише великими російськими грошима, які не раз викликали корупційні скандали з топ посадовцями Малайзії, а й державною зрадою. Смертна кара в Малайзії ще не скасована…
24 лютого 2020 року прем’єр-міністр Мохамад подав у відставку.
Таємні зустрічі та «чутливі, делікатні» переговори
У травні 2018 року уряди Австралії і Нідерландів офіційно визнали Росію державою, відповідальною за збиття малайзійського літака. Як заявив міністр закордонних справ Нідерландів Стеф Блок: «Дві наші країни прийняли рішення покласти на Росію відповідальність по міжнародному праву за її роль у збитті літака рейсу МН17».
«Притягнення держави до відповідальності – це складний юридичний процес і є декілька способів зробити це. Нідерланди і Австралія сьогодні рекомендують Росії вступити в переговорний процес, щоб знайти рішення, яке відновить справедливість після жахливих страждань і збитків через знищенн літака рейсу МН17. Ми також просимо Росію запропонувати компенсацію жертвам катастрофи»,- пояснив Блок.
На початку березня 2019 року відбувся перший тур таємних переговорів між дипломатами Нідерландів, Австралії і Росії з питання «державної відповідальності РФ за збиття МН17», що підтвердив міністр іноземних справ Австралії Меріс Пейн. Але ми не можемо розкривати зміст переговорного процесу, оскільки конфіденційність тут життєво важлива,- наголосили обидва міністри.
28 червня 2019 року прем’єр-міністр Нідерландів Марк Рютте на полях червневого саміту «Групи двадцятки» (G20) в японському місті Осака провів таємні переговори з Путіним з питання знищення літака рейсу МН17 і загибелі 193 нідерландців, які були на його борту.
Коли ж про це стало відомо, Рютте відмовився повідомити деталі переговорів: «Я нічого не можу сказати з цього приводу. Обговорення повинно бути конфіденційним, у тому числі із-за надзвичайно високої делікатності теми. Дуже важливо використати будь-яку можливість говорити з російським керівництвом про МН17».
Він також не сказав, як реагував Путін на «делікатність теми». «Можу лише сказати, що я говорив в цій розмові. Я ніколи не можу сказати, що відповів мій співрозмовник через конфіденційність, а також тому, що було б неправильно, якби я говорив від його імені»,- наголосив Рютте.
За моєю інформацією «конфіденційність, чутливість, делікатність» розмови Рютте і Путіна та дипломатичних переговорів між трьома країнами (як і питання щодо сум компенсації жертвам) полягала в тому, що Путін боїться офіційного (на урядовому рівні) або судового визнання кремлівського режиму спонсором тероризму і добивається різними способами, щоб цього не сталося.
Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков підтвердив цю зустріч: вона була короткою, в кулуарах. За словами Пєскова, президент Путін заявив прем’єр-міністру Нідерландів Марку Рютте, що Росія не визнає результати розслідування катастрофи літака рейсу МН17.
Нагадую: 15 грудня 1997 року ГА ООН прийняла Міжнародну конвенцію про боротьбу з фінансуванням тероризму (Документ А/54/615).
Відповідно до офіційної позиції Державного департаменту США, державами – спонсори тероризму – це держави, які надають підтримку актам міжнародного тероризму.
Складання списку таких держав почалося 29 грудня 1979 року. До нього були включені Лівія, Ірак, південний Ємен і Сирія.
Станом на 20 листопада 2017 року у списку – КНДР, Іран, Судан і Сирія.
19 квітня 2018 року сенатор-республіканець Корі Гарднер направив вимоги до Державного департаменту США – внести до цього списку Росії у зв’язку з отруєнням Сергія Скрипаля.
12 червня 2018 року Україна звернулася до Міжнародного суду ООН із позовом про визнання РФ спонсором тероризму. Включення до списку спричиняє дуже жорсткі економічні і політичні санкції з боку США і її союзників.
Сценарій Кремля
Міжнародні експерти однозначно зазначають, що «Кремль намагається зупинити час, затягуючи розслідування та сподівається, що коли-небудь інші країни втратять зацікавленість до цього питання. Або ж розвиток геополітичної ситуації в інших регіонах світу відволіче їх увагу. І поки що ця стратегія Росії працює. Москва і Путін хочуть заплутати міжнародне співтовариство і росіян, продукуючи велику кількість версій (навіть абсурдних) щодо збиття малайзійського «Боїнга 777».
Наприклад, російський професор, політичний аналітик Валерій Соловей вважає, що строки розслідування затягуються навмисно: «Захід з самого початку був зацікавлений к тому, щоб не доводити справу до кінця. Зараз ми бачимо, що відповідальність за збитий літак МН17 розмивається. Насправді ж, упродовж декількох днів після цієї трагічної катастрофи все було відомо: були дані об’єктивного контролю, які знаходяться в руках американців. Їм не дали ходу тому, що від них почали б вимагати рішучих кроків. А в цьому ніхто не зацікавлений, окрім рідних загиблих і України».
Мені відомо, як Путін через свої агентурні позиції, дипломатичні канали та ЗМІ в Західній Європі чинить тиск на політичне керівництво Нідерландів, щоб якомога довше затягувати розслідування справи і розгляд її в суді з метою ввести в оману світ, нібито Росія не причетна до збиття літака.
Адвокат родичів загиблих рейсу МН17 Джеррі Скіннер заявив, що вочевидь уряд Нідерландів не зацікавлений у тому, щоб максимально притягнути до відповідальності Росію за збиття літака. Схоже, що уряд не бажає, щоб хтось об’єднувався для максимального тиску на РФ, аби вона співпрацювала, видала обвинувачених, визнала провину. Тому цивільні позови і дипломатичні процедури йдуть окремо. Це саме особливість нідерландського підходу,- зазначив Джеррі.
27 січня Окружний суд Гааги повідомив, що як мінімум один з обвинувачених у справі МН17 виявив бажання взяти участь у судовому процесі. Ним виявився підполковник запасу повітряно-десантних військ ЗС РФ Олег Пулатов (позивний «Гюрза» і «Халіф»). Але на суд 9 березня він, як і очікувалося, не з’явився.
За два дні до початку судового процесу (9 березня) журналістам підкинули інформацію, що за «оцінками юристів», процес щодо звинувачення чотирьох осіб (Гіркіна, Дубінського, Пулатова, Харченка), причетних до знищення літака рейсу МН17, триватиме 4-5 років.
«Юристи очікують, що це займе 4-5 років від понеділка 9 березня і до того, коли ми матимемо рішення у цьому суді»,- заявив Піт Плюг, голова фонду МН17 «Disaster Founation», що об’єднує родичів загиблих. Він очікує, що слідчі доведуть вину звинувачених, але ті можуть оскаржити вирок: «Далі вони можуть піти в апеляцію, Верховний суд. А потім ще і в Європейський суд з прав людини».
Антон Котте, який також входить до МН17 «Disaster Founation», очікує що після цього суду буде ще один, який доведе причетність до катастрофи представників російського керівництва. «Але щоби дістатися найвищого рівня, треба пройти цей процес»,- пояснив він. Можна розраховувати, що всі судові процеси займуть 10-15 років»,- спрогнозував Піт Плюг.
На думку нідерландських адвокатів з юридичної фірми «SVS»Баудевейна ван Ейка і Сабіни тен Дуссхате, які представляють інтереси обвинуваченого Олега Пулатова, слухання справи МН17 в суді «не на один рік».
Як вважає, адвокат Джеррі Скіннер про вирок у цій справі можна буде почути «за рік, можливо, трохи більше», а не за «4-5 або 10-15 років», як зазначають якісь міфічні «юристи».
Відомий дипломат і юрист-міжнародник Вадим Трюхан зазначив, що з урахуванням того, що більшість фігурантів справи про знищення літака МН17 самоусунулися і не будуть брати участь в судовому процесі (виключення – заочна участь Пулатова), суд може виявитися недовготривалим. “Не роки, а місяці. Цьогоріч, що вирогідно, ми уже отримаємо перші обвинувальні вироки цим обвинуваченим”,- допускає Трюхан.
Разом з нідерландськими адвокатами інтереси Пулатова представляє адвокат Олена Кутьїна із Московської колегії адвокатів «Ковлер і партнери», на сайті яких значиться, що їх адвокати представляють інтереси працівників центрального апарату МВС і прокуратури РФ в різних інстанціях. Очолює колегію Олег Ковлер, син заслуженого юриста Росії Анатолія Ковлера – колишнього судді ЄСПЛ.
Зазначу, що за сумісництвом Кутьїна є справжньою телевізійною зіркою. В чорній мантії, в ролі судді на російських телеканалах в програмі «Справи сімейні» вона допомагає росіянам вирішувати питання майнових спорів, розірвання шлюбу і т. д.
У день відкриття судового засідання (9 березня) в інтерв’ю агентству ТАСС Кутьїна обнародувала прізвище свого підзахисного – Олега Пулатова. Зауважу, що спілкування адвокатів з журналістами в Нідерландах – рідкісне явище в місцевій юридичній практиці, і уже сам по собі цей факт привертає увагу.
За моєю інформацією, Кутьїна, прикриваючись статусом адвоката, виконує такі завдання ФСБ РФ: 1) отримати доступ до матеріалів кримінальної справи, щоб потім маніпулювати ними і вигідно для Росії використовувати у ЗМІ; 2) зібрати конфіденційну інформацію для розшифрування та ідентифікації засекречених свідків і встановити місця їх проживання. Далі будуть працювати так звані групи спецслужб РФ з «евакуації» (викрадення) або «зачищення» (ліквідації) цих свідків.
Прокурор Тейс Бергер, виступаючи 10 березня в суді на слуханнях у справі МН17 вказав на занепокоєння «слідами ФСБ і ГРУ РФ у справах про вбивства і замахи на території Великобританії, Німеччини, Болгарії, Туреччини».
Нідерландські ж адвокати, швидше за все, російськими спецслужбами будуть використовуватися «в темну». Як саме, покаже судовий процес.Наприклад, одним із способів затягування розгляду справи може бути поява нових груп нідерландських адвокатів, які будуть представляти інтереси інших трьох обвинувачених, які виявлять бажання (без прибуття до суду, як Пулатов) брати участь у судовому процесі разом з представниками російських юридичних компаній. Вони періодично, через три-чотири місяці, будуть з’являться в процесі і суд змушений буде переривати засідання, щоб адвокати могли ознайомитися з матеріалами кримінальної справи. Щось на зразок затягування судового процесу під час розгляду справи щодо засудженого до 13 років позбавлення волі зрадника Януковича. Гроші не пахнуть…
Наголошую: устами нідерландців уже озвучено один із сценаріїв Кремля – організатора терористичної атаки на рейс МН17, яка призвела до загибелі 298 людей – максимальне затягування судового процесу!
Що за «юристи», які їх прізвища, які юридичні компанії вони представляють, не сказано ані слова. Головне у підкинутій журналістам інформації – «за оцінками юристів» і що її озвучили представники фонду МН17 «Disaster Founation», який об’єднує родичів загиблих.
Озвучена інформація того ж дня була рознесена по всьому світу і неодноразово повторювалась в телевізійних і радіоновинах. Тепер, якщо суд, під впливом сильних світу цього, почне навмисно затягувати процес (наприклад, через торги уряду Нідерландів з Росією щодо суми компенсації родичам загиблих), то можна буде нагадати «оцінку юристів і їх прогноз, що судовий процес триватиме 4-5 років або 10-15 років». Браво!
Представники нідерландської прокуратури та суду мені говорили, що нідерландська судова система вважається відносно швидкою, але цей процес спрогнозувати дійсно важко через певну його складність, а головне – можливі несподіванки і «сюрпризи» росіян.
Про загрози затягування судового процесу або його зриву, а також залякування свідків і можливі спроби їх ліквідації я застеріг правоохоронні органи Нідерландів ще 1 березня на сайті «Українського репортера» в статті під назвою «Спецоперації Путіна «під чужим прапором» або загрози зриву судового процесу у справі МН17».
Публікація була направлена до Посольства Королівства Нідерландів в Києві.
Наступного дня після судового засідання (10 березня) нідерландський прокурор Тійс Бергер підтвердив мої застереження. Зокрема, він зазначив, що десяткам свідків загрожує серйозна небезпека з боку російських спецслужб. Імена цих людей зберігаються в таємниці. Більшість свідків заявили, що бояться помсти або навіть вбивств.
«Одного з людей. який надіслав відео, двічі відвідували озброєні люди. Після чого він втік»,- сказав прокурор Бергер.
За даними нідерландської прокуратури, погрози надходять від незаконних збройних формувань на Сході України та від секретної служби Росії. «Це кидає темну тінь на цей процес. Є багато доказів того, що російські силовики намагаються перешкодити цьому процесу»,- заявив Тійс Бергер.
Кібератаки спецслужб Росії
Група хакерів Pawn Storm намагалася отримати незаконний доступ до матеріалів розслідування авіакатастрофи «Боїнга», який було збито росіянами на окупованій частині території Донецької області. Хакерські атаки здійснювалися у вересні і на початку жовтня 2015 року.
За хакерською атакою на комп’ютери Ради безпеки Нідерландів, яка відбулася напередодні звіту (жовтень 2015 року) щодо обставин катастрофи літака MH17, стояли спецслужби Росії. Про це йдеться у звіті Федеральної служби захисту конституції Німеччини під назвою «Керовані спецслужбами електронні атаки Росії»..
Pawn Storm (в перекладі – пішаковий штурм, також відома як Fancy Bear, APT 28, Sofacy Group та Sednit) — угруповання, яке спеціалізується на кібершпигунствах, розвідки Західної Європи і США пов’язують його з російськими спецслужбами.
Pawn Storm веде активну діяльність щонайменше з 2004-го або 2007 року. Відоме атаками на інформаційні системи урядових, військових, безпекових організацій. Угруповання Sofacy відносять до типу розвиненої сталої загрози.
Інженери фірми Trend Micro зазначають, що ними були зафіксовані фішингові та націлені фішингові атаки цього угруповання. Pawn Storm також створювало фальшиві сервери, підроблені під корпоративні сервери жертв з метою викрадення їхніх облікових даних (логін-пароль).
На початку 2016 року німецька контррозвідка поширила попередження про зростання активності даного угруповання та звернула увагу на те, що воно діє під керівництвом російських державних органів.
На думку керівника компанії Crowd Strike Дмитра Альперовича, перелік жертв кібератак цього угрупування істотно збігається зі стратегічними інтересами російського уряду, що може свідчити про взаємодію угрупування з ГРУ ГШ ЗС РФ. Так само Служба зовнішньої розвідки Естонії пов’язує це угрупування з ГРУ ГШ РФ.
У спільній заяві Міністерство національної безпеки США та директор Національної розвідки 7 жовтня 2016 року поклали відповідальність за нещодавні кібератаки, в яких були помічені сліди цього угруповання, на найвищі чиновники політичного керівництва Росії.
Дослідники фірми Fire Eye зазначають, що на відміну від інших, дане угрупування не цікавить викрадення інтелектуальної власності заради грошового зиску. Натомість, воно (Pawn Storm) спеціалізується на кібершпигунстві за військовими та політичними установами, викраденні інформації, що становить інтерес з точки зору оборони та геополітики; тобто, інформації, яка може бути цікава лише державі.
Дослідникам інших фірм також вдалось виявити атаки Pawn Storm проти дипломатичних установ, користувачів популярних служб електронної пошти, військових та оборонних відомств, постачальників для них, конференції, енергетичні компанії та засоби масової інформації.
Серед іншого, були зафіксовані операції проти державних установ Грузії, східноєвропейських країн, європейських оборонних організацій (ОБСЄ, НАТО).
Інженерам фірми ЕSET вдалось встановити понад 1000 жертв угрупування, впливових осіб та високопосадовців з різних країн, проти яких було здійснені фішингові атаки, в тому числі із використанням вразливостей нульового дня. Лише тільки в проміжку між 16 березня та 14 вересня 2015 року були виявлені спроби направлених фішингових атак проти власників 1888 різних поштових скриньок. В той самий часовий проміжок угрупування скористалось не менше шістьма різними вразливостями нульового дня.
Серед широко відомих жертв угрупування є Національний комітет Демократичної партії США, Німецький парламент (Бундестаг), французька компанія TV5 Monde , міжнародна антидопінгова асоціація WADA. Окрім організацій, угрупування Pawn Storm атакувало окремих приватних осіб, впливових людей в політичному середовищі східної Європи, України (в тому числі керівництва МВС), офіційних осіб НАТО, російських дисидентів та хактевістів з групи «Шалтай Болтай», науковців, які відвідували Росію, чеченські організації.
Серед атакованих організацій за період 16 березня — 14 вересня 2015 року були виявлені:
Посольства Алжиру, Бразилії, Колумбії, Джибуті, Індії, Іраку, Північної Кореї, Киргизстану, Ливану, М’янми, Пакистану, Південної Африки, Туркменістану, Об’єднаних Арабських Еміратів, Узбекистану та Замбії.
Міністерства оборони Аргентини, Бангладеш, Південної Кореї, Туреччини та України.
Час компіляції файлів використаного шкідливого програмного забезпечення відповідає часовому поясу Санкт-Петербургу та Москви. Атаки переважно відбуваються з понеділка до п’ятниці протягом робочого дня.
За даними західних розвідок штаб-квартири (офіси) угрупування Pawn Storm це в/ч № 26165 і в/ч № 74455, у яких розташований Головний центр спеціальних операцій ГУ ГШ МО РФ (колишнє ГРУ).
На думку керівника компанії Crowd Strike Дмитра Альперовича, перелік жертв кібератак цього угрупування істотно збігається зі стратегічними інтересами російського уряду, що може свідчити про взаємодію угрупування з ГРУ ГШ ЗС РФ.
Відомі випадки, коли співробітники ГРУ подорожували за межі Російської Федерації з метою хакерських атак на інформаційні мережі жертв з фізично близької відстані. Так, у квітні 2018 року було розкрито чотири співробітники ГУ ГШ ЗС РФ зі складу Pawn Storm в Гаазі, під час проваленої хакерської атаки на бездротові мережі Wi-Fi Організації із заборони хімічної зброї.
Навесні 2018 року в Нідерландах затримали двох російських шпигунів з дипломатичними паспортами. Вони прямували до Швейцарії з метою викрасти дані з хімічної лабораторії у швейцарському м. Шпіц, яка допомагає розслідувати хімічні атаки в Сирії і отруєння Сергія і Юлії Скрипалів у британському Солсбері. Затримані російські агенти мали при собі спеціальне обладнання для проникнення в комп’ютерні мережі. Раніше ця лабораторія ставала об’єктом атаки російських хакерів.
Міністр оборони Нідерландів Анк Бейлевелд 4 жовтня 2018 року на прес-конференції заявила, що її країна зараз веде кібервійну з Росією. Вона звинуватила розвідку РФ у спробі викрасти документи розслідування катастрофи літака МН17 та підготовці кібератаки на сервери Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) в Гаазі.
«Ми усвідомлювали зацікавленість російських спецслужб та вжили відповідних заходів»,- зазначила вона під час прес-конференції і додала, що влада Нідерландів залишається дуже уважною у цьому питанні.
На прес-конференції були названі прізвища чотирьох офіцерів розвідки ЗС РФ (колишнє ГРУ): Олексія Моронеця, Євгена Серебрякова, Олега Сотнікова та Олексія Мініна і продемонстровані їх фото і дипломатичні паспорти (див. фото).
Затримання шпигунів стало результатом спільної операції спецслужб Нідерландів, Швейцарії та Великої Британії. Федеральна служба розвідки Швейцарії підтвердила свою участь в операції.
Після встановлення всіх обставин шпигунської діяльності і враховуючи, що російські агенти мали дипломатичні паспорти, вони не були арештовані, а вислані в РФ.
Британія, Німеччина, Канада та США звинуватили військову розвідку Росії в кібератаках по всьому світу. Американська контррозвідка окрім вище названих Нідерландами прізвищ, додала ще трьох військових розвідників РФ з дипломатичними паспортами: Іван Єрмаков, Артем Малишев та Дмитро Бадін, які також були депортовані в Росію.
Четверо росіян, яких звинуватили у підготовці кібератак на Організацію із заборони хімічної зброї в Гаазі — із дипломатичними паспортами на імена Олексій Моронець, Євген Серебряков, Олег Сотніков та Олексій Мінін — в аеропорту «Схіпгол», Амстердам, Нідерланди.
Заступник генерального прокурора Департаменту національної безпеки Міністерства юстиції США Джон Демерс оголошує підозру щодо семи співробітників розвідки ГРУ Росії, Вашингтон, США, 4 жовтня 2018 року.
Вчергове застерігаю нідерландців,що це – лише квітотчки, ягідки будуть попереду.
Григорій ОМЕЛЬЧЕНКО, Герой України, генерал-лейтенант СБУ, почесний голова Спілки офіцерів України