Перспективи Трампа прояснюються – тюрма. Погляд з Америки
Якось писав про це i радий повідомити, що крига пішла, казав незабутній Остап Бендер, а процес, як висловлювався останній президент СРСР, – також…
Цілком можливо, що манхеттенський прокурор Сайрус Венс обійдеться без співпраці Вайссельберга! Він сказав, заарештовуючи керівника Trump Organization, головної компанії Трампа 1 липня: “Я притягнув до відповідальності Трампа. Документи зараз важливіше, ніж Вайссельберг “.
Аллен Вайссельберг є головним свідком у судовому переслідуванні Trump Organization за звинуваченням в податковому і банківському шахрайстві. Ще б пак, він – головний фінансовий директор компанії, головний керівник. Крім, зрозуміло, самого Трампа. А полювання йде саме на Дональда.
Втім, не так: прокуратура аж ніяк не переслідує компанію Трампа і його самого спеціально, як це робиться в Росії з компаніями невгодних осіб. Вона дотримується закону, як і повинно бути стосовно будь кого. На жаль, під час правління Трампа цьому багато що заважало, та й зараз, оскільки головний шахрай нині є оплотом і єдиною надією республіканців, чимало спостерігачів дійшли висновку, що без співпраці Вайссельберга прокуратура не зможе порушити справу проти колишнього президента.
Схоже, однак, що Вайссельберг не так вже й важливий для звинувачення, свідків і без нього вистачає, взяти хоча б Майкла Коена, особистого повіреного в справах Трампа. Той попереджав ще на початку 2019 року, даючи свідчення в Конгресі, що Трамп спробує зробити переворот: «Я боюся, якщо (Трамп. -Авт.) програє вибори в 2020 році, мирної передачі влади не відбудеться». Так воно і сталося, Трамп намагався організувати державний переворот, але за це його судитимуть дещо пізніше. Комісія з розслідування вже працює…
А поки що – податки, як і у випадку з Аль Капоне. Є свідки і крім Вайссельберга, але річ навіть не в них. Надто вже красномовною є інформація величезного масиву електронних листів, таблиць та інших корпоративних файлів компанії Трампа і її контрагентів.
Адже в кінцевому підсумку в американських судах більшість справ виграно або програно не на підставі показань свідків, а на базі документів, особливо в процесах з “білими комірцями”, які зазвичай пов’язані з безліччю ділових документів. Які і є головними аргументами.
Так, коли жителі штату Нью-Йорк (Трампа там заслужено не люблять, чому він і перебрався до Флориди) подали до суд на Trump Organization, то у справі Університету Трампа, що була порушена в 2013 році, хоча й використовувались свідоцтва керівників липового закладу і одчайдушні історії десятків обдурених жертв, але по суті ґрунтувалося все на документах.
Було докладено стенограми «семінарів», а також підручник, який використовується «інструкторами» зі швидкої успішності, звіти про фінансові та кадрові ресурси і велика кількість внутрішніх документів.
Від того ж Коена відомо, що команда Трампа часто-густо вела записи зустрічей; могли бути аудіофайли (на кшталт того, що сам Коен записав про гроші за мовчання повії Стормі Деніелс), розшифровки стенограм та ін. Ділові телеконференції часто записуються і архівуються. Якщо будь-які учасники зборів вели записи в той час, і це може бути підтверджено, наприклад, за допомогою метаданих, що показують час створення файлу, то ці замітки потенційно можуть бути припустимі в якості доказу.
Електронні таблиці та інша бухгалтерська звітність тут особливо важливі: якщо прокурори можуть показати, що один набір дійсних чисел існував, а другий набір, фіктивний, був потім створений і затверджений, то це може служити підтвердженням навмисного шахрайства.
Судячи з усього, доказів достатньо і були вагомі причини, за якими окружна прокуратура Манхеттена дійшла до Верховного суду, щоб отримати всі ці документи. А після цього з’явилися причини, за якими генеральна прокуратура Нью-Йорка підняла розслідування до рівня кримінального, приєдналася до зусиль окружного прокурора.
Трампом займається і прокурор штату Нью-Йорк Летішия Джеймс (яку він неодноразово ображав). Вона розглядає численні випадки, коли організація Трампа завищувала вартість своєї нерухомості, щоб отримати банківську позику, паралельно занижуючи її, щоб не платити податки. У підсумку вони спільно очолили спеціальне велике журі. Здається, товар у них є…
Залишається з’ясувати питання інституційної ієрархії компанії, чи то пак ступінь участі самого Трампа. Як приймаються рішення вищим керівництвом? Хто підписує ключові рішення? У Trump Organization ієрархія чітка: безумовне підпорядкування Дональду Трампу. Все робилося, щоб він був задоволений.
Як прокуратура з’ясувала зі справи Університету Трампа, він виключно жорстко контролює всі процеси прийняття рішень і перш за все те, що відбивається на його публічному іміджі, наприклад, маркетингові матеріали, фотографії та відео з його участю, приписувані йому слова і т.д. І, як зауважив Коен, особливо жорстко він контролює публічні фінансові звіти, щоб вони показали його багатство і успіх.
Настільки централізований стиль Трампа привів до того, що його схвалення або несхвалення було вирішальним для керівництва компанії. Наприклад, в документах Університету Трампа кожен раз, коли хтось в організації спілкувався з Трампом з приводу чого-небудь і отримував його схвалення, вони розмахували цим фактом як цінним трофеєм, заявляючи в своїх електронних листах, що «Містер Трамп» сказав те й те або «DJT» це схвалив.
Цей звичай в Trump Organization може допомогти прокурорам показати причетність Трампа, навіть якщо він особисто не використовував електронну пошту. Якщо всі інші в компанії записували кожен його рух, то відсутність його листів не має значення.
Хто опише в деталях, як працювала компанія Трампа? Не обов’язково Вайссельберг. Це може бути хто завгодно з керівництва, з групи, до якої входить МакКонен, старший віце-президент Trump Organization, який, мабуть, вже співпрацює з прокурорами. Це може бути і Коен, він давно служить Вергілієм, який веде присяжних через підземний світ Трамп Тауер, створюючи картину повсякденної роботи на боса.
Це не означає, що Вайссельберг не важливий, він може пришвидшити процес. Коли у вересні 2020 року експертів опитали про перспективи засудження Трампа, вони дійшли висновку, що термін він може отримати величезний, але не раніше кінця 2022-го, а то і на початку 2023 року. Що нестерпно довго, враховуючи прийдешні через рік перевибори в Сенат. Зараз, на щастя, ситуація швидко змінюється і не слід забувати, що цим проблеми Трампа не вичерпані. Проти нього порушено як мінімум 6 судових позовів в прокуратурах штатів.
Сподіваюся, що вже до виборів у Конгрес Трамп буде відбувати чималий термін ув’язнення, а стіни в’язниці – це ті самі, які можуть зробити країну safe again.
Юрій КІРПІЧОВ, США
На цю тему:
Спроба перевороту і перспективи Трампа. Погляд із США