Державне оборонне замовлення і надалі буде закритим для суспільства
Військове відомство проінформувало суспільство щодо принципів формування державного оборонного замовлення. На жаль, в цьому повідомленні не пролунало про бодай часткову відкритість тендерів і торгів, як обіцяла раніше нова команда.
Міністерство оборони України стверджує: “Під час підготовки проєкту державного оборонного замовлення на 2020 рік вперше було застосовано підхід, який передбачає максимальний відхід від найменування конкретних виробників на користь специфікацій необхідного для Збройних Сил України обладнання чи озброєння.
Рішення щодо запровадження такого підходу було прийнято новою командою оборонного відомства ще у 2019 році, в умовах, коли проєкт ДОЗ на наступний рік фактично було вже сформовано. Ураховуючи необхідність запобігання ризикам в умовах формування держоборонзамовлення за старою системою, було створено незалежну експертну комісію для аудиту усіх пропозицій, внесених до проєкту ДОЗ.
Таким чином, вироблений у внутрішній системі проєкт ДОЗ-2020 пройшов додаткову верифікацію незалежних експертів. Тільки після такого «запобіжника» документ було підписано міністром оборони та подано на розгляд Кабінету Міністрів України.
В подальшому система формування державного оборонного замовлення буде і надалі змінюватися, адже ураховуючи критично обмежений ресурс часу, докорінного її перегляду не відбулося. Водночас, вже за той короткий період, коли були введені та почали працювати додаткові «фільтри» на етапі завершення формування ДОЗ-2020, вдалося досягти значних результатів.
Запобігання корупційним проявам є пріоритетом у політиці нинішнього керівництва Міноборони. Готовність боротися з конкретними фактами корупційної складової, не замовчувати їх та співпрацювати з відповідними державними органами у цій сфері неодноразово підтверджувалася діями.
Під час формування держоборонзамовлення об’єктивно завжди будуть існувати позиції, прив’язані чи до конкретних розробок, чи до конкретних постачальників. Проте практика прийняття у внутрішній системі одноосібних рішень про закупівлю тих чи інших зразків ОВТ залишиться у минулому.
Підтверджуючи курс на максимальну відкритість ДОЗ, в умовах, коли не є можливим оголосити всіх причин закупівлі того чи іншого зразка ОВТ, беззаперечний пріоритет надаватиметься забезпеченню прозорості процесу закупівлі та інформуванню суспільства і експертного середовища про механізм прийняття саме такого рішення про закупівлю”.
Від редакції “Українського репортера” додамо: це добре, що підтверджено “готовність боротися з конкретними фактами корупційної складової”. Але поясність, чому частково не зробили оборонне замовлення прозорим, щоб платники податків знали, за якою ціною, у яких фірм купують ті чи інші матеріали для війська. Натомість обіцяють інформувати лише щодо “механізму прийняття саме такого рішення про закупівлю”.
Хіба це є прозорістю щодо цін та подробиць закупівель? Закон «Про національну безпеку України» зобов’язує зробити оборонне замовлення максимально прозорим.
Між тим “95% державного оборонного замовлення в Україні є закритим від громадськості, і це створює поле для масштабної корупції – таку спільну думку висловили представники Незалежного антикорупційного комітету з питань оборони, Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння, «Ліги оборонних підприємств» та ще кількох організацій, чия діяльність стосується оборонним сектором”. Про це розповідав сайт “Радіо Свобода” у червні 2019 року.
Ми також нагадаємо, що у жовтні 2019-го міністр оборони Андрій Загороднюк заявив, що сьогодні Міноборони працює над тим, щоб зробити більшу його частину відкритою.
«Якась частина державного оборонного замовлення має бути закритою – не все ми можемо публікувати, але всі побачать, як розвивається армія, куди спрямовуються кошти і як формуються ціни», – зазначив міністр під час урочистого зібрання до Дня захисника України.
Андрій Загороднюк також наголосив на максимальному запровадженні принципів конкурентності з метою унеможливлення ситуацій, коли керівництво або групи керівників в одноосібному порядку вирішують подальшу долю державних коштів.
“Це має бути абсолютно відкрита процедура, що дасть можливість приватним компаніям брати участь у державному оборонному замовленні. Ми покладаємо великі сподівання на «Укроборонпром». Водночас, приватні компанії мають складати конкуренцію «Укроборонпрому» для того, щоб концерн змінювався і швидше реагував на наші замовлення», – говорив міністр.
І де ж ваше обіцяне – “всі побачать, як розвивається армія, куди спрямовуються державні кошти і як формуються ціни”, пане міністр оборони?
Нагадаємо також, що після перемоги на президентських виборах команда Володимира Зеленського обіцяла забезпечити прозорість державного оборонного замовлення.
Леонід ФРОСЕВИЧ
На фото: виставка “Зброя і безпека”, Київ, 2019. Перший праворуч – міністр оборони України Андрій Загороднюк.
Фото “Українського репортера”
Читайте також: