Чи досяжна мета вакцинації в США? Погляд з Америки

Експерти починають сумніватися в цьому, повідомляє “Нью-Йорк Таймс” у статті від 3 травня. Нові агресивні варіанти коронавірусу і нерішучість частини населення щодо вакцин можуть зробити її недосяжною.

Мета кампанії – вакцинувати 70-85% населення в максимально стислі терміни, щоб позбавити вірус живильного середовища і домогтися його згасання, після чого можливе повернення до нормального життя. В принципі мета досяжна, що показує приклад Ізраїлю. Там сьогодні всього лише кілька десятків нових випадків щодня, та й ті здебільшого у приїжджих. Але США не Ізраїль за всіма параметрами.

Якщо пам’ятаєте, на початку пандемії був популярний термін «колективний імунітет», на який покладалися надії. Він означав момент, коли достатня кількість населення перехворіє, обзаведеться антитілами і буде захищена від вірусу. Вакцини від коронавірусу були ще тільки на горизонті, тож концепція колективного імунітету стала метою в багатьох країнах, включаючи США, і в деяких принесли в жертву їй частину своїх літніх людей. Але практика Британії, України, Росії та особливо Бразилії показала, що природний «колективний імунітет» не працює, що вже через 2-4 місяці людина може захворіти вдруге і навіть більш важко. Серед моїх знайомих такі випадки траплялися.

В умовах карантинів, локдаунів та інших захисних заходів такий імунітет формується надто довго. Так, в США за моделями СДС (центри контролю і профілактики захворювань) ковідом в реальності перехворіли до 120 мільйонів осіб, тобто приблизно вчетверо більше, ніж зареєстровано. Але це всього лише близько третини населення. Масове ж захворювання для досягнення імунітету допускати не можна з цілком зрозумілих причин: звалиться система охорони здоров’я, а потім і вся інфраструктура країни. Згадайте торішні весняні жахи на півночі Італії і в Нью-Йорку, коли морги були переповнені і не встигали ховати.

Тому треба сказати велике спасибі Байдену і його команді, яка блискуче організувала масову вакцинацію. В інші дні в США робили більше 4,6 мільйона уколів, істаном на 4 травня введено понад 246 мільйонів доз і повністю вакциновано більше 105 мільйонів осіб або 31,8% населення. Але рівень щоденної вакцинації знижується, і виникли побоювання, що поріг колективного імунітету недосяжний у найближчому майбутньому. Вірус змінюється занадто швидко, нові варіанти поширюються надто легко, а вакцинація проводиться занадто повільно.

Колективний імунітет, сформований нею, багато хто вважав можливим досягти до літа, що захопило уяву широких верств населення. Однак нині доктор Ентоні С. Фаучи, головний радник адміністрації Байдена з Covid-19, закликає відмовитися від використання цього терміну, який вводить в оману. «Я говорю: забудьте про це на час. Ви вакцінуєте достатню кількість людей, і кількість інфекцій зменшиться». Тобто вакцинація залишається ключем, але двері, яку вона повинна зачинити для вірусу, вимагає все більших зусиль.

Спочатку цільовий поріг колективного імунітету оцінювався приблизно в 60-70% населення. Більшість експертів, включаючи доктора Фаучи, очікували, що США зможуть досягти цього в ході вакцинації. Але потім порогові значення почали збільшуватися і CDC тепер прогнозують терміни досягнення значень 70% і 85%. Так, для моєї Флориди (вона далеко не в лідерах) це 18 серпня і 27 вересня відповідно.

Це пов’язано з тим, що початкові розрахунки грунтувалися на заразності вихідної версії вірусу. Але в США зараз переважає британський варіант B.1.1.7, що на 60% більше заразний, і багато експертів вважають, що поріг колективного імунітету становить не менше 80%. А якщо з’являться ще більш заразні варіанти? Або виявиться, що імунізовані люди можуть передавати вірус?

Але цими факторами проблеми не обмежуються. Опитування показують, що навіть сьогодні близько 30% населення США не хочуть проходити вакцинацію (влітку таких було 35%), що ставить під сумнів розрахунки організаторів кампанії. Очікується, що антиваксерів стане менше, але, ймовірно, цього буде недостатньо. І цей фактор уже позначається. Так, наприкінці квітня призначення на першу дозу вакцини в окрузі Лос-Анджелес скоротилися приблизно на 50%, і близько 18% жителів пропустили прийом другої дози. Вперше з грудня записи на прийом у багатьох пунктах вакцинації не були заповнені повністю. Ця тенденція стривожила чиновників охорони здоров’я, до того ж вона відображає зниження показників вакцинації і в штаті і країні в цілому.

Але ж це не патріархальна кондова Юта, яка пасе задніх (гірше за неї лише Алабама і Міссісіпі – 23,8% вакцинованих повністю), це Каліфорнія, передовий штат! І це не якесь там позаштатне містечко, а Лос-Анджелес, який давно змагається з Нью-Йорком. І це в той момент, коли вакцинація почала приносити відчутні результати: знижується інфікованість, госпіталізації і смертність від ковід.

За словами офіційних осіб, уповільнення попиту, ймовірно, означає, що вперше округ не досягне своєї мети щодо використання 95% щотижневих поставок вакцин. Падіння попиту спонукало округ дозволити вільне, не тільки по запису відвідування пунктів вакцинації. Більш того, влада має намір доставляти вакцину і робити щеплення там, де скупчення людей: в торговельних центрах, церквах, мечетях, в навчальних закладах.

Зниження бажаючих… Але ж мільйони людей в окрузі залишаються нещепленими. Згідно з аналізом Times, лише 45% жителів вакциновані частково, а десь 30% повністю. За даними CDC, по всьому штату 49,8% каліфорнійців на сьогоднішній день отримали хоча б одну дозу, а 32% повністю вакциновані. Це приблизно середньоамериканский показник.

Експерти вважають, що потрібна активізація роботи з населенням для його освіти і переконання в необхідності вакцинації. Деякі навіть пропонували звернутися до Трампа з проханням вплинути на своїх прихильників! Чому до нього? Та тому, що основний контингент Трампа, крім російськомовних іммігрантів, це малоосвічені білі євангелісти, а серед них прихильників вакцин трохи більше половини. Решта не тільки особисто проти, а й іншим не проти перешкодити.

Ось залежність бажаючих вакцинуватися від релігійних переконань: атеїсти 90%; агностики 80%; католики 77%; чорні протестанти 64%; білі євангелісти 54%. Тому то червоні штати тягнуться в хвості кампанії вакцинації і, боюся, будуть залишатися резервуаром вірусу. Деякі істини вічні. Наприклад, релігія – зло. А невiгластво – темрява.

Трійку плентаючихся в хвості штатів ми вже згадали, трохи випереджають їх Теннессі, Джорджія, Арканзас, Луїзіана, Техас, Індіана, Айдахо – суцільно червоні республіканські штати. Тоді як лідирують Коннектикут (40,3% повністю щеплених), Мен, Вермонт, Нью-Мексико, Массачусетс, Род-Айленд, Південна Дакота, Нью-Джерсі, Гаваї і Вісконсин – всі, крім наляканої Дакоти, яку міцно клюнув смажений півень, штати сині, ліберальні, передові.

Згадавши Трампа (зрозуміло, що він не буде закликати своє стадо до вакцинації, йому плювати на їх стадний імунітет, як і взагалі на людей, і він обіцяє почати в травні нові трампінги, тобто багатотисячні збіговиська невакцинованих людей, які не дотримуються жодних захисних заходів), зауважимо, що і соціальні мережі не кращі, вони сіють дезінформацію.

«Контент, який ваші веб-сайти як і раніше просувають, рекомендують і все ще поширюють, це одна з головних причин, чому люди відмовляються від вакцини», – заявив 25 березня Майк Дойл, Пенсільванія, на слуханнях у Сенаті Марку Цукербергу і керівникам Гугл і Твіттера. Мережі стали відмінною платформою для поширення дезінформації про вакцини. Антиваксери непогано заробляють на цьому, їхня агітація ефективна, особливо серед чорношкірих і молодих жінок (вони бояться стати безплідними). Серед антиваксерів і Кеннеді-молодший, син Роберта…

Утім найбільш вбивчий приклад дав наш флоридський губернатор ДеСантіс, затятий трампіст, який змушував підробляти ковід-статистику і недавно заборонив владі міст штату вводити захисні обмеження. Я спочатку не повірив у цю історію, але та ж “Нью-Йорк Таймс” 4 травня озвучила її.

З подачі губернатора Centner Academy, вельми дорога приватна школа в Майамі (рік навчання коштує $30 000) під загрозою звільнення заборонила вчителям вакцинуватися до закінчення навчального року! А тим, хто вже встиг це зробити, заборонили перебувати поруч з учнями. Один вчитель навіть застеріг учнів від обіймів з вакцинованими батьками. Недарма ДеСантіс отримав прізвисько DeathSantis, тобто СмертьСантіс!

Підбиваючи підсумки, сумно резюмуємо, що не так-то легко буде впоратися з ковід в Америці. Успіх Ізраїлю навряд чи вдасться повторити. Трампізм вдалося відсунути від влади на федеральному рівні, але він продовжує правити бал в багатьох штатах і ще завдасть чимало біди.

 

Юрій КІРПІЧОВ, США

 

 

 

 

 

 

 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *