Сила української ідентичности: краса слова і магія музики

Дню української писемності та мови були присвячені урочистості і концерт «Музика української ідентичности», що з великим успіхом відбувся 24 жовтня 2024 рокув Київському національному університет імені Тараса Шевченка за ініціативи і за участю голови Київської «Просвіти», народного артиста України, віртуозного скрипаля і композитора Кирила Стеценка.

З вітальним словом виступив перший заступник голови правління Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, професор, дійсний член (академік) НАПН України Георгій Філіпчук, який підкреслив, що безпека України потребує нині позачергового утвердження значущості національних цінностей: духовних, моральних, культурно-історичних.

У гармонійному поєднанні скрипки (Кирило Стеценко) і фортеп’яно (Наталя Строчан) неймовірно урочисто та зворушливо прозвучав твір Кирила Стеценка (молодшого) «Інтегральний Славень» для скрипки соло, який увібрав у себе мотиви «Благослови, душе моя» К. Стеценка (старшого), «Ода до Радости» Л. Бетховена, «Ще не вмерла України» М. Вербицького, «Многая літа» Д. Бортнянського та «За Україну» Я. Ярославенка.

З особливою увагою присутні слухали «Думу одвічну» та «Три українські танці» ХVІ- ХVІІ століття для скрипки соло в авторському виконанні К. Стеценка. Потім у надзвичайно гармонійному ансамблі скрипаля Кирила Стеценка та Наталії Строчан (фортепʼяно) прозвучали українські історичні раритети: Соната М. Березовського, «Думка-Шумка» М. Лисенка та два романси і два танці К. Стеценка (старшого).

Гучними оваціями і стоячи зала вітала грандіозний як роман, наснажений розмаїтими і часом екстремальними емоційними станами, глибинним плетивом психологічних та епічних змістів, на диво суголосний випробовуванням нашого часу та щоденному досвідові українського буття твір – «Мілітарну сонату». Драматичні колізії цього твору його автор та виконавець Кирило Стеценко зумів викласти у трьох контрастних частинах: І ч. – Allegretto ironiсo; ІІ ч. –Amare lentamente; ІІІ ч. –Rondo scherzando. Синергія добротворчості. Атмосфера єднання, вдячності та міцності духу панувала під час виконання К. Стеценком «Щедрика» та фантазії «Ой, Діду!» на тему «Дударика» М. Леонтовича.

Серед почесних гостей урочистостей до Дня української писемності та мови були: проректор КНУ імені Тараса Шевченка Тарас Компанець; Василь Чебаник– український художник-графік, автор абеткової графіки «Рутенія», витворець церемоніального примірника книги «Конституція України»; Іван Заєць –український політик, народний депутат Верховної Ради України І-IV та VI скликань, громадський діяч; Михайло Наєнко – відомий український літературознавець, доктор філологічних наук, професор, лауреат Національної премії України імені Т. Г. Шевченка та інші.

Команда громадської ініціативи ІнфоВАРТА та видавництво «АДЕФ-Книга» (Анжеліка Корнієнко, Алла Істоміна) представила експозицію культуротворчого проєкту «Рутенія» – графіка української мови та книжкова виставка розвитку української писемності від Пересопницького Євангелія до сучасних видань, надрукованих авторськими «рутенськими» шрифтами Василя Чебаника.

Громадський діяч Іван Заєць високо поцінував представлену виставку і висловив аргументовану думку про сакралізацію Пересопницького Євангелія.

Творець шрифтів «Рутенія» Василь Чебаник, заслужений діяч мистецтв України, член-кореспондент Національної академії мистецтв України, професор, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, поділився думками щодо авторської розробки уніфікованої цілісної системи історично відновлених графем (конструкцій) українських літер та реалізації її в 70-ти шрифтах проєкту Національної абетки «Рутенія». Він наголосив на створенні зримого образу української мови на основі історично існуючих «рутенських» літер та поверненні державі Україні її зорового символу (поряд з прапором та гербом) – національної абетки.

Спеціальний гість – бандурист світової слави, народний артист України, лавреат ордена Архістратига Михаїла ІІ ступеня – Тарас Яницький, вшановуючи небесних янголів, що на смерть стояли в боях за нашу Україну, неперевершено й емоційно виконав пісню «Пливе кача по Тисині…», яка щемливо торкнулася серця кожного українця. Гідно прозвучала у його виконанні пісня «Бандуристе, орле сизий» на вірші Т. Шевченка.

Під час святкової імпрези відбулася урочиста церемонія «Неофіти» – вручення офіційних посвідчень членів Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка кращим із кращих громадським діячам, науковцям, митцям, які виявили бажання присвятити себе культурно-просвітницькій діяльності. З рук заступниці голови КМО ВУТ «Просвіта» імені Тараса Шевченка Ольги Ходацької посвідчення отримали: Громовий Сергій Михайлович, Кривенко Олександр Григорович, Герасименко Олександр Олександрович, Диба Олена Петрівна, Яницький Тарас Йосипович.

Звучали щирі вітання на адресу просвітян і побажання гідно служити культурно-просвітницькому фронту, нести слово правди поміж люди, підтримувати наших славних захисників і захисниць, дбати про мову, бо вона — «наш ідеологічний фронт перемоги» (І. Фаріон).

Щирі вітання з Днем української писемності і мови та слова вдячності висловив Тарас Анатолійович Компанець, проректор з науково-педагогічної роботи (гуманітарні питання) на адресу Київської «Просвіти» і Молодіжного центру культурно-естетичного виховання Київського національного університету імені Тараса Шевченка –організаторів святкового дійства.

Особлива відзнака і подарунки від КНУ імені Тараса Шевченка були вручені народному артистові України, голові Київської «Просвіти» Кирилові Стеценку та дипломанту міжнародних конкурсів Наталі Строчан.

У «Мистецькому салоні» КНУ імені Тараса Шевченка ще довго не вщухали слова вдячності Кирилові Стеценку – головному організаторові й ідейному натхненнику святкового дійства, глибокому та самобутньому композиторові й віртуозному скрипалю.

Точилися розмови про українську мову, національну культуру, про захисників і захисниць, про українськість і Переможний Мир.

Що міцніші позиції буде посідати наша мова в суспільстві, то надійніші перспективи будуть в майбутньому. Тому, відстоюючи рідне слово, ми тим самим оберігаємо власну національну культуру і духовність. Кожен з нас зобов’язаний усвідомити єдину істину: не шануючи своєї мови, не знаючи своєї історії, українці перестануть бути українцями. Поки жива мова народна в устах народу, до того часу живий і народ.

Тільки разом ми сильні і непереможні. Тримаймо культурно-просвітницький стрій. Наближаймо Перемогу.

Ольга ХОДАЦЬКА,
заступниця голови Київської «Просвіти»

Організатори: Київська ПРОСВІТА та Молодіжний центр культурно-естетичного виховання Київського національного університету імені Тараса Шевченка

 

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *