Сьогодні – Всесвітній день письменника

У Європі День письменника святкують давно, з 1986 року. В Україні – з 2012-го.

Про це нагадала усім на своїй сторінці у Фейсбуку відома українська письменниця Лариса Ніцой.

Звертаючись до журналістів, здебільшого до телевізійників, пані Лариса зауважує:

“Якщо ви вважаєте, що книжка, такий самий товар, як пачка цигарок, і передача про книжку – це реклама товару, нехай видавці за це платять (а наша журналістика так вважає), а раз не платять, не будемо й показувати – то це ВЕЛИЧЕЗНА ПОМИЛКА.

Така позиція (відсутність передач про книжки і читання/або мікроскопічна доля в потоці новин) допомагає бути Україні – нечитаючою країною. Україна займає найнижчі щаблі в рейтингах читаючих країн. Ви, мабуть, скажете, ну подумаєш, прикро, але не смертельною.
Так думати – ще одна ПОМИЛКА. Бо дослідження давно вказують на закономірність. Читаючі країни – мають високий соціально-економічний розвиток. Нечитаючі країни – відсталі, і мають низький економічний розвиток. Не вірите? Порівняйте соціологію. Читацькі рейтинги з економічними рейтингами майже симетричні.

Процвітаючі країни давно знають про цю закономірність і за кордоном передачі про книжки й нові літературні здобутки йдуть у праймтаймах (гидке іноземне слово, треба замінити нашим), а не о 2-гій годині ночі.

Закликаю і вас, українських журналістів, хоча б 3 березня, у День письменника, зробити сюжети про книжки. Тим більше, що останніх кілька років, відколи Україна стала брати участь у Міжнародних книжкових форумах в Болоньї, Франкфурті, українські видавці й автори кожного року повертаються в Україну з нагородами. Наша література конкурентна і високої якості – і це відзначають міжнародні експерти. Тож закликаю вас, журналістів, сказати про це українцям з телевізорів.

Трішки історії про це свято в Україні.

У Європі День письменника святкують давно, з 1986 року. В Україні його святкують недавно. З 2012 року. Якщо ви піднімете матеріали в інтернеті, то побачите, що раніше не було про це публікацій і з’являються вони про письменницьке професійне свято з 2012 року. Сталося це так. У 2011 році мене, Ларису Ніцой, привітали з Англії з цим святом. Я здивувалася, прийшла в Спілку письменників, запитати, чи ми святкуємо, але там теж не чули про нього.
Як же ми збираємося популяризувати книжку і читання, якщо навіть свята свого між собою не святкуємо?

Лариса Ніцой. Фото із Фейсбук-сторінки письменниці.

Тож 2012 року за моєї ініціативи вперше в Київ з’їхалися письменники з різних областей і відсвяткували цей день цікавими акціями та вечірнім літературним марафоном. Тоді ж з’явиться одна з перших публікацій про святкування Дня письменника «Письменники з’їли книжку».

З того часу День письменника святкується щороку.

Цьогорічне святкування відбудеться 3 березня в театрі «Київська опера» урочистим прийомом та частуванням письменників світовим хітом, оперою «Хай живе мама» Гаетано Доніцетті у виконанні українською мовою.

На прийом приїжджають делегації письменників з Кропивниччини, Волині, Львівщини, Дніпра, Вінничини, Київщини, Черкащини, Хмельниччини, Чернігівщини, Тернополя та інших областей”.

Лариса НІЦОЙ

Фото на головній із Фейсбук-сторінки Лариси Ніцой.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *