У стародавньому храмі Києва знайшли невідомі графіті

Під час проведення ремонтно-реставраційних робіт У храмі Спаса на Берестові науковці виявили невідомі раніше графіті. Про нові знахідки «Українському репортеру» розповів заступник директора Києво-Печерського заповідника Володимир Пивоваров.

Оглядаючи південний фасад стародавнього храму, науковці заповідника відкрили багато цікавих речей, про які раніше не було відомо.

Завдяки риштуванням, встановленим для ремонтно-реставраційних робіт, науковці мали змогу обстежити стіни споруди на висоті, що перевищує зріст людини, у місцях, недоступних для спостереження із землі. Це дозволило виявити декілька невідомих раніше графіті. Також на південно-східному куті церкви зафіксовано численні сліди від шрапнелі, які є свідченням бойових дій столітньої давнини – артилерійського обстрілу Києва більшовиками на чолі з   Муравйовим у січні 1918 року.

«Головним нашим завданням було сфотографувати і зафіксувати ці історичні знахідки, адже нині тривають будівельні роботи і ці безцінні артефакти можуть бути ненароком пошкоджені – стіни будуть покривати спеціальним розчином”, – каже Пивоваров.

Нові відкриття надали не тільки свіжу інформацію щодо історії визначної пам’ятки, але і сприяли розробці рекомендацій для реставраторів, які мають працювати над збереженням графіті – унікальних писемних пам’яток середньовічної України.

Нині тривають протиаварійні та реставраційно-консерваційні роботи в храмі Спаса на Берестові. Зокрема, відбувається заміна мідного покриття і дерев’яних елементів даху і бань, реставрація хрестів і заміна позолотного шару на їхній поверхні, а також фахівці виконують певні операції на карнизі і фасадах старовинного храму Києва.

Марина ХОВАРАХ

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *