Снаряд 100-річної давнини на даху старовинного храму
Тільки розпочалися реставраційні роботи в унікальній київській церкві Спаса на Берестові, як відразу ж робітники виявили цікаву знахідку. У дерев’яних конструкціях даху було знайдено залізний циліндр. Що це за річ, яку не помітили під час попередніх реставрацій храму, і як вона опинилася в лівому куполі церкви Спаса на Берестові, розповів «Українському репортеру» Сергій Пивоваров – заступник генерального директора Києво-Печерського заповідника.
Незвичайна знахідка виявилася шрапнельним стаканом від снаряда полкової гармати часів Першої світової війни. Сергій Пивоваров відразу це зрозумів, як тільки побачив цю «залізяку». Адже під час археологічних розкопок на Буковині йому доводилося зустрічати подібні речі.
– Вірогідно, снаряд влучив у храм під час обстрілу Києва з лівого берега Дніпра у січні 1918 року армією більшовицької Росії на чолі з Муравйовим. Обстріл тривав три дні, це засвідчує щоденник, в якому ченці Києво-Печерської лаври вели записи, – пояснює науковець. – В щоденнику також зафіксовано події, які відбулися на території монастиря, коли «революціонери» увірвалися до Києва. Снаряди вибухали на території Лаври, а митрополита Володимира, який разом із священиками правив службу, було вбито.
Від обстрілів постраждала і церква Спаса на Берестові. В неї влучили три снаряди у вівтарну частину, пошкодивши цегляну кладку та карнизи. Тоді ж, очевидно, в покрівлю потрапив і виявлений через 100 років шрапнельний стакан, який тільки нині знайшли реставратори.
Сергій Пивоваров також розповів, що загалом по Києву було випущено, за різними оцінками, від п’яти-шести до 15 тисяч снарядів. Тільки на територію Києво-Печерської лаври потрапило близько ста.
Сім із них – в Успенський собор.
Найбільших руйнувань завдали місту снаряди шестидюймового калібру – ними більшовики палили з бронепоїзда. А той, що знайшли зараз у лівому куполі церкви Спаса на Берестові, вдвічі меншого калібру – тридюймовий. Такими снарядами стріляли з гармат, одна з яких і нині стоїть на постаменті біля метро «Арсенальна», зауважує історик.
Знайдений стакан від шрапнельного снаряда віднині як уламок історії поповнить фонди заповідника.
Чи будуть знайдені ще цікаві артефакти, покаже час. А поки що завданням номер один є відведення від фундаментів храму Спаса на Берестові ґрунтових вод. А потім – реставрація куполів і фасадів.
Ці роботи необхідно завершити до кінця року.
Марина ХОВРАХ