Роман Дронюк: “Нам треба відродити український гумор” (+відео, аудіо)
Серед артистів, які виступали на травневому концерті «Сміхожар шоу» у столиці, був і знаменитий Вуйко Місь, тобто Роман Дронюк з Городенки Івано-Франківської області, засновник тамтешнього театру «Сучасник», поет, письменник-новеліст, автор гумористичних творів. Кореспонденти «Українського репортера» мали нагоду розпитати пана Романа, з яким настроєм він приїхав до Києва. Звичайно, не обійшлося і без жартівливих запитань, згадуючи гумористичні притрафунки Вуйка Міся, який «житє видів». В такому ж стилі були й деякі відповіді.
Під час нашого спілкування у вестибюлі палацу культури КПІ несподівано стався притрафунок ( як, буває, і трапляється з Вуйком Місем) – раптова музика почала «глушити» наші голоси. Тому вибачаємося за прикрий форс-мажор.
-Вітаємо у столиці, пане Романе. Ви, певно, з Городенки приїхали на мотоблоці. На цьому транспорті ви їздите по всіх усюдах – і на весілля, і на дискотеки, і на рибалку, і на полювання…
– Мотоблок дорогою до Києва зламався – на ньому доїхав лише до Житомира. Далі – пішки.
– Яким напутнім словом проводжала вас «пані Ганя» (дружина Вуйка Міся. – Ред.)?
-Казала, аби справувався і був чемним, аби знову щось не витворив.
–На якусь нагороду розраховуєте у Києві?
-Аби тільки дали – беру всі нагороди.
-Якщо не секрет, що читатимете зі сцени? Про який притрафунок?
– Буду розказувати, як Вуйко Місь лікувався – проходив рентген.
– Цікаво, звідки узявся цей персонаж – Вуйко Місь, чому обрали для гуморесок саме такий образ?
– У селах багато є «вуйків Місів», у нашому наприклад. Це типово для українців.
– А вас впізнають у рідній Городенці? Вуйко Місь є популярним?
-Впізнають усі, навіть пси.
– Ви очолюєте театр, самі ж і пишете твори, читаєте зі сцени. Вуйко Місь – це надовго? Чи, може,з’явиться інший, новий образ – конкурент вуйка?
– Вуйко Місь – вічний образ. Він розповідає про все, що відбувається з нашими селянами. І теми ці є вічними. Ось театр поставив виставу «Вуйко Місь» за моїми творами.
– Майже кожен притрафунок вуйка пов’з аний з його кумом. Чого варті хоча б пригоди вуйка і кума у Франції, куди вони поїхали на заробітки. А насправді у вас кум є, пане Романе?
– Є, але він непитущий, як і я.
-І як ставиться до вашого гумору?
-А він також є гумористом.
-До речі, яким вам бачиться сьогодні український гумор?
– Прагне ставати на ноги, сильно підніматися, але російськомовне «забиває» все. Тому хотілося б відродити саме український гумор.
-Ви пишете на прикарпатському діалекті…
-Це – покутський діалект. З Покуття.
– Діалекти збагачують мову, привносять місцевий колорит. Не боїтеся, що в центральних, східних областях можуть цього не зрозуміти?
-Найбільше моїх книжок розкупила центральна Україна, Київщина, Одещина і навіть ті східні регіони, де ведуться бойові дії. Так що, діалект не є перешкодою. У нас так говорять в селі, мої батьки в тому числі. Я так говорю. Це – жива мова.
– У вас – велика родина. А як близькі ставляться до вашого гумору?
-Нормально, підтримують.
-Як ви вважаєте, Україні бракує доброзичливих жартів?
-Так, і саме щирого, простого гумору, який доносить до людей правду про наше село, про наші біди, про сьогодення. Якщо задуматися про цей гумор, то у ньому відкривається не тільки сміх, але і деякий плач крізь сміх.
– Ви також пишете і серйозні речі – новели, вірші. Дехто порівнює вас з письменником Василем Стефаником, говорячи, що ви також «пишете серцем». Як поєднуються у вашій творчості жартівливе і трагічне?
-Пишу або до сліз смішне, або до сліз трагічне. Середини в мене нема.
– Трагізм українського села проходить наскрізно у ваших творах. Болить?
-Болить. Інакше не писав би. Звідси, від серця, ця біль.
– За декілька хвилин вас покличуть на сцену. Ви знову повертаєтеся до Вуйка Міся? Скажіть, будь ласка, а тачівка (качалка) є у вашій оселі? Адже саме нею пані Ганя «виховує» свого чоловіка.
-Тачівка є у кожній хаті. Без неї не буде вареників. Кожна газдиня повинна мати тачівку: одну – для тіста, іншу – для чоловіка.
– А ваша газдиня?
– Я справуюся, це Вуйко Місь хуліганить. А я – чемний.
– Дякуємо за бесіду. Нових вам книжок! Щоб Вуйко Місь завжди був оптимістом.
Розмову вели Леонід Фросевич, Світлана Ковальова
Слухайте і дивіться Вуйка Міся на його ЮТУБ-каналі