Незабутня “Квітка Цісик” в Національній опері (+фото)
“Червоне — то любов, а чорне — то журба…” – слова з пісні, яку так любила співати Квітка Цісик, стали лейтмотивом усього її життя. Так багато було в її серці любові до України і так багато туги за нею.
У передмові до свого другого диску пісень Квітка напише:
“Ця збірка пісень є бажанням мого українського серця вплести радісні нитки в розшарпане життям полотно, на якому вишита доля нашого народу”. Вона назвала його “Два кольори”. Перший мав назву “Пісні України”.
За океаном у цієї феноменальної співачки було все — популярність, слава, гроші. Її голос звучав на найпрестижніших американських теле,- і радіоканалах, вона отримала «Оскар» і «Золотий глобус» за найкращу пісню до фільму…
Але найбільшою мрією її життя було бажання заспівати свої пісні для українців. Її так і називали — американська співачка з українським серцем. Бо понад усе на світі прагнула виступити в Україні бодай з одним концертом. Але, на жаль, не судилося.
Її життя обірвала невиліковна недуга у 44 роки. Утім творчість неперевершеної співачки непідвладна смерті. Вона защораз повертається до нас концертами, фестивалями, яких багато проводили здебільшого у містах західної України, зокрема, у Львові.
І ось нарешті у день народження Квітки Цісик, ювілейний, вже 10-й, благодійний концерт “Незабутня Квітка” пройшов у столиці. Увесь вечір у Національній опері України імені Тараса Шевченка душа співачки пломеніла у кожній пісні, вона раділа і тішилася, сумувала і плакала з кожним глядачем у залі. Скільки встигла зробити для України ця тендітна голосиста пташка за таке коротке життя.
І скільки б ще зробила, якби не страшний діагноз. Саме тому Алекс Гутмахер, професійний американський музикант з українським корінням, вирішив, що творче життя Квітки Цісик повинно продовжуватися, і започаткував україно-американський проект “Незабутня Квітка”.
З ним він щороку йде з піснями Квітки до українців, аби на зібрані від концертів кошти купувати обладнання для обстеження та профілактики онкозахворювань молочної залози наших жінок.
Цьогоріч продюсер і організатор “Незабутньої Квітки” вручив сертифікат на 100 тисяч гривень представникам столичної міської влади і невдовзі пересувний мамограф буде придбано для киянок. «Цей концерт має на меті звернути увагу на таку велику й серйозну проблему, як рак молочної залози. Як ви знаєте, це захворювання забрало життя і самої Квітки Цісик, і її сестри та матері», – сказав Алекс Гутмахер.
Він розповідав зі сцени про Квітку – велику патріотку, українку, жінку, матір, і про те, як часто у розмовах вона ділилася з ним, що дуже хоче своєю творчістю прислужитися багатостраждальній Україні, до якої так прикипіла серцем. І він був ініціатором, аби іменем Квітки Цісик назвали зірку.
“Тепер вона світить нам щовечора із небес”, – сказав пан Алекс і завершив свій виступ виконанням на роялі мелодій з пісень Квітки Цісик.
У концерті було використано оригінальні голосові фонограми Квітки Цісик та архівні світлини. Але, думаю, не помилюся, якщо скажу, що глядачі у залі чекали більше аудіо та відеофрагментів із Квіткою, більше світлин-розповідей про її рідних і близьких. Поряд з цим, у вчорашньому концерті була цікава деталь — у дійстві були залучені одночасно три міністри культури України різних періодів. Скажімо, екс-міністр Василь Вовкун виступив як режисер концерту, діючий міністр Євген Нищук був ведучим вечора, а народна артистка України Оксана Білозір виконувала пісні з репертуару Квітки Цісик.
На концерті було сузір’я зірок – Василь Попадюк, всесвітньо відомий скрипаль-віртуоз, який прилетів з Канади спеціально на вшанування Квітки. З Америки завітали до Києва музикантка Брія Блессинг та лікар-отоларинголог Ігор Бранован. Його, до речі, нагороджено орденом “За заслуги перед Україною” ІІІ ступеня. “Ніч яка місячна” він заспівав одразу двома мовами — українською та ідиш.
Полонила харизматичним голосом і молода співачка Оксана Муха, яку після перемоги на Першому конкурсі імені Квітки Цісик називають “другою Квіткою”. Дівчина промовила, що їй трохи незвичне це порівняння, бо ніколи не зможе у творчості дотягнутися до Квітки, так само, як ніколи не зможе визнати, що Квітка “була”. Вона для мене завжди “є”.
Переможець “Голосу країни” Павло Табаков розповів, як його вразив такий факт: Квітка Цісик разом із своїм чоловіком Едом Раковичом витратили власних 250 тисяч доларів у розвиток української пісні в Америці. Уявляєте, як би розвинулася українська пісня, культура, якби кожен меценат узяв це за приклад. Павло заспівав пісню з нового альбому “Любов жива”, а також у дуеті з Оксаною Мухою виконав одну з найвідоміших пісень Квітки – «You light up my life», з якою вона здобула «Оскар» та «Золотий глобус».
Глядачам сподобалися і запалювальні виступи музикантів гурту “Luiku”, і яскраві танцювальні номери балету “Життя”.
Зі спогадів народної артистки України, політичної діячки Оксани Білозір глядачі дізналися про початок творчої співпраці з Квіткою Цісик. Чоловік Оксани Ігор Білозір написав пісню “Коханий”, яка одразу сподобалася Квітці. Під час поїздки до Америки вони зустрілися, і Квітка попросила дозволу виконувати цю пісню. “Відтоді наші долі переплелися у тісній творчій співпраці. Шкода, що вона була недовгою, але і Квітка Цісик, і Ігор Білозір будуть завжди із нами у своїх піснях”, – сказала зі сцени Оксана Білозір.
Нагадаємо, що Квітка Цісик — донька українських емігрантів, Володимира Цісика, що народився на Коломийщині, та Іванни Цісик, родом зі Львова. Народилася Квітка 4 квітня 1953 року в Нью-Йорку, померла 29 березня 1998 року.
Батько був відомим педагогом і скрипалем. Він здобув освіту у Вищому музичному інституті імені Миколи Лисенка та консерваторії у Львові, згодом навчався у Празі та Мюнхені. У 1942-1944 роках був концертмейстром Львівського оперного театру. 1949 року родина Цісиків виїхала до США.
Квітка Цісик – популярна виконавиця рекламних джинґлів у США, оперна і блюзова співачка, виконавиця українських народних і популярних пісень.
Квітка записала два лазерні диски українського фольклору та своїх улюблених пісень під назвою «Квітка» та «Два кольори». У 1983 році вона разом з матір’ю відвідала Україну. Це був неафішований і перший та останній раз, коли Квітка завітала до історичної Батьківщини. На той час її пісні були заборонені в Україні, тому і жодних концертів, жодних творчих зустрічей не було.
Чоловік Квітки Цісик, Едвард Ракович, відомий інженер звукозапису, співпродюсер її останнього музичного альбому та співавтор останніх її музичних записів.
Едвард-Володимир Ракович — єдиний син Квітки Цісик та Едварда Раковича, академічний піаніст.
Її не стало 19 років тому.
Останньою піснею, котру вона записала, була «Журавлі» на слова нашого класика Богдана Лепкого. Ця пісня символічно стала прощальною піснею Квітки:
“Чути кру-кру-кру
В чужині помру,
Заки море перелечу—
Крилонька зітру… “
Нині у Львові, на честь Квітки Цісик відкрито вулицю, встановлено пам’ятну дошку та відкрито перший у світі музей видатної співачки на вулиці Квітки Цісик.
Світлана КОВАЛЬОВА
Фото Миколи ПАЛІТРИ