Дослідники розповіли, які українські кінострічки є шедеврами
В Будинку кіно презентували видання з історії українського кіномистецтва, приурочене до 120-ї річниці першої кінозйомки в Україні.
На презентації були представлені дві книжки – чудово ілюстрована історія українського кіно під назвою «Кіно, народжене Україною», автором якої є знаний кінознавець і кінокритик, заступник голови НСКУ Сергій Тримбач, та колективна монографія «Історія українського кіно. Т.2. 1930–1945», над якою, крім Сергія Тримбача, також працювали українські вчені – Роман Бучко (Львів), Андрій Дорошенко (на жаль, він трагічно загинув), Леся Кульчинська, Оксана Волошенюк, Людмила Новікова, Ольга Пашкова та Роман Росляк.
Книжка «Кіно, народжене Україною» розповідає про історію вітчизняного ігрового кіно та аналізує його, починаючи від 1896 року, перших зйомок в Україні і закінчуючи найновішими стрічками 2016 року. Але, як стверджує її автор, робота над книгою ще триває. Розповідаючи про свої творчі плани, Сергій Тримбач зазначив, що за наступні п’ять років – до 125-річчя з’яви кіно в Україні, він мріє видати нову редакцію книжки. Адже, на його думку, можна зробити акценти на інших фільмах, не тільки ігрових, до того ж, в Україні з’являться і нові кінострічки.
У презентованих виданнях українські вчені по-новому визначили художню цінність багатьох українських стрічок. Приміром, в одному із видань фільм Миколи Шпиковського «Хліб» названо агіткою, хоча його перегляд засвідчує зовсім інше – це мистецька робота на рівні «Землі» Олександра Довженка.
Ще про один маловідомий факт розповіла під час презентації Людмила Новікова, котра досліджувала витоки української анімації. Вона відзначила допомогу в роботі над дослідженням родини розбудовника української анімації Іполита Лазарчука, що зберігає його архіви і відкрила до них доступ, а також нагадала про художника Володимира Дев’ятніна, котрий працював над першими українськими анімаційними фільмами.
Колективну монографію «Історія українського кіно. Т.2. 1930–1945» можна завантажити на сайті Інституту мистецтвознавства, фольклористики і етнології ім. М. Рильського НАН України, а ілюстровану історію Сергія Тримбача «Кіно, народжене Україною» незабаром буде представлено в книготорговельній мережі.
Підготувала Марина ХОВРАХ