Нова фінансова криза? Чому обвалилися фондові ринки, і чим це загрожує Україні

5 лютого стався обвал на фондових біржах США. Індекси за одну торговельну сесію втратили практично все зростання впродовж року. Слідом за Америкою почався обвал в Азії та Європі. Регуляторні органи США та фінансові аналітики намагаються переконати суспільство, що причин для паніки немає, однак інвестори влаштували паніку й активно розпродають активи. 

Обвал фондових індексів

Американський фондовий індекс Dow Jones, що відображає рух акцій промислових компаній, впав на 4,6%. Індекс S&P, що формується на базі показників 500 найбільших компаній США, також втратив більше 4%, індекс високотехнологічних компаній Nasdaq – 3,8%. Водночас VIX – «індекс страху» Уолл-стріт – підскочив на 104%.

Рядові інвестори піддалися  паніці й влаштували активний розпродаж активів, навіть так званих “блакитних фішок” – високодохідних компаній (переважно високотехнологічних) із мільярдними капіталами.

У результаті цього обвалу ринкова капіталізація таких компаній, як Google, Wells Fargo, Berkshire Hathaway, Apple, Microsoft і ExxonMobil, знизилася щонайменше на $30 млрд.

Цікаво, що “чорний понеділок” стався саме в той день, коли Джером Пауелл очолив Федеральну резервну систему США.

Негативний настрій США перейшов і на ринки Азії: індекс Nikkei Токійської фондової біржі впав 6 лютого більш ніж на 5,5%, індекс японського ринку акцій  Topix знизився більш ніж на 5%, гонконгівський Hang Seng впав більш ніж на 4%.

Падіння ринку акцій зачепило і Європу: британський FTSE 100 впав на 2,5%, німецький DAX – на 2,9%, французький CAC 40 – на 3,5%.

Експерти відзначають, що ситуація на фондовому ринку не зачепила сировинні ресурси – нафта торгується по $67 за барель, золото – по $1 335. Зазвичай під час обвалу ринку акцій інвестори рушають в “безпечну гавань” – купують дорогоцінний метал, що збільшує ціни на нього.

Продовжує падіння і біткойн – криптовалюта №1 уже дешевша $7 000.

Чому падають ринки, і що буде далі

Ринкові аналітики заявляють, що фундаментальних причин для різкого обвалу  фондових ринків по всьому світу немає. Помірне коригування курсу акцій очікувалося давно, адже останнім часом основні індекси в США, Європі та Азії демонстрували стрімке і динамічне зростання.

Зокрема, Dow Jones за останній рік з урахуванням обвалу зріс на 21,3%, без нього — 27%. Навіть з урахуванням “чорного вівторка” за останні 12 місяців акції найбільших американських компаній показали наступний результат:

  • Boeing +102%
  • Amazon +72%
  • Facebook +38%
  • Visa +35%
  • Alphabet +30%
Однією з причин падіння називають призначення Пауелла головою ФРС. Аналітики припускають, що він може підвищити ключову облікову ставку, та сумніваються в його здатності приборкати інфляцію.

Цікаво, що причиною інфляційних побоювань у США є добрі новини щодо стану ринку праці та зростання зарплат. Зокрема, безробіття у США в січні становило 4,1%, а погодинна заробітна плата зросла на 2,9% – до $26,74. Крім того, у січні в США створили 200 тисяч нових робочих місць, що на 20 тисяч більше, ніж очікувалося.

Загалом аналітики не бачать приводу для паніки і стверджують, що рецесію в США поки що нічого не віщує. Про це опосередковано свідчать і дії центробанків по всьому світу. Вони не роблять практично нічого, лише виголосили заспокійливі заяви і спостерігають за ситуацією.

Топ-500 мільярдерів втратили $114 млрд

Тим часом, різке падіння фондових ринків завдало величезних збитків світовим багатіям. Лише 500 найбагатших людей планети з індексу Bloomberg за добу недорахувалися $114 млрд.

Зокрема, очільник інвестиційної компанії Berkshire Hathaway Уоррен Баффет втратив за добу $5,1 млрд, засновник Facebook Марк Цукерберг – $3,6 млрд, глава Amazon Джефф Безос – $3,3 млрд. По $2 млрд – співзасновники Google Ларрі Пейдж і Сергій Брін, а також засновник компанії Microsoft Білл Гейтс.

Like

Рост

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *