Нацбанк заявив, що в Україні найчастіше підробляли 500 гривень і 100 доларів

Оприлюднено статистику щодо фальшивок.

Рівень підроблення банкнот національної валюти торік зазнав помірного зростання порівняно з надзвичайно низькими показниками 2022–2023 років. Водночас ситуація залишається контрольованою та не становить загрози для економіки країни.

Так, за підсумками 2024 року на 1 мільйон справжніх банкнот гривні припадало близько 5,1 підроблених. Тоді як у 2021 році цей показник був вищим і становив близько 7,1 фальшивих.

Для порівняння: згідно з інформацією Європейського центрального банку аналогічний показник у країнах ЄС у 2023 році був більш ніж утричі вищим і становив приблизно 16 підроблених банкнот євро (у 2021 році – майже вдвічі вищий за український, 12 підроблених банкнот євро. Дані за 2024 рік ЄЦБ ще не оприлюднив).

Про це пише Нацбанк України.

Помірне збільшення рівня підроблення банкнот гривні у 2024 році сталося через зростання активності зловмисників, що пояснюється певною їх адаптацією до реалій воєнного стану та бажанням перевірити ефективність банківської та правоохоронної систем у протидії таким фальшивкам.

Найчастіше у 2024 році з обігу вилучалися банкноти двох номіналів: 500 гривень (78% від загальної кількості вилучених підробок) та 200 гривень (18%).

Інші вилучені з обігу підроблені банкноти номіналами 1, 5, 10, 20, 50, 100 та 1000 гривень становили лише 4%.

Торік (як і у 2021–2023 роках) найбільше підробляли банкноти гривні старого зразка. За результатами 2024-го підробки банкнот гривні нового зразка становлять лише 5,5% від загальної кількості підробок, вилучених у банківській системі України. Відповідно кількість підроблених банкнот гривні нового зразка на один мільйон справжніх банкнот в обігу становила торік лише 0,3 шт. Здебільшого ці фальшивки мали низьку якість та були розраховані на неуважність громадян і касових працівників закладів торгівлі.

Це зумовлено тим, що банкноти національної валюти сучасного покоління, зокрема номіналами 100, 200, 500 та 1000 гривень, які НБУ увів у обіг у 2015–2020 роках, мають удосконалений дизайн та посилену систему захисту і не поступаються за дизайном та захистом банкнотам євро серії “Європа” та банкнотам доларів США серії “Нова генерація”.

Банкноти гривні сучасного покоління мають оновлений дизайн, для їх захисту використано спеціальний банкнотний папір, а для банкнот високих номіналів, які зловмисники найчастіше намагаються підробити, – сучасні оптично-змінні елементи захисту: “віконна” захисна стрічка та елемент SPARK з кінетичними ефектами руху фонового зображення та зміни кольору відповідно. Громадянам їх легко перевірити, а зловмисникам практично неможливо відтворити.

Про підроблення іноземної валюти

Серед вилучених з обігу у 2024-му підроблених банкнот іноземної валюти переважали долари США – 93% від загальної кількості всіх вилучених підроблених банкнот іноземної валюти. На банкноти євро торік припадало лише 7% вилучених підроблених банкнот іноземної валюти.

Найчастіше зловмисники підробляли іноземні банкноти таких номіналів: 100 та 50 доларів США (90% та 9% від загальної кількості вилучених підроблених доларів США); 200, 100 та 50 євро (35%, 25% та 21% від загальної кількості вилучених підроблених євро відповідно).

У разі виникнення сумнівів щодо справжності та платіжності банкнот гривні й іноземної валюти громадяни можуть звертатися до банків, які передають ці банкноти для проведення досліджень Національному банку.

За результатами таких досліджень, що здійснюються безоплатно, клієнтам відшкодовують відповідну суму грошових знаків національної валюти, визнаних справжніми та платіжними. Банкноти іноземної валюти, визнані справжніми, незалежно від ступеня зношення чи пошкодження, повертаються ініціатору дослідження.

Підроблені банкноти вилучаються без відшкодування їхньої вартості.

Довідково.
Справжність банкноти гривні перевіряється в такі способи:
1) на дотик – перевіряється банкнотний папір і рельєфність окремих зображень із лицьового боку банкноти, що забезпечується спеціальним видом друку;
2) проти світла візуально перевіряються:
• наявність водяних знаків (багатотоновий водяний знак – зображення портрета, що повторює портрет, надрукований на лицьовому боці банкноти, та світлий елемент водяного знака – зображення цифрового позначення номіналу або графічного знака національної грошової одиниці України – гривні);
• наявність наскрізного елемента (суміщене зображення) – фрагментарне зображення цифрового позначення номіналу, виконаного з лицьового та зворотного боків, набуває цілісного вигляду без розривів та зсувів під час розглядання банкноти проти світла;
• наявність повністю зануреної в товщу паперу захисної стрічки, на якій за допомогою збільшувального скла під час розглядання банкноти проти світла можна побачити в прямому та перевернутому вигляді зображення цифрового позначення номіналу, напису “ГРН” та зображення малого Державного Герба України (тризуба);

3) змінюючи кут нахилу банкноти, візуально перевіряються:
• зображення, виконані оптично-змінними фарбами, які змінюють колір під час розглядання банкноти під різними кутами зору (на банкнотах середніх та високих номіналів зразка 2003–2007 років і нових банкнотах номіналами 20 гривень зразка 2018 року та 50 гривень зразка 2019 року) і мають кінетичний ефект поступового переходу одного кольору в інший (елемент SPARK міститься на банкнотах номіналами 100, 200, 500 та 1000 гривень зразка 2014–2019 років);
• “віконна” (частково введена в товщу паперу) полімерна захисна стрічка відповідного кольору (на банкнотах номіналом 100 гривень зразка 2014 року коричневого кольору, 200 гривень зразка 2019 року – синього, номіналом 500 гривень зразка 2015 року – темно-сірого, 1000 гривень зразка 2019 року – пурпурного), що містить зображення цифрового позначення номіналу банкноти та графічного знака гривні (в банкнот номіналами 100–500 гривень), зображення малого Державного Герба України (в банкноти номіналом 1000 гривень). Під час зміни кута нахилу банкнот спостерігається яскраво виражений кінетичний ефект зміни напрямку руху фонових зображень стрічки;
• латентне зображення цифрового позначення номіналу, видиме під час розглядання банкноти на рівні очей проти світла під гострим кутом (темне на світлому фоні під час розглядання банкноти з довгого боку, світле та темному фоні – з короткого боку).

Детальний опис усіх банкнот національної валюти, що перебувають у обігу, та їхніх захисних елементів розміщено на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку.

Водночас ознайомитися із системою захисту банкнот доларів США та євро, що перебувають у обігу, громадяни можуть на сайті Бюро гравіювання та друку Міністерства фінансів США та Європейського центрального банку відповідно.

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *