Хто виграє, а хто програє від націоналізації Приватбанку

Комусь Святий Миколай приносив у ніч на 19 грудня подарунки, а в когось відбирав. Дніпропетровський олігарх Ігор Коломойський втратив один із найбільших своїх активів. Його Приватбанк перейшов у державні руки.

Що далі? Міністр фінансів Олександр Данилюк анонсує, що після того, як держава стабілізує банк, його виставлять на продаж. Але це відбудеться не раніше серпня-вересня 2017 року.
А що тим часом робити простим вкладникам банку, яких нараховується понад 20 мільйонів? І взагалі, чи така вже страшна націоналізація «Приватбанку», як її малюють користувачі соцмереж і ЗМІ в погоні за телевізійними рейтингами.

«Український репортер» вивчив думки народних депутатів та експертів.

Ірина ЛУЦЕНКО, заступник голови фракції «Блок Петра Порошенка» у Верховній Раді:

– Не варто лякатися націоналізації Приватбанку. Що насправді відбулося? Держава врятувала найбільш системний приватний банк від банкрутства. На волосинці були заощадження 20,5 млн людей – клієнтів банку. Держава своїм рішенням гарантує, що ці люди не втратять своїх заощаджень та соціальної допомоги, які сплачуються через цей величезний банк. Завдяки порятунку Приватбанку і надалі працюватимуть без втрат 500 тисяч фізичних осіб-підприємців.

Всі карткові рахунки Приватбанку і банкомати будуть обслуговуватися і працювати. Пауза для юридичних осіб буде лише один день і тільки з технічних причин. Ще важливий момент – всі міжнародні структури, Міжнародний валютний фонд, Європейський банк реконструкції та розвитку, інші фінансові установи підтримали такий порядок подій.

Олег БЕРЕЗЮК, голова фракції «Самопоміч» у Верховній Раді:

– Є дві сторони медалі у націоналізації Приватбанку. Перша – Приватбанк є найбільшою інституцією фінансів України, яка відповідає за електронний обіг грошей у країні, і рішення щодо націоналізації цього банку є правильним, бо країні потрібна фінансова стабільність – це її безпека. І це добре, що вклади мешканців і громадян нашої країни будуть захищені. Друга – ми будемо спостерігати централізацію коштів. Щоб залатати діру в 150 мільярдів гривень, яка виникла у «Привата», гроші вишкрібаються з місцевих бюджетів. Гроші централізуються для того, щоб допомагати олігархам.

Юлія ТИМОШЕНКО, голова фракції «Батьківщина» у Верховній Раді:

– Беззаперечно, націоналізація – краще, ніж банкрутство. Але потрібно з’ясувати, хто довів Приватбанк до банкрутства, хто розвалює українську банківську систему. За керівництва Валерії Гонтарєвої впали 80 банків. Замість того, щоб рятувати наші банки, НБУ збільшує питому вагу російського капіталу в українській банківській системі.

Сергій РИБАЛКА, голова комітету Верховної Ради з питань фінансової політики і банківської діяльності:

– Від себе особисто і від нашої фракції можу сказати, що історія з «Приватом» вкотре показала непрофесіоналізм керівництва НБУ. Нам розповідають про те, що у Приватбанку виникла дірка в 150 мільярдів гривень. І, мовляв, саме це стало причиною для націоналізації. Але скажіть, чому виникла ця дірка? Куди дивився НБУ, коли проблема та дірка були ще не такими великими? А тепер через те, що Гонтарєва недодивилася, за рахунок державного бюджету, наших з вами податків, маємо перекрити ці 150 мільярдів. І навіть після цього Гонтарєва зберігає крісло голови НБУ.

Що стосується законопроектів, які допоможуть врятувати «Приват», то ми готові розглянути їх найближчими днями.

Павло РІЗАНЕНКО, член комітету Верховної Ради з питань фінансової політики і банківської діяльності:

– Клієнтам «Привату» не варто панікувати. Ми маємо розглянути президентський законопроект №5553, яким пропонується поширити гарантію повної суми вкладів фізичних осіб на всі державні банки. На сьогодні держава гарантує повну суму вкладу лише в Ощадбанку.

Враховуючи, що вчора було прийнято рішення про націоналізацію Приватбанку, а якщо бути точним – про визнання його неплатоспроможним із подальшим планом передачі ста відсотків статутного капіталу у власність держави, то, на мою думку, законопроект подано саме для того, щоб заспокоїти вкладників Приватбанку та зменшити ймовірність панічного «набігу на банк». Нагадаю, що раніше в перемовинах з тим же МВФ мова йшла не про збільшення гарантій держави, а про відміну «повної» гарантії для Ощадбанку з метою поставити його в рівні умови з іншими гравцями ринку.

Олександр ОХРИМЕНКО, економіст:

– На даному етапі для простих українців після націоналізації «Привату» абсолютно нічого не змінюється. Яка різниця, який бізнесмен володіє банком, головне – щоб гроші нікуди не зникли, щоб працювали картки, не заморожувалися депозити. Адже банк не лопнув, чого панікувати. Поки немає причин для паніки. Особисто я в націоналізації «Привату» вбачаю більше політичного підґрунтя, ніж фінансового.

Василь ГОРБАЛЬ, колишній член ради НБУ:

– Якщо держава дійсно взяла на себе 100-відсотковий контроль за «Приватом», то не буде ніяких проблем. Найгірше в цій ситуації – паніка. А вона наростає. Люди не довіряють діям влади. Виникне бажання забрати свої гроші з банку. Це в свою чергу може вплинути на коливання курсу долара. Не виключаю, що він може сягнути на деякий час до 30 гривень.

Богдан ДАНИЛИШИН, міністр економіки України у 2007–2010 роках:

– У сучасних умовах рішення по Приватбанку є відповідальним, це створить надійний фундамент для подальшої роботи як Приватбанку, так і всієї банківської системи країни. Приватбанк є системним банком, важливим для фінансової системи держави, найбільшим ощадним банком країни. Я вважаю, що це рішення органів державної влади і Національного банку правильне на нинішньому етапі розвитку країни. Держава розуміє його значення як для фінансово-економічної безпеки країни, так і національної безпеки взагалі. Крім того, надійність банків, власником яких є держава – Ощадбанк, Ексімбанк тощо, сьогодні підтверджена їхньою ефективною роботою та довірою вкладників.

Держава в особі Міністерства фінансів стане власником 100% акцій ПАТ «Приватбанк» і гарантує безперебійне функціонування цієї установи та збереження коштів його клієнтів. Це запорука того, що всі вклади і заощадження повністю зберігаються. У клієнтів банку немає причин для хвилювання за долю та збереженість грошей, якщо держава бере відповідальність на себе. Ці дії відбуваються у чіткій координації з міжнародними фінансовими організаціями та за їхньої підтримки.

Таке оголошення клієнти Приватбанку побачили на дверях фінустанови на вулиці Січових Стрільців у Києві

Підготувала Олена ГАЛАДЖІЙ
Фото Ігоря ІВАРОВСЬКОГО

Like

Редакція

Редакція “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *