Фермерів укотре залишили рабами на своїй землі
Іван МІРОШНІЧЕНКО, народний депутат України:
– Днями парламент відхилив законопроект 2028а, який стосувався діяльності фермерських господарств, і таким чином «поховав» добру ініціативу для людей, які працюють на землі.
Серед основних переваг цього закону є те, що громадянам України, які не мають профільної сільськогосподарської освіти та досвіду роботи, надавався б дозвіл брати участь в аукціонах на отримання землі для ведення фермерського господарства та сільгоспвиробництва. Раніше цього не можна було робити.
На мою думку, це була правильна позиція. Ми бачимо, що великої черги людей, аби сьогодні піти на село та важко працювати, немає. Мій 20-річний досвід показує, що головне – не освіта, а велике бажання працювати і вчитися. Але з цього зробили політичні реверанси і забрали ті поправки, які давали можливість будь-кому брати участь у конкурсах на створення фермерських господарств.
Також під гучними лозунгами захисту фермерів від ринку їх знову-таки залишили рабами на своїй землі. Бо законопроект дозволяв фермерам у випадку необхідності переоформити землю із права користування на оренду.
Жодної власності, жодного продажу. Їх хоча б трохи вирівняли з іншими учасниками ринку, адже зараз акціонерне товариство, товариство з обмеженою відповідальністю чи будь-яка інша форма власності, окрім фермерського господарства, може взяти в оренду мільйони гектарів землі та продати право цієї оренди через продаж юридичної особи.
А фермер не має такої можливості – він може приватизувати лише частину землі, що у користуванні, в межах середнього розміру паю на членiв своєї родини і передати у спадок членам сім’ї. При цьому бiльшiсть наданої фермеру в користування землі не може бути приватизована та надана в оренду. Тобто, пропрацювавши десятки років, людина може залишитися без спадкоємців і навіть не зможе передати в оренду 30–50 га землі своєму фермерському господарству.