32 000 гривень. Такий штраф Україна встановила за “путінське слово”

Книжки з Росії надходитимуть в Україну лише з дозволу Держкомтелерадіо. Порушників оштрафують на 32 тисячі гривень.

Відтепер антиукраїнську літературу не привезуть із Росії. Верховна Рада прийняла закон, згідно з яким, щоб ввезти на територію України будь-яку книгу, видану в Російській Федерації, необхідно на це отримати дозвіл Державного комітету телебачення і радіомовлення України.

Чи працюватиме як слід новий закон? Що кажуть фахівці? Перший заступник голови Держкомтелерадіо України Богдан Червак переконує, що цей заслін буде надійним.
– Для того, щоб провезти на територію України книжки, видані в країні-агресорі – Росії, потрібно підготувати низку документів, які засвідчують, що видання відповідає усім встановленим Україною критеріям, не містить антиукраїнського змісту. Якщо ж у нашого комітету виникають сумніви, чи “правильна” ця книжка, чи ні, її віддають на експертизу спеціальній комісії, до складу якої, крім держслужбовців комітету, входять письменники, видавці, психологи, представники громадськості.

Комітет розробив і затвердив правила, в яких чітко окреслено, яку літературу за будь-яких обставин не можна ввозити і розповсюджувати на території України. Йдеться про твори, які розпалюють міжнаціональну чи міжрелігійну ворожнечу, висміюють українську мову чи українські символи, закликають до війни тощо. Крім того, вилучатимуть у книгорозповсюджувачів літературу, завезену в Україну у 2017 році без Держкомтелерадіо України.

Книжки російських видавництв, що надійшли у продаж до набуття чинності закону про дозвільну систему завезення на територію України літератури із Росії, також не залишаться поза увагою Держкомтелерадіо і правоохоронних органів. Комітет звернувся до усіх книгорозповсюджувачів з листом, в якому закликав вилучати з продажу літературу російських видавництв антиукраїнського змісту, інакше їх штрафуватимуть.

Оптимізм пана Червака не поділяє письменник, голова Київської організації НСПУ Володимир Даниленко. Він наводить зовсім інші цифри. Виявляється, в Україні випускають лише 20 відсотків книжок українською мовою, і з них лише один відсоток – художня література, решта – підручники, посібники, довідкова література тощо. Тож насамперед потрібно дбати не про експертизу завезеної від північного сусіда продукції, а про розвиток свого книговидавництва, адже в Україні є для того потенціал.

– Що ж до нового порядку видачі дозволів на ввезення видавничої продукції російського виробництва на територію України, то вважаю – це не вихід із становища, – говорить письменник. – Потрібно діяти так, як це роблять у всьому цивілізованому світі: не завозити в Україну фурами російські книжки, а купувати ліцензію у російського видавця на переклад і перевидання випущених ним книг. В Україні це вже робить одне з відомих дитячих видавництв. Таким чином можна уберегтися від антиукраїнської літератури в нашому інформаційному просторі, адже українські літературні агенти купуватимуть ліцензію на друк книжок цікавих російських авторів, а не українофобів і шовіністів.

ідомий видавець, директор видавництва “Юніверс” Андрій Савчук вважає, що купівля ліцензії на видання книжки російського автора не є панецеєю від усіх бід. Адже в Україні є видавництва, які друкують комерційну літературу і напрямки зв`язані з російськими видавцями, серед них – такі, що випускають дитячу літературу.

– Вони беруть російську книжку, роблять не те, що недосконалий, а страшний переклад і пускають у світ. Ми, видавці української книжки, багато разів порушували на Книжковому форумі питання про те, що такі, з дозволу сказати, книжки є нічим іншим, як диверсією проти українських дітей, – говорить Андрій Олександрович.
Директор “Юніверсу” підтримує новий порядок ввезення в Україну продукції з країни-агресора – Російської Федерації, вважає, що потрібно значно обмежити потік літератури з Росії взагалі, а не лише антиукраїнської, в якій перекручується українська історія, українська культура. А якщо вже і ввозити якісь книжки з Росії в Україну, то потрібно збільшити на таку продукцію митний збір.

На думку директора компанії ОСМА (працює під відомим брендом “Буква”) Дмитра Висовня, закон про дозвіл на ввезення в Україну книжок із Російської Федерації жодним чином не вплине на подальшу діяльність книжкової мережі “Буква”, адже ще з 2014 року, після відомих подій на Майдані, було вирішено, що магазини мережі продаватимуть книжкову продукцію лише вітчизняних видавництв. Нині на полицях “Букви” можна побачити книжки з Росії, завезені лише до цього періоду, адже не можна ж їх знищити. Поки що є попит і на таку літературу.

– Та поступово ми будемо привчати українського читача і покупця книжок до літератури, виданої в Україні. Що ж до творів антиукраїнського змісту, то їх ніколи в мережі “Буква” і не було, тож немає чого вилучати, – говорить Дмитро Анатолійович.

Крім того, директор компанії вважає, що новий закон, згідно з яким передбачено експертизу книжок, які ввозяться в Україну, на предмет, чи не містять вони антиукраїнського змісту, є досить м`яким, можна було б зробити його і жорсткішим. Наприклад, якесь російське видавницво видало книгу відомого російського письменника, перекладача, літературознавця, який мешкає нині у Франції, Бориса Акуніна. Її і завезли в Україну. І тут же те саме видавництво випустило у світ брудну писанину, скажімо, україноненависника Захара Прилєпіна. Тож виходить, що Україна розповсюджує книжку, видану в антиукраїнському видавництві?!

Чомусь думається, що новий закон не розставить усіх крапок над “і”, не стане панацеєю. Адже стосується він лише оптових великих партій книжок, що надходять в Україну. Але ж можна перевезти антиукраїнську літературу в особистій валізі, невеликими партіями – раз, другий, третій… І вже, дивись,продається вона на якихось книжкових розкладках дрібних книгорозповсюджувачів.

ДОВІДКОВО

За незаконне ввезення видавничої продукції з Росії в Україну (без дозволу Держкомтелерадіо України) передбачено штраф – 32 тисячі гривень (10 мінімальних заробітних плат).

Якщо книгорозповсюджувач повторно ввозить на територію нашої країни літературу, видану в Росії, без відповідного дозволу ­ 160 тисяч гривень штрафу.


Алла ТОПЧІЙ

На фото: Київ, Майдан Незалежності

Фото Леоніда ФРОСЕВИЧА

Like

Алла ТОПЧІЙ

Журналіст “Українського репортера”


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *